Klausimas. Aš gyvenu užsienyje ir noriu patarimo, nes niekur negaliu gauti informacijos, kaip išspręsti sudėtingą situaciją. Šiuo metu dalinuosi gyvenamuoju plotu su artimu kraujo ryšiais žmogumi, kuri nutraukė ryšius su savo vaikinu. Ją nuolat kamuoja depresija, dažnai guli lovoje, ištisai ieško gyvenimo prasmės, kankina nerimas, neužtikrinta ateitis, netenkina dabartinis darbas, būdingi isterijos priepuoliai, ištisai pakeltas įsakmus balso tonas ir dažnai būna net fiziniai išpuoliai mano atžvilgiu. Užtenka paklausti paprasčiausio patarimo vienu ar kitu klausimu ir išvadina bjauriausiais žodžiais, keiksmažodžiais ir net puola muštis. Tokia situacija buvo ir kai mergina gyveno su savo vaikinu, nes ištisai jautėsi jos nervingumas, buvo būdingi isterijos priepuoliai, bet situacija pablogėjo, kai ji visai nutraukė santykius su vaikinu ir persikėlė su manimi gyventi.
Mergina yra išsilavinusi, turi aukštojo mokslo diplomą, ir aš suprantu, kad ji turi kreiptis pagalbos į gydytojus, bet aš jai negaliu liepti to daryti, nes ji sakys, kad man reikia pagalbos, o ne jai. Aš nežinau, ką daryti, nes dalinuosi bendru gyvenamuoju plotu ir toks elgesys veikia net mano savivertę, nors tai artimas šeimos narys. Ačiū už patarimą. Kotryna.
Atsako psichologė Viktorija Gončarova
Kotryna, situacija sudėtinga tuo, kad tai yra artimas Jums žmogus ir nenorėdama jo įskaudinti kenčiate pati. Tačiau turėtumėte atvirai pasikalbėti su ta mergina, kaip jai atrodo jos bendravimas bei emocinis reagavimas į dirgiklius. Jeigu mergina pripažins problemą, tada galite rekomenduoti kreiptis į specialistą. Yra daug specialistų psichologų, kurie konsultuoja skype. Pvz., aš per skype šiuo metu dirbu su gana daug klientų. Vyksta online seminarai apie stresą, psichologinę sveikatą. Būtų gerai, jeigu turėtumėte jai pasiūlyti keletą variantų.
Jeigu mergina viską neigs ir kaltins Jus, tada rekomenduočiau mažinti bendravimą su ja, konkrečiai įvardinti bendravimo ribas. Pvz., “Aš nebendrausiu su tavimi, jeigu tu kalbėsi pakeltu tonu ir panašai.” Pati viduje atleiskite tai merginai, kad nejaustumėte skriaudos. Padės atleisti žodžiai: “Aš atleidžiu tau už tai, kad nesi tokia, kokią norėčiau tave matyti, ir priimu tave tokią, kokia esi”. Tai padės Jums išlikti stabiliai ir ugdyti gebėjimą priimti kitus žmones.
Jeigu merginos būsena ir toliau prastės, ji dažnai gulės lovoje, vengs tvarkytis, vėluos į darbą, tai gali būti depresijos simptomai ir tada verta apie tai informuoti tėvus.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.