Klausimas. Ar yra galimybė gydyti plaučių fibrozę medikamentu „Esbriet“ (pirfenidonu)? Laima, 57 m.
Atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos ir Imunologijos klinikos Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektorius vadovas prof. Skaidrius Miliauskas
Mes kalbame apie vaistą, kuris yra skiriamas sergantiems labai reta liga - idiopatine plaučių fibroze. Tai nežinomos kilmės, specifinė lėtinės progresuojančios fibrozuojančios intersticinės pneumonijos forma, kuria paprastai serga vyresnio amžiaus žmonės. Pažeidžiami tik plaučiai. Plaučiuose veši jungiamasis audinys, formuojasi vadinamasis „korėtas“ plautis. Manoma, kad Europoje šia liga sega 26 iš 100 tūkst. gyventojų. Vyrai serga kiek dažniau (1 iš 5000) nei moterys (1 iš 7700). Vidutinis susirgusiųjų amžius - 66 metai. Pasaulyje serga apie 5 milijonus gyventojų. Nežinomi jokie provokuojantys faktoriai. Dažniausiai liga prasideda dusuliu, kuris vargina vis nuo mažesnio fizinio krūvio, sausu kosuliu. Tipiniu ligos atveju idiopatinės plaučių fibrozės diagnozė nustatoma didelės skiriamosios gebos kompiuterinės tomografijos tyrimu, kai yra aiškūs ligos simptomai. Rečiau reikia atlikti atvirą (chirurginę) plaučių audinio biopsiją. Progresuojant ligai, atsiranda lėtinis kvėpavimo nepakankamumas ir reikalingas nuolatinis gydymas deguonimi.
Iki šiol nebuvo jokių efektyvių vaistų šiai ligai gydyti. Vienintelis aprobuotas gydymo metodas - plaučių transplantacija. Nuo 2011 metų kovo šios ligos gydymui suaugusiesiems Europoje aprobuotas naujas vaistas pirfenidonas, kuris gali būti skiriamas sergant lengva ir vidutinio sunkumo idiopatine plaučių fibroze. Gydymą gali pradėti ir prižiūrėti tik gydytojai specialistai, turintys IPF diagnozavimo ir gydymo patirties. Vaistą būtina vartoti nuolat kiekvieną dieną. Šis vaistas slopina mediatoriaus (TGF-beta), kuris vaidina pagrindinį vaidmenį fibrozės atsiradime ir progresavime. Didelės patirties su šiuo vaistu kol kas neturime. Gydymas šiais vaistais Lietuvoje nekompensuojamas.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.