Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Aštuonios onkologinės ligos, siejamos su alkoholio vartojimu

Lukas Galkus | 2015-11-17 12:09:32

Alkoholiniuose gėrimuose esantis etanolis, pagal Pasaulio sveikatos organizaciją ir Tarptautinę vėžio mokslinių tyrimų agentūrą, yra klasifikuojamas kaip pirmos grupės kancerogenas. Pirmai grupei priklauso medžiagos, kurių kancerogeniškumas (t. y. galimybė sukelti vėžį) yra įrodytas remiantis moksliniais tyrimais ir nustatytas priežastinis ryšys tarp tam tikros medžiagos ir galimybės išsivystyti onkologinėms ligoms.

Alkoholis
Lapkričio 16-20 d. Europoje minima Informavimo apie alkoholio žalą savaitė

Alkoholio vartojimas yra siejamas su šiomis vėžio formomis: lūpos, gerklų, burnos ertmės ir ryklės, stemplės, gaubtinės žarnos, tiesiosios žarnos, krūties, kepenų ir intrahepatinių tulžies takų piktybiniais navikais.

Kiekvieną dieną suaugusiai moteriai suvartojant 10 g etanolio (apytiksliai vienas standartinis alkoholio vienetas), rizika susirgti krūties vėžiu padidėja 7-10 proc. Yra įrodyta, kad anksti pradėtas vartoti alkoholis turi įtakos viso gyvenimo krūties vėžio rizikai.

Rizika vidutiniškai vartojantiems (1-4 standartinio dydžio gėrimus per dieną, tai atitiktų 12,6-49,9 g etanolio per dieną) susirgti storosios žarnos vėžiu, lyginant su nevartojančiais alkoholio arba retai vartojančiais, padidėja 21 proc., daug vartojantiems (daugiau nei 49,9 g etanolio per dieną) - 52 proc. Taip pat kiekvieną dieną suvartojant 10 g etanolio, rizika susirgti storosios žarnos vėžiu padidėja 7 proc.

Yra patvirtintas tiesioginis ryšys tarp alkoholio vartojimo ir kepenų vėžio rizikos. Vartojant 3 ir daugiau standartinio dydžio alkoholinių gėrimų per dieną, rizika susirgti kepenų vėžiu yra didžiausia.

Svarbu pabrėžti, kad nors rizika, vartojant alkoholinius gėrimus, susirgti viena ar kita vėžio forma skiriasi pagal suvartotą alkoholio kiekį, vis dėlto saugaus alkoholio kiekio nėra.

2014 m. publikuotoje Tarptautinės vėžio mokslinių tyrimų agentūros „Pasaulio vėžio ataskaitoje“ pateikiama labai aiški išvada – tokia sąvoka, kaip „atsakingas alkoholio vartojimas“ neegzistuoja.

Trys pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys 2014 m. sudarė 84,2 proc. visų mirčių.

2014 m. nuo piktybinių navikų mirė 8028 asmenys. Iš jų daugiausiai mirė nuo trachėjos, bronchų ir plaučių vėžio – 1338 asmenys, nuo skrandžio vėžio – 698, priešinės liaukos – 521, krūties vėžio – 520.

Lukas Galkus,

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Šaltiniai:

1) https://monographs.iarc.fr/ENG/Classification/latest_classif.php

2) Liu, Ying, Nhi Nguyen, and Graham A. Colditz. "Links between alcohol consumption and breast cancer: a look at the evidence." Women`s Health 11.1 (2015): 65-77.

3) Fedirko, V., et al. "Alcohol drinking and colorectal cancer risk: an overall and dose–response meta-analysis of published studies." Annals of Oncology 22.9 (2011): 1958-1972.

4) World Cancer Research Fund International. Diet, nutrition, physical activity and liver cancer. https://wcrf.org/sites/default/files/Liver-Cancer-2015-Report.pdf

5) https://www.iarc.fr/en/publications/books/wcr/

6) https://