Sekmadienis, 2024.12.22
Reklama

Asiūklis – ir duonai kepti, ir akmenims plauti(1)

Giedrė Bružienė, žolininkė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-30 11:47:36

Asiukas, dirvų eglutė, gegutės duonelė, kežiukas, eglikė, gandro pupa – taip gražiai išvadintas dirvinis asiūklis (lot. Equisetum arvense). Kodėl gandro pupa, tas nelabai aišku, užtai duonele ne be reikalo vadinamas – seniau, kai taupiai visi gyveno, duonos kai nebuvo, kai karas ir badas, iš asiūklių stiebų duoną kepdavo, o piemenys ir šiaip žalius nusiskynę palei patvorius lakstydami pagriauždavo. Ta duona visai skani turėdavusi būti, mat skoniu asiūklio riešutėliai primena migdolus, norvegai štai žemės riešutais juos vadina, mėgsta ir pelenuose pakepinti. Gera va idėja mūsų šiuolaikinėms kepykloms, įvairiausiais priedais besigiriančioms, – asiūklių stiebų duoną į parduotuvių lentynas galėtų patiekti.

Dirvinis asiūklis. Lino Bružo nuotr.

Asiūklis vienas pirmųjų pavasarį iškiša smailią galvą, apsidairo, jei jau šilčiau, ima tįst, narelius savo rodyt. Dabar jau ir pirštus ėmė į šonus tiesti. Vaistams pasirinkti tiks ir dabar, ne visai išsiskėtęs, bet geriausia rinkti asiūklį visai subrendusį, iki pat rugpjūčio dar galėsim skainioti.

Dažniau vaistams vartojamas asiūklis, dirvose augantis, bet miške auga jo brolis, švelnesnėmis šakelėmis, švelniai gydo ir jis.

Asiūklį dar ir švirkšto protėviu galėtų pavadinti. Seniau, kai švirkšto dar nebuvo atrasta, asiūklį tam reikalui naudodavo, kai į paodę kokius vaistus reikėdavo įterpti. Išsikaitinusiam pirtyje ligoniui asiūklių kuokštu odą trindavo, kol įbrėžimų atsirasdavo, o per juos jau ir reikiamus vaistus įtrindavo.

Toji dirvų eglutė nepakartojamas vaistas nuo kraujavimų, sunkių inkstų ir šlapimo pūslės ligų, vargiai bent vienas receptas inkstams gydyti be jo apsieitų. Plauna smėlį ir akmenis iš inkstų kaip tikra šluota – skalauja visus negerumus ir bagažą, ką negera sukaupę savy gramais ar kilogramais nešiojamės.

Dabar, kai maudynės kai kur jau šaltuosna vandenysna atsidarė, inkstai su pūslėm ims ožius rodyti – taigi asiūklis bus pirmas vaistas nuo uždegimų, nuo deginančio šlapinimosi. Gerai asiūklis ir nuo naktinio šlapinimosi į lovas, valo kalkes iš visų galų, visų kraujagyslių, atmintį gerina, dar ir kraujospūdį sureguliuoja. Ilgesnį laiką asiūklių, žinoma, nereik vartot, ypač kai širdis ir inkstai nepakankami, negalima ir labai nupiepusiems žmogeliams, nefritu sergantiems, nėščioms moterims.

Geriausia asiūklį vartoti ne vieną, o mišiniuose, tada jis kur kas saugesnis patampa: su bitkrėslėmis ir gluosnių lapais parazitus iš storojo žarnyno ilgus metus kauptą turtą laukan iškraustys, su rykštene, baltažiedėmis notrelėmis, medetkomis, mėtomis šlapimtakių gaisrą užgesins, su tūbe, dedešva, gauromečiu, veronikomis aštrią atmintį išjudins, prisiminsit visa, ką sapnavę ir veikę, net Parkinsono drebulius apmaldys.

Asiūklis padeda ir nuo piktybinių auglių – būtina dėt garintus asiūklių kompresus ant vėžio pažeistos vietos, jei tik galima prieit – ant gerklės, plaučių, kepenų, gimdos ir visur, kur tas svečias svetimas įsitaisęs. Hemorojui palengvinti labai gerai sėdimosios asiūklių vonios – šliūkšt arbatos į bliūdą ir užmerkt pusvalandžiui skaudamą sėdynę su visais mazgais.

Asiūklių arbata jaunos panelės tegu veidus plauna – skaistina žandus, valo inkštirus ir padeda nuo smulkių išbėrimų. O ir pusplikiai vyrai turi savo galvos nebijoti asiūkliais skalaut – bent jau likusieji plaukai slinkti nustos, tvirčiau įsikibę bus, o susivėlusioms moterims asiukas kaip šukomis plaukus pašvelnins ir paminkštins.

Giedrės Bružienės FB puslapis - čia.

Dirvinis asiūklis. Lino Bružo nuotr.
Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Kategorijos: Gydymas augalais
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų