Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Aspirinas gali apsaugoti nuo trombozės atsinaujinimo

vlmedicina.lt | 2013-01-04 00:02:12

Giliųjų venų trombozė pati savaime nėra dažna liga, tačiau sykį ja susirgus lieka nemaža rizika, kad liga atsinaujins. Paprastai trombozė gydoma peroraliniais antikoaguliantais – vitamino K antagonistais, kurių fone trombozės rizika ženkliai sumažėja, tačiau tuo pačiu metu padidėja kraujavimo pavojus.

Kojos kraujagyslės
Algirdo Kubaičio nuotr.

Trombozė atsinaujino 6,6 proc. gydytų aspirinu ligonių

Gydymo trukmė priklauso nuo trombozės vietos, paciento rizikos faktorių, tačiau po pirmosios trombozės gydymas anksčiau ar vėliau nutraukiamas. Vienam iš penkių ligonių trombozė atsinaujina.

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog pabaigus gydymą vitamino K antagonistais galima palaikomajam gydymui skirti aspiriną. Šitaip trombozės rizika sumažėja du kartus, o kraujavimo rizika išlieka nepadidėjusi.

Tyrime dalyvavo 402 ligoniai, kuriems po 6-18 mėnesių nuo trombozės nutrauktas gydymas vitamino K antagonistais ir skirtas placebas arba aspirinas. Tiriamieji stebėti dvejus metus registruojant trombozės recidyvų dažnumą. Aspirinu gydytų ligonių grupėje trombozė atsinaujino 6,6 proc. per metus, placebą gavusių ligonių grupėje – 11,2 proc., kas atitinka 42 proc. rizikos sumažėjimą. Abiejose grupėse stebėtas vienodas kraujavimo komplikacijų dažnis.

Aspirinas: geriau negu nieko

Aspirino efektyvumas veninių trombozių atveju, – sakė gydytoja hematologė Ligita Malciūtė, – yra gana naujas tyrimų objektas, todėl apie klinikinį pritaikymą kalbėti esą anksti. Kadangi trombocitai dalyvauja susidarant krešuliui ne tik arterijose, bet ir venose, o aspirinas būtent ir veikia slopindamas trombocitų sukibimą, jo veikimas veninių trombozių atveju yra galimas.

„Nors tiems pacientams, kurie neturi kontraindikacijų aspirino vartojimui, jo skyrimas tikrai būtų geriau nei nieko“, – pripažino gydytoja.

Problema – gydymo vitamino K antagonistais trukmė

Vitamino K antagonistų skyrimo trukmė po pirmos trombozės yra labai sena ir aktuali problema gydant trombozes. Ilgalaikis jų tęsimas yra susijęs su progresyviai didėjančia kraujavimų rizika.

„Visada, prieš tęsiant šiuos vaistus ilgą laiką, reikia pasverti trombozės pasikartojimo ir kraujavimo rizikos tikimybę. Pats pacientas, gydytojo supažindintas su šia rizika, turėtų dalyvauti šio sprendimo (tęsti gydymą vitamino K antagonistais nuolat ar ne) priėmime. Ne paskutinį vaidmenį vaidina ir kiti ilgalaikio šių vaistų vartojimo sukeliami šalutiniai poveikiai (pvz., kepenų pažeidimas)“, – pasakojo L. Malciūtė.

Kokia trombino inhibitorių vieta?

Trombozė gydoma vitamino K antagonistais, tačiau šiuo metu jau pasirodė ir naujieji antikoaguliantai – trombino inhibitoriai. Kokia jų vieta trombozės gydyme?

„Trombino inhibitoriai yra ganėtinai nauja vaistų grupė. Šiuo metu yra atliekama labai daug tyrimų su šiais medikamentais, taikant juos skirtingoms indikacijoms. Tam, kad vaistas galėtų būti saugiai skiriamas vienai ar kitai trombozės formai, jo efektyvumas turi būti įrodytas randomizuotais multicentriniais tyrimais. Kiek man žinoma, šiuo metu tiesioginiai trombino inhibitoriai yra patvirtinti tik trombozių profilaktikai prieširdžių virpėjimo atveju, o kitos indikacijos dar tikslinamos“, – „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino gydytoja hematologė L. Malciūtė.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų