„Aromatų suprasti nereikia, tiesiog uostykite. Aromatai nėra suvokiami protu, jie – emocijų išraiška. Netgi uoslės mechanizmas sukonstruotas taip, kad uodžiamieji nervai turi tiesioginį sąlytį su limbine smegenų sritimi. Tai tokia paslaptinga „žemė“ smegenyse, kur saugomi prisiminimai, emocijos. Net nemalonus kvapas gali nukelti į malonius jaunystės prisiminimus. Toks uoslės mechanizmas“, – pasakoja parfumerio Aisčio Mickevičiaus parodą-aromatų degustaciją „Kvapai> Kelionės>Įkvėpimai“ Klaipėdoje organizavusi parfumerijos entuziastė Edita Vigelytė. Neįprastoje parodoje, kuri Ievos Simonaitytės bibliotekos Gerlacho palėpėje bus eksponuojama iki kovo 30 dienos, daugiau peno ne regai, o uoslei.
„Parfumeriai, kurie kuria aromatų formules, paprastai vadovaujasi impresijomis, asociacijomis. Egzistuoja tokia parfumerių nosies treniruotė: ilgai ir kruopščiai uostomos įvairios parfumerinės esencijos, po to - užrašinėjamos kilusios emocinės asociacijos. Panašiu santykiu: viena esencija - 100 asociacijų. Tad kvepalai yra buteliuke uždaryti jausmai, emocijos. Beje, yra ir „protu sukurtų“ kompozicijų - jei manytume, kad kompiuteris su elektroninėmis smegenimis yra protas, nes dabar didelę dalį komercinės parfumerijos formulių kuria kompiuterinės programos“, - pasakoja E. Vigelytė.
Įprasta manyti, kad cheminiai, sintetiniai kvapai yra kenksmingi, bet vis dėlto jie dar naudojami parfumerių. Kokie jų pranašumai?
Cheminiu būdu sukuriamos įvairaus sudėtingumo ir kokybės molekulės, kurios imituoja natūralius kvapus, taip pat abstraktaus aromato molekulės. Be abejo, didelė dalis kvepalų be jų neapsieina. Svarbu, kad ta chemija būtų geros kokybės.
Autorinės parfumerijos gamintojai įprastai kuria riboto tiražo gaminius ir tam naudoja labai geros kokybės esencijas. Tai lėtas ir kūrybiškas procesas, kuriam naudojamos cheminės parfumerinės molekulės turi savo prasmę. Kartais jos būna architektūrinės: kvapą tarsi paaukština, pažemina, padaro apvalų, kampuotą. Paprastai derinamos sintetinės ir natūralios esencijos.
Kol parfumerija buvo gaminama senuoju būdu, naudojami tik augalų eteriniai aliejai, atarai, ekstraktai, absoliutai, kitos esencijos, buvo galima išgauti tik konkrečius kvapus, tai panašu į realistinę tapybą. Visa tai kvepėjo vaisiais, dervomis, augalais ir pan. Cheminių molekulių atsiradimas įgalino kurti ir abstrakčius aromatus. Atsirado, pvz., jūros, ozono, odos, kvapnaus tabako kvapai. Yra, pvz., aromatas, kuris vadinasi „ankstyvo rytmečio rasa“. Yra šampano, brangių drabužių, prabangių vakarėlių, bet ir tvankaus kambario, remonto dirbtuvių kvapai.
Ar cheminiai kvapai, naudojami parfumerių, gali būti kenksmingi?
Parfumerija, kurią kuriant naudojami tik pigūs sintetiniai ingredientai, paprastai būna prastos kokybės. Jei pasikvėpinus ima skaudėti galvą, galime kaltinti prastos kokybės cheminius junginius, juolab kad ir patys aromatai nelabai geri.
Tad būtina pirkti brangius kvepalus?
Jei nėra galimybės kvepėti kokybiškai, daug skoningiau nekvepėti niekuo, kvepėti vienu eteriniu aliejumi, švara negu prastais sveikatai kenkiančiais kvapukais.
