Klausimas. Esu turėjusi 6 operacijas, paskutinė buvo atlikta 2013 07 18, po jos pablogėjo atmintis. Dabar gruodžio mėnesį vėl reikės operuotis. Labai norėčiau sužinti, kiek kenkia narkozė sveikatai, atminčiai. Prašau patarti, kaip po narkozės galima greičiau atgauti atmintį, nes darbo krūvis didelis, reikalingas greitas mąstymas, o nedarbingumo pažymėjimo nesinori turėti. Nelė, 53 m.
Atsako LSMU Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas doc. dr. Andrius Macas
Narkozė nekenkia pacientui, ji tik padeda, pagerina būklę po operacijos. Šiuolaikinė chirurgija be anestezijos neįsivaizduojama.
Yra mokslinių darbų, teigiančių, kad anestezija gali pabloginti trumpalaikę atmintį, įsiminimą, bet per pusę metų įsiminimo funkcija atkuriama. Be to, aiškių įrodymų, kad dėl to kalta narkozė, nėra.
Žmogus gali ištverti neribotą kiekį narkozių, yra žmonių, kurie jų patiria po 40-50, pvz., nudegęs žmogus, norint išgelbėti jo gyvybę, kasdien patiria po narkozę ir lieka visiškai įgalus, o vaikai po to mokosi gerai. Taigi nėra tiesioginio įrodymo, kad narkozių skaičius galėtų pakenkti.
Gali būti, kad atmintis pablogėja dėl pačios ligos, dėl kurios operacija buvo atliekama, juk žmogui senstant galvos smegenų kraujagyslių funkcija blogėja, sulaukus 50 metų prasideda išeminė širdies, galvos smegenų liga ir ji progresuoja dideliais tempais.
Visose Lietuvos ligoninėse, ir rajoninėse, atliekama aukšto lygo anestezija, naudojami tik labai geri medikamentai. Tad ir dėl to rūpintis nederėtų.
Priemonių, galinčių pagreitinti atminties funkcijos atsikūrimą. Galvos smegenų funkcija labai subtili ir žmonija dar daug ko nežino.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.