Tuo įsitikinę Armėnijos sveikatos apsaugos ministerijos vadovai, vasario pradžioje apsilankę Lietuvoje ir susipažinę su mūsų šalies sveikatos apsaugos sistema, pagrindiniais veikimo principais ir naujovėmis. Armėnijos medikai pripažįsta, kad Lietuva yra pažengusi gerokai daugiau į priekį ir nori perimti mūsų šalies patirtį, kilstelti savo valstybės sveikatos apsaugos sistemą į aukštesnį lygmenį – perimti naudojimui gerai veikiantį dviratį, bet jo nebeišradinėti iš naujo.
Norint perimti pažangią patirtį, geriausia patiems viską pamatyti, sužinoti, kaip kas funkcionuoja realiame gyvenime, išsiklausinėti vietose dirbančių specialistų, kaip tai buvo įdiegta, su kokiomis problemomis teko susidurti, koks tiesiausias kelias į tikslą. Būtent tai ir darė Vilniuje viešėjusi Armėnijos sveikatos sistemos atstovų delegacija, vadovaujama sveikatos apsaugos ministro Armeno Muradiano.
Daug klausimų, išsamūs atsakymai
„Pirmiausiai norėjome pasidomėti pirminės asmens sveikatos priežiūros grandimi, jos informaciniu lauku, diagnostikos tarnybos, paliatyviosios slaugos paslaugomis. Mums buvo pristatyti pagrindiniai poliklinikos veiklos aspektai, vyko interaktyvus aptarimas. Reikia pabrėžti jūsų specialistų gilų, detalų profesinį pasirengimą, žavi puiki infrastruktūra, nepriekaištinga valdymo kokybė. Tai viena iš labiausiai sėkmingų sveikatos apsaugos sistemos įstaigų, kurias aš esu matęs pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. Mums viskas buvo labai įdomu, turėjom daug klausimų ir gavome išsamius atsakymus. Visa tai įkvepia reikšmingoms permainoms mūsų šalyje“, - sako Armėnijos sveikatos apsaugos ministras A. Muradianas.
Armėnijos sveikatos apsaugos sistema – pažangos keliu
Nors Armėnijos medikai šiek tiek su pavydu žiūri į Lietuvos kolegų darbo sąlygas ir pasiekimus, bet ir lietuviai gal būt rastų jų darbe sektinų pavyzdžių. Armėnijoje neseniai pradėta taikyti pažangias ekspresdiagnostikos programas CHEP-UP.
„Plėtojame profilaktines ir diagnostines priemones, nukreiptas į ankstyvą širdies kraujagyslių ligų, onkologinių susirgimų nustatymą valstybės tarnautojams, pedagogams, kultūros darbuotojams. Mes manote, kad toks darbo metodas pasiteisina nustatant tikslus gydytojų tolimesniam darbui – ankstyvam ligų išaiškinimui ir sėkmingam gydymui, mažinant socialinę, finansinę naštą ir žinoma, gerinant šalies sveikatos apsaugos rodiklius“, - patirtimi dalinasi A. Muradianas.
Armėnijos sveikatos apsaugos ministro teigimu, abiem pusėms naudinga keistis patirtimi, ypač tokiose srityse kaip susirgimų išaiškinimas ankstyvose stadijose ir jų profilaktika. Juk sveikatos apsauga turi saugoti sveikatą ir pagrindinis dėmesys turi būti skiriamas būtent pirminei sveikatos priežiūros grandžiai, kas galiausiai padės gerinti gyventojų sveikatą.
Perims unikalią Lietuvos patirtį
Armėnijos sveikatos apsaugos ministras Armenas Muradianas pasidalino planais iš esmės pertvarkyti savo šalies sveikatos sistemą: „Siekiame aktyviau gerinti sveikatos apsaugos kokybę, plėtoti informacinį lauką, tobulinti finansavimo sistemą, farmacijos politiką, užkrečiamųjų ligų kontrolę. Nepraranda aktualumo ir ligų prevencija, motinos bei vaiko sveikatos stiprinimas, sveikos gyvensenos populiarinimas. Mums svarbi tikrai unikali ir labai įdomi Lietuvos kolegų patirtis visose šiose srityse“.
Delegacijos iš Armėnijos atstovai taip pat lankėsi Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijoje, Vilniaus universiteto ligonines Santariškių klinikose, diskutavo su Valstybinės ligonių kasos, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos bei kitų ministerijai pavaldžių įstaigų specialistais. Artimiausiu metu planuojama parengti bendradarbiavimo tarp Armėnijos ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijų susitarimo projektą.
Tarptautinio bendradarbiavimo nauda neabejotina
Centro poliklinikos tarptautiniai ryšiai ir bendradarbiavimas su užsienio šalių medicinos įstaigomis ir su kitų šalių medicinos įstaigomis nuolat plečiasi.
„Mūsų poliklinikos patirtimi domisi ir kai kurios Baltarusijos gydymo įstaigos, trišalę bendradarbiavimo sutartį esame pasirašę ir su Kazachstano Almatos Medicinos mokykla bei Almatos miesto 23-iąja poliklinika. Bendradarbiaujame diegiant e-sveikatos paslaugas bei modernias technologijas, gerinant sveikatos priežiūros įstaigų vadybą. Ilgus metus Centro poliklinika bendradarbiauja ir su Italijos Lanciano miesto sveikatos priežiūros specialistais, socialiniais darbuotojais: drauge ruošiame projektus, rengiame specialistų stažuotes. Draugystės ryšių geografija – plati. Kolegoms visada yra ko pasimokyti vieniems iš kitų. Tai padeda tobulėti ir siekti pagrindinio tikslo – stiprinti žmonių sveikatą“, - teigia Centro poliklinikos direktorius dr. Kęstutis Štaras.