Šeštadienis, 2025.01.18
Reklama

Artėja kandžių sezonas

vlmedicina.lt | 2013-09-03 09:52:00

Vakare įjungus šviesą pro atvirus langus neretai į svečius atskrenda įvairiausių drugių. Nors jie sveikatai nepavojingi, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos smulkesnius drugelius, patenkančius į patalpas, kadangi tai gali būti kandys. Išsiritusios šių kenkėjų lervos daro žalą drabužiams, audiniams, kailiams, maisto produktams.

Rūbai
Kurį laiką nenaudojamus audinius patariama sudėti į sandarius plastmasinius maišus arba lagaminus. Redakcijos archyvo nuotr.

Užkrato požymiai: besiraitančios kirmėlės, skylės drabužiuose ir skraidantys vabzdžiai

Lietuvoje dažniausiai sutinkamos drabužinės ir maistinės kandys. Jei buvo pastebėtas bent vienas iš šių skraidančių vabzdžių, greičiausiai žala jau padaryta. Drabužinių kandžių lervutės, prieš virsdamos drugiu, graužia audinius, o maistinės kandys ėda ir voratinkliais bei išmatomis teršia miltus, grūdus, sėklas, riešutus, džiovintus vaisius, prieskonius, arbatžoles, makaronus ir kt. produktus.

„Skylės drabužiuose, voratinkliniai siūleliai maisto produktuose, kokonai spintoje ir spintelėse, lervos, randamos tarp drabužių ar maiste, skraidantys kandžių drugeliai rodo, kad yra užkratas. Jei patalpoje šilta ir drėgna, nepraėjus nei porai savaičių iš kiaušinėlių ims ristis lervutės. Viena suaugusi kandis gali padėti iki 200 kiaušinėlių“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Kaip atskirti drabužinę kandį nuo maistinės?

Kenkėjų kontrolės ekspertai dažnai girdi klausimą, kaip drabužinę kandį atpažinti nuo maistinės. Specialistai juokaudami pirmiausiai pataria neužmušti drugio, kitu atveju bus sunku nustatyti, koks kenkėjas apsigyveno. Ženklus skirtumas – spalva: drabužinė kandis yra vienspalvės šviesios aukso spalvos, o maistinėms  kandims  būdingas  įvairus sparnelių  raštas. Biologas L. Grigaliūnas pabrėžia, kad drabužinės kandys sutinkamos ten, kur laikomi drabužiai, o maistinės – kur maistas, nors šią vasarą pastebėta atvejų, kai maistinės kandys skraidė net laiptinėse.

Svarbu rasti ir sunaikinti užkrato židinį

Daugeliui siaubą keliantis radinys – kirmėlės, besiraitančios produktų pakuotėse, tarp audinių. Kenkėjų kontrolės ekspertai pasakoja, kad būna atvejų, kai gyventojai į svečius patys nežinodami atsineša šokoladą ar saldainių su kirmėlėmis. Toks „skanumynas“ ilgam „pamalonina“ gomurį.

Aptikus kandžių, ekspertai perspėja, kad labai svarbu nesigriebti pirma pasitaikiusių cheminių priemonių ar purškiklių, kurie gali smarkiai pakenkti sveikatai. Pirmiausiai reikėtų rasti kandžių židinį ir jį sunaikinti. Rekomenduojama naikinimui rinktis profesionalias, ilgalaikes ir sveikatai nepavojingas priemones. Sunaikinus pagrindinę užkrato vietą, labai svarbu gerai išvalyti sienas, lubas, lentynas, spintelių ir spintų plyšius.

Gyventojai skatinami imtis prevencinių priemonių

„Tam, kad nereikėtų kovoti su besiraitančiomis kirmėlėmis, išmesti maistą, ar jausti apmaudą dėl sugadintų drabužių, visada patariame imtis prevencinių priemonių. Labai svarbu užkirsti kelią vabzdžiams patekti į namus. Dažniausi patekimo keliai –  užkrėsta produkcija“, – perspėja biologas.

Kandims patrauklus maistas turėtų būti laikomas sandariai, patariama nelaikyti seno maisto. Taip pat labai svarbu apžiūrėti parduotuvėse perkamas pakuotes ir drabužius: ar nepažeisti, ar nematyti gyvų vabzdžių, jų lervų. Būtina nuolat valyti paviršius retai naudojamose spintelėse ar spintose.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria kurį laiką nenaudojamus audinius sudėti į sandarius plastmasinius maišus arba lagaminus. Nešvarūs ar sutepti drabužiai ypač patrauklūs kandims, todėl, prieš padedant drabužius, visada juos reikia apžiūrėti, išpurtyti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kenkėjai, kandys
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Pirtis ir maudynės lediniame vandenyje: kokių klaidų svarbu vengti?
Pirtis – tai tikras žiemos malonumas, o užsigrūdinusiems ir drąsesniems dar daugiau pramogų gali suteikti maudynės...
Žiemos sporto traumos: ką turėti vaistinėlėje ruošiantis slidinėti ar pramogauti lauke?
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati...
Gydytojas psichiatras: geriausias vaistas nuo liūdesio – veiksmas
Trečiasis sausio pirmadienis laikomas liūdniausia diena metuose ir tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. bl...
Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?
Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos feno...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų