Nauja studija atrado sąsajas tarp mobiliojo telefono skleidžiamos radiacijos ir smegenų bei širdies vėžio, – rašo time.com.
Tyrimas atliktas su žiurkėmis, vykdant nacionalinę toksikologijos programą JAV. Pastebėta, kad žiurkėms, kurios 9 valandas per parą 7 dienas per savaitę buvo veikiamos tokia pat radiacija, kokią skleidžia mobilieji, dažniau išsivystė vėžys, ypač piktybinės gliomos (smegenų glijos ląstelių navikas) ir širdies vėžys.
Studiją peržiūrima ir Nacionalinio sveikatos instituto ekspertų (the National Institutes of Health - HIH), o autoriai žada, kad per kelerius ateinančius metus pasirodys daugiau tyrimų šia tema. Yra keletas įspėjimų, susijusių su paskelbtais duomenimis: negalima sakyti, kad tyrimų rezultatai tikrai analogiški tiems, kurie būtų gauti, jei tiriama būtų žmonių populiacija, tačiau jie veda prie tolesnių tyrimų, kurie parodytų telefonų skleidžiamos radiacijos poveikį žmonėms; taip pat įdomu tai, kad statistiškai patikimi duomenys gauti tik atliekant bandymą su žiurkių patinėliais.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) priskyrė mobiliuosius telefonus prie galimų kancerogenų dar 2011 metais. „Tačiau svarbu paminėti, kad ankstesni išsamūs, didelės imties tyrimai, kuriais siekta išsiaiškinti mobiliųjų telefoną keliamą grėsmę, pateikė nepakankamus įrodymus apie vėžio išsivystymo ir naudojimosi telefonu sąsajas.“
Kitų tyrimų rezultatai kelia dar daugiau abejonių. Vienos studijos, atliktos Danijoje, kuomet apžvelgti 358 tūkst. mobiliųjų telefonų naudotojų sveikatos duomenys ir nacionaliniame vėžio registre užfiksuoti smegenų vėžio atvejai – išvadose skelbiame, kad šių dviejų dalykų joks ryšys nesieja.
Kitame neseniai atliktame tyrime, publikuotame gegužės mėnesį, apžvelgti Australijoje 1982-2013 metais diagnozuoti smegenų vėžio atvejai ir nepastebėta vėžio dažnio pokyčių plačiai paplitus mobiliesiems. Vis dėlto kai kurios Vyriausybės remtos studijos parodė, kad ryšys egzistuoja, o elektromagnetiniai laukai veikia smegenų aktyvumą. Be to, 2014 m. paskelbtame tyrime teigiama, kad radiacija, gaunama iš telefono, gali sumažinti spermatozoidų judrumą ir gyvybingumą beveik 10 proc.
NIH atstovai teigia, kad tyrimo rezultatai prieštaringi, nes yra daug veiksnių, galėjusių juos paveikti. Tuo tarpu tyrėjai komentuoja, kad šio bandymo išvados tikrai nėra galutinės ir neginčijamos, bei žada pateikti daugiau duomenų 2017 metų rudenį.