Mes jau žinome, kad aspirinas gelbsti nuo skausmo, mažina širdies ligų tikimybę ir gali kovoti su vėžiu. Atsižvelgiant į naujos studijos rezultatus, kurie 2015 metais buvo pristatyti Europos vėžio kongrese Vienoje, aspirinas gali padvigubinti virškinamojo trakto vėžiu sergančių žmonių išlikimo galimybes.
Tyrimas, kuriam vadovavo dr. Martine Frouws iš Leideno universiteto medicinos centro Nyderlanduose, pateikė svarių įrodymų, kad aspirinas gali būti naudingas vėžio gydymo procese ir jo prevencijai.
Šiek tiek anksčiau tyrimais nustatyta, kad aspirinas gali sumažinti kolorektalinio vėžio riziką, taip pat gali padėti gydyti krūties, odos ir žarnyno vėžį.
Dr. M. Frouws su kolegomis savo tyrimais siekė nustatyti, kokį poveikį aspirinas turi pacientams, turintiems navikų virškinamajame trakte – būtent tiesiojoje žarnoje, storojoje žarnoje ir stemplėje. Pasak tyrimo autorių, poveikis skirtingoms virškinamojo trakto zonoms analizuotas pirmą kartą.
Tyrime dalyvavo 13715 pacientų, kuriems buvo diagnozuotas virškinamojo trakto vėžys. Pirmieji tyrimo dalyviai pradėti stebėti 1998-aisiais, o paskutinieji baigti stebėti 2011-aisiais. Vidutiniškai jie buvo stebimi beveik 49 mėnesius. Iš šių pacientų 42,8 proc. sirgo storosios žarnos vėžiu, 25,4 proc. kovojo su tiesiosios žarnos vėžiu, o 10,2 proc. sirgo stemplės vėžiu.
Norėdami nustatyti, kaip aspirino vartojimas paveikė bendrą virškinamojo trakto vėžiu sergančiųjų gyvenimo trukmę, mokslininkai pacientų duomenis susiejo su vaistų dozavimo informacija, kurią pateikia PHARMO institutas Utrechte, Nyderlanduose.
Maždaug 30,5 proc. visų tyrime dalyvavusiųjų pacientų vartojo aspiriną prieš virškinamojo vėžio diagnostiką, 8,3 proc. asmenų aspiriną vartojo tik po diagnozės, o 61,1 proc. aspirino išvis nevartojo.
Beveik trečdalis (28 proc.) tyrime dalyvavusių pacientų išgyveno ne mažiau kaip 5 metus.Tyrimas atskleidė, kad pacientų, kurie vartojo aspiriną prieš vėžio diagnostiką, tikimybė išgyventi buvo du kartus didesnė nei tų, kurie nevartojo šių vaistų.
Ši išvada nepakito net po tyrėjų komandos įvertintų galimų prieštaringų veiksnių: amžiaus, lyties, vėžio stadijos, vėžio gydymo būdų ir kitų sveikatos sutrikimų.
Nors tikslus mechanizmas, kuriuo būtų galima grįsti aspirino poveikį vėžiui, nėra aiškus, mokslininkai spėja, kad taip gali būti dėl aspirino antitrombocitinių savybių. Jos įrodo, kad cirkuliuojančios naviko ląstelės naudoja trombocitus - kraujo komponentus, kad apsaugotų save nuo imuninės sistemos. Kadangi aspirinas blokuoja trombocitų funkciją, tai gali palikti cirkuliuojančias naviko ląsteles atviras puolimui.
Nors reikalingi tolesni tyrimai, kurie suteiktų daugiau įrodymų, kaip atitinkama aspirino dozė ir jo vartojimo trukmė veikia virškinamojo trakto vėžį, tačiau tyrėjų komanda tiki, kad rado galimą gydymo alternatyvą, galinčią pasiekti plačią pacientų auditoriją.Svarbiausia, kad aspirino kaina nedidelė, tad ši gydymo forma gali būti prieinama daugeliui.
Šaltinis:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/300204.php