Klausimas. Ar tujos kenkia sveikatai? Eurika, 38 m.
Atsako VšĮ „Gyvas kelias“ gydytoja natūropatė Irina Karpova
Vakarinė tuja – Thuja occidentalis – plačiai žinoma Europoje dar nuo 1545 metų. Jos tėvynė – Šiaurės Amerika, Kanada. Vietinis jos pavadinimas „baltasis šiaurinis kedras“, „amerikietiškas gyvenimo medis“.
Šiandien domėjimasis vakarine tuja auga ir jos cheminė sudėtis vis plačiau žinoma. Nustatyta, kad cheminiai komponentai, įeinantys į vakarinės tujos sudėtį, turi priešvėžinį poveikį, taip pat joje yra aktyvių augalinių imunostimuliatorių, veiksmingų prieš grybelius ir turinčių antibiotikų poveikį.
Tuja yra labai populiari priemonė karpoms naikinti.
Plačiai vartojami homeopatiniai vaistai iš šviežių tujų ūglių esant lėtiniam plaukų folikulų uždegimui (sikozei), karpoms, taip pat ir kaip priešreumatinė priemonė bei otorinolaringologijoje.
Eterinis tujos aliejus turi antibakterinių savybių. Jis naudojamas liaudies medicinoje.
Tuja vartojama tinktūros, nuovirų, tepalų pavidalu, kaip savarankiškai, taip ir kombinuojant su kitais gydomaisiais augalais, remiantis diagnoze. Kadangi šis augalas yra nuodingas, vartoti jį reikia labai atsargiai, neviršijant leidžiamų dozių. Jį draudžiama vartoti nėščioms moterims, kadangi gali sukelti persileidimą. Didelis kiekis eterinio tujos aliejaus sukelia inkstų sudirgimą ir kraujo antplūdį šlapimo takuose ir lytiniuose organuose. Tujonas, esantis eteriniame aliejuje, yra stiprus nuodas, sukeliantis mėšlungį. 30-40 mg 5 proc. spiritinio tirpalo injekcija į veną laboratoriniams triušiams ir katinams sukelia stiprius epileptinius mėšlungius. Todėl norint vartoti vaistus su tujos ekstraktu geriausiai pasitarti su specialistu (fitoterapeutu).
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.