Klausimas. Ar esu radioaktyvus po branduolinės medicinos procedūrų?
Atsako Radiacinės saugos centro specialistai
Visos branduolinės medicinos procedūros paremtos radionuklidų, kurie skleidžia jonizuojančiąją spinduliuotę, savybe kauptis tam tikrose organizmo vietose. Kadangi skirtingi radionuklidai kaupiasi skirtinguose organuose, gydytojai gali nustatyti įvairių organų ligas, pavyzdžiui, radiofarmokologiniai preparatai su techneciu (Tc-99m) kaupiasi kauluose, smegenyse, plaučiuose, širdyje, kepenyse ir blužnyje.
Branduolinės medicinos procedūrų metu pacientui skyrus radiofarmakologinius preparatus, jis laikinai tampa radioaktyvus. Kiek laiko (dieną, savaitę ar ilgiau) jis bus radioaktyvus, priklauso nuo radiofarmokologinio preparato savybių ir, svarbiausia, ar jam buvo atliktos diagnostikos ar gydymo procedūros.
Po branduolinės medicinos diagnostikos procedūrų pacientas iš karto išleidžiamas į namus. Kai pacientui yra atliekamos branduolinės medicinos gydymo procedūros, jam skiriami radionuklidų kiekiai yra žymiai didesni nei diagnostikos procedūrų metu. Todėl jis turi praleisti kelias dienas ligoninėje (specialiai įrengtoje palatoje), kol jo radioaktyvumo lygis neviršys teisės aktuose nustatytų lygių ir taps nepavojingas aplinkiniams.
Lankytojai, norintys aplankyti ligonį po branduolinės medicinos gydymo procedūrų, iš anksto informuojami apie jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį ir reikalavimus, kurių reikia laikytis palatoje. Nėščioms moterims ir vaikams nerekomenduojama lankyti pacientų, nes vaisius ir vaikai yra žymiai jautresni jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiui nei kiti asmenys.
Po gydymo radiofarmakologiniais preparatais, siekiant nuo papildomos apšvitos apsaugoti paciento šeimos narius bei aplinkinius žmones, pacientui išvykstant iš medicinos įstaigos duodama radiacinės saugos instrukcija, kurioje nurodyta, kiek laiko ir kokių apribojimų teks laikytis.
Pacientui nurodomas laikotarpis, kurio metu jis turi riboti bendravimą su vaikais ir nėščiomis moterimis, nesinaudoti visuomeniniu transportu, nesilankyti žmonių masinio susibūrimo vietose: kavinėse, koncertuose, teatruose ir kino teatruose. Taip pat pacientui patariama naudotis atskirais stalo įrankiais, indais, rankšluosčiais, patalyne, miegoti atskiroje lovoje, tualete laikytis ypatingos švaros, siekiant apsaugoti artimuosius nuo galimos taršos radionuklidais.
rsc.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.