Šiomis dienomis, kai sudėtinga įsigyti respiratorių ar medicininių kaukių, gyventojams dažnai kyla klausimas,ar namuose pasisiūta medžiaginė kaukė yra efektyvi, siekiant apsisaugoti nuo COVID-19 ligos.
Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų, nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namuose pasiūtų veido kaukių efektyvumą. Vienas iš tokių tyrimų buvo atliktas Kembridžo universiteto tyrėjų. Duomenys atskleidė, jog namuose pasiūtos medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, o chirurginės (medicininės) kaukės žymiai daugiau – net 80 proc. Minėtame tyrime taip pat buvo vertinamas pasiūtos kaukės efektyvumas po 3 valandų nešiojimo. Rezultatai parodė, kad drėgmė ir laikas turėjo labai mažai įtakos veido kaukės efektyvumui. Nustatyta, kad veido kaukės mažiau veiksmingos vaikams nei suaugusiems. Tyrėjai padarė išvadą, kad namuose pasiūtos veido kaukės galėtų būti naudojamos tik kaip paskutinio pasirinkimo priemonė, siekiant išvengti oru plintančių infekcijų perdavimo nuo užsikrėtusių asmenų. Teigiama, kad namų sąlygomis pasiūtų kaukių dėvėjimas yra geriau nei nieko.
Specialistai, remdamiesi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra tik viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų COVID-19 ligos, prevencijos priemonių. Tačiau vien tik veido kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.
Namuose pagamintų medicininių kaukių dėvėjimas gali sukelti klaidingą saugumo jausmą, todėl gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės. Taip pat labai svarbu paminėti, jog netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Jei nuspręsite dėvėti namuose pasiūtą veido kaukę, ULAC specialistai rekomenduoja vadovautis kaukių naudojimo taisyklėmis. Kadangi medžiaginė kaukė bus naudojama pakartotinai, būtina tinkama jos priežiūra: sudrėkus – pakeisti kita, plauti įprastais plovikliais, išlyginti garais ir lygintuvu aukštoje temperatūroje bei dėvėti, tik esant poreikiui (pajutus ligos simptomus).
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.