Klausimas. Kaip gaminamas hidroliatas? Ar lieka jame veido odai naudingų medžiagų?
Atsako farmacininkė Laimė Kiškūnė
Distiliuoti augalų vandenys, hidroliatai, arba kaip chemikai ir kalbininkai pataria vadinti – hidrozoliai, pasaulyje buvo pradėti naudoti medicinoje, farmacijoje, kosmetikoje, kulinarijoje, religinėse praktikose ir tiesiog gyvenimo gerovei daug anksčiau nei eteriniai aliejai, kuriuos mes žinome šiandien. Europoje vienuolynų sodų kultūros dėka dar iki 19 a. buvo gana plačiai žinomi ir vartojami distiliuoti augalų vandenys.
Distiliuojant augalus vandeniu ar vandens garais, iš augalų į vandenį pereina kelios molekulių rūšys: hidrofilinės (tirpios vandenyje), iš dalies tirpios vandenyje ir hidrofobinės (vandenyje netirpios) lakios aromatinių terpenų ir fenilpropanoidų molekulės, kurios dominuoja eteriniuose aliejuose.
Vandens garams kondensuojantis ir sudarant hidroliatą iš jo išsiskiria hidrofobinės medžiagos, arba eteriniai aliejai. Tuo tarpu vandenyje pusiau tirpios ir hidrofilinės veikliosios lakios aromatinės medžiagos - dalis aromatinių alkoholių, aldehidų, ketonų, angliavandenių, druskų, ypač sulfidų, kumarinų - lieka hidroliate ir lemia jo terapines bei kosmetines savybes.
Tos mažiau lakios aromatinės molekulės yra pasklidusios vandenyje jonizuota forma, todėl nedirgina odos ir gleivinių; jos ypač vertingos egzemų, žaizdų, nudegimų ir viduriavimo atvejais.
Distiliuotame augalų vandenyje ištirpę
- aromatiniai alkoholiai turi antiseptinį, priešvirusinį, baktericidinį, sutraukiantį, stimuliuojantį poveikį (daug aromatinių alkoholių turi kraujažolių, šventagaršvių šaknų, medetkų, citrusų, rožių ir kt hidroliatai);
- esteriai mažina uždegimus, ramina spazmus, harmonizuoja nervų sistemos veiklą, ramina, stabdo grybelių ir kitų patogenų dauginimąsi (vaistinių ramunių, tauriųjų bobramunių, morkų sėklų ir kt.);
- aldehidai mažina temperatūrą, uždegimus, reguliuoja kraujospūdį, turi priešvirusinį ir antiinfekcinį poveikį (jonažolių, ežiuolių, melisų, mairūnų ir kt.);
- ketonai mažina skausmą, uždegimą, gydo, ramina, gerina atsikosėjimą, skystina gleives (maloniųjų pelargonijų, vaistinių levandų, pipirmėčių, rozmarinų, pušų ir kt.).
Nors išdistiliuoti iš to paties augalo, hidroliatai labai skiriasi savo prigimtimi, koncentracija, veikliosiomis medžiagomis nuo savo „brolių“ - eterinių aliejų. Jie taip pat skiriasi ir nuo mums įprastų arbatų, nuovirų ar vandeninių ištraukų. Distiliuotame augalų vandenyje vyrauja molekulės iki 250 molekulinio svorio, jame nėra „sunkių“ taninų, raugų ir kartumynų molekulių. Dažniausiai distiliuoti augalų vandenys kvepia panašiai kaip ir jiems giminiškas eterinis aliejus, tačiau jų kvapas nėra toks stiprus. Kai kurių hidroliatų kvapas nėra toks malonus, kaip to paties augalo eterinių aliejų kvapas.
Distiliuoti augalų vandenys puikiai „sutaria“ su eteriniais aliejais – jie gali būti naudojami kartu, siekiant geresnio eterinių aliejų poveikio. Patys vieni hidroliatai veikia daug švelniau, jų poveikiui patirti reikia ilgesnio laiko, negu naudojant „aktyvuolius“ eterinius aliejus, tačiau tie natūralūs, kokybiški „potenciniai vandenys“ yra subtilūs, saugūs ir veiksmingi, puikiai tinkantys naudoti namų sąlygomis - kūdikiams, mažiems vaikams, labai jautriems, silpniems ligoniams ar seniems žmonėms.
Distiliuoti augalų vandenys turi daug pranašumų lyginant su eteriniais aliejais (ir aromatiniu vandeniu, pagamintu įplakant į jį eterinius aliejus ar sintetinius pakaitalus) juos naudojant vonioms. Eteriniai aliejai netirpsta vandenyje ir be specialaus tirpiklio (medaus, pieno, solubolio) pagalbos sudaro ant vandens paviršiaus plėvelę, kuri jautriems žmonėms gali sukelti odos suerzinimą. Hidroliatai priešingai – visiškai ištirpsta vandenyje ir neerzina odos. (Garsiosios antikos grožio vonios buvo ruošiamos su rožių vandeniu).
Hidroliatai kartais vadinami aromaterapijos „homeopatija“ ir tai yra tiesa, nes juose yra eterinio aliejaus pėdsakų. Distiliuoti augalų vandenys puikiai papildo aromaterapiją, sudarydami sinergijas su eteriniais aliejais. Įvairūs autoriai pateikia įvairias nuomones apie hidroliatus – vieni juos laiko pačia tikriausia aromaterapija, kiti – antrine aromaterapija, treti – nekoncentruota, švelnia aromaterapija. Tačiau visuotinai pripažįstama, kad kokybiški švelnūs distiliuoti augalų vandenys yra vienos saugiausių terapinių medžiagų.
Hidroliatai yra vienos puikiausių medžiagų odos, ypač veido priežiūrai. Jie gali būti naudojami tiek kremų, losjonų, valomųjų pienelių, kaukių, šampūnų sudėtyje, tiek ir patys vieni kaip odos atgaivintojai, tonikai ir drėkikliai.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.