Parfumeriją verta rinktis labai atsakingai, atkreipti dėmesį, kas gamintojas. Šiuo metu net pirkdamas kai kurių labai garsių ženklų kvepalus negali būti tikras, kad jie bus geri. Juk tai komercinė parfumerija, kuriai svarbiausia - pardavimų gausa.
Kaip išsirinkti sau tinkančius kvepalus, jei parduotuvėse tokia jų gausa, o ir dažna pardavėja į tave taip šaltai žvelgia?..
Jūsų klausimą gerai suprantu, nes buvo atvejis, kai mane kartą iš parfumerijos parduotuvės išvarė: „Kiek čia vaikščiosi nieko nenupirkusi?“. Nežinojo, jog išvarė aistringiausią parfumerijos fanę.
Tai tikrai labai priklauso nuo pardavėjo konsultanto. Žmogus, kuris lydi tave per kvepalų labirintus, turi „sirgti“ parfumerija, labai mėgti ją, gerai išmanyti - tada jis bus puikus Jūsų vedlys.
Galbūt prieš einant į parduotuvę verta pasidomėti kvepalų naujovėmis, paskaitinėti parfumerinius tinklaraščius. Verta nuspręsti, ar norite naujovių, ar klasikos. Tokiu atveju konsultantas supras, kokios grupės aromatus siūlyti. Turite žinoti, ar norite kvepėti vaisiais, gėlėmis, dervomis, mišku, ar pageidaujate konkretaus kvapo, ar abstraktaus, ar norite kvėpintis dieną, ar vakare, o gal norite universalaus kvapo. Verta pažinti savo asmenybę, tuomet ir kvepalų pasirinkimas nebus toks sudėtingas.
Tikiu, kad ir Lietuvoje atsiras mažų jaukių parfumerijos parduotuvių, kur su konsultantu galėsite praleisti valandą ar dvi, išeisite nieko nenusipirkęs, bet rytoj vėl būsite priimtas su šypsena.
Kvepalų įgijimas - lėtas nuostabus procesas, kuriame kūrybiškai ir džiugiai dalyvauja ir pirkėjas, ir pardavėjas. Kvepalus reikia prisijaukinti. Kuo sudėtingesnės kompozicijos, pasakojančios tam tikras istorijas, tuo detaliau verta jas pažinti, tam paskirti ne vieną apsilankymą parfumerijos parduotuvėje.
Aš už lėtą kvepalų įsigijimą, jaukinimą. Nors dažniausiai tai vis vien būna lyg meilė iš pirmo žvilgsnio. Ilgai ieškojęs, svarstęs, galvojęs grįžti prie pirmojo įspūdžio.
Kokia yra kvepalų paskirtis? Ar jie daro poveikį sveikatai?
Kvepalai nėra sveikatinimosi produktas, tačiau susiję su sveikata, nes gerina emocinę savijautą, tenkina komforto, saviraiškos poreikį.
Žmonės renkasi tuos kvepalus, kurie kelia teigiamas emocijas. Tos emocijos labai skirtingos, nes skirtingi prisiminimai. Kai matau, jog uosdamas aromatą žmogus nusišypso arba sublizga jo akys, veidas pasidaro paslaptingas, žinau, kad kvapas iškėlė kažkokį prisiminimą, galbūt labai intymų.
Visiems žinomas eterinių aliejų terapinis poveikis. Gal ir kvepalus rinktis išmanant kiekvieno kvapo poveikį?
Detalus išmanymas šiuo atveju nėra būtinas. Bet koks profesionalus kvepalų pardavėjas pirmiausia pasiūlys jums kvepalus pauostyti ir nosis bus pagrindinis jūsų patarėjas. Jei kvepalai, kuriuose yra natūralių esencijų, pauosčius sukelia nemalonius pojūčius, ima svaigti galva ir pan. – ši audringa organizmo reakcija reiškia, kad aromatas ne mūsų. Jei pajuntame atsipalaidavimą, komfortą, švytėjimą, optimizmą, – tai mūsų aromatas. Natūralius kvepalus patariu įsigyti pavaikščiojus su jais.
Ar kvepalų rinkimąsi ir įsigijimą galime prilyginti terapijai? Kodėl?
Lėtas, kruopštus, atidus kvepalų degustavimas ieškant sau tinkamiausio aromato irgi galėtų būti savotiška terapija. Juk tai – tik sau skirtas kvapnus momentas, kai turime galimybę pažvelgti į savo emocijų ir prisiminimų pasaulį, surasti aromatą, kuris lyg laiko mašina grąžintų mums įstabiausius gyvenimo potyrius. Teigiamos emocijos ir malonumo pojūtis – štai tokia paprasta ir nuostabi kvepalų ir kvėpinimosi paskirtis.
Kokios yra kvėpinimosi taisyklės?
Natūralius aromatus reikia purkšti ne ant drabužių, o ant kūno ir plaukų. Kūno odai šylant natūralios esencijos skleidžiasi gražiausiai. Smagu, kad natūrali parfumerija kvepia mandagiai. Pasaulyje jau paplitęs terminas parfumerinis mandagumas. Tai reiškia, kad nekvepiame visai patalpai, kurioje esame, - mandagu yra kvepėti tik žmogui, kuris yra arčiausiai mūsų.
Tad nereikia gausiai kvėpintis - juk darbe, operoje,teatre niekas mums nenusikalto, kad uostytų mūsų kvepalus, kurie jiems gal ir nemalonūs.
Kvėpinantis reikia žinoti, kokį produktą naudojame - tualetinį vandenį, parfumuotą vandenį, odekoloną ar kvepalus. Tualetiniu vandeniu kvėpinamės papurškę jo į orą ir įėję į tą kvapnų debesėlį. Tas debesis mus apgaubia ir liekame kvepiantys.
Panašiai galime kvėpintis ir parfumuotu vandeniu. Kvepalais – jų koncentracija didesnė nei 20 proc. kvapiųjų esencijų - kvėpiname tik šiltas pulsuojančias vietas.
Sintetinių kvepalų turbūt negalima purkšti ant odos?
Natūralios parfumerijos nepatartina purkšti ant drabužių, kad jų neišteptų, o sintetinės nelabai patartina ant odos. Jei tai geri kvepalai, kurių purškiame nedaug, nebus pavojinga, bet geriau kvėpinti darbužius.
Kokius aromatus parfumeriai priskiria afrodiziakams?
Eteriniai aliejai turi afrodiziakinių savybių, ir nebūtinai jie labai maloniai kvepia. Emocijas sužadinančios savybės priskiriamos egzotiškiems eteriniams aliejams - kanangų (ylang ylang), muskatiniam šalavijui, jazminui, rožei, pačiulei, vanilei, cinamonui... Afrodiziakinį poveikį gali turėti kiekvienam skirtingas kvapas, jei jis susijęs su kokiais meilės prisiminimais.
Yra ir sintetinių kvapų, priskiriamų afrodiziakams. Tai kvepalai su feromonus imituojančiomis molekulėmis, skirti atkreipti priešingos lyties dėmesį.
Tradiciškai afrodiziaku laikomas muskuso aromatas, ypač šiuo teiginiu mėgaujasi komercinės parfumerijos reklama, bet šis kvapas irgi priimtinas ne kiekvienam. Parfumerijoje natūralus muskusas beveik nebenaudojamas (manoma, kad tai neetiška), dažniau pasirenkamas sintetinis muskusas.
Kokie kvapai nuramintų, atpalaiduotų?
Tai labai individualu. Malonus saldus kanangų (ylang ylang) eterinio aliejaus aromatas lėtina širdies plakimą, ramina, mažina stresą. Jei naudosime sakingai, šis kvapas gali ženkliai sumažinti agresiją, paskatinti švelnius ir šiltus jausmus, bet perdozavus gali kilti pykčio ir agresijos banga. Tik nedideli aromatų kiekiai veikia taip, kaip tikimės. O padauginę galime sulaukti visiškai priešingos reakcijos. Štai du lašiukai levandų aliejaus ant pagalvės ramins ir migdys, o jei per daug - sukels nemigą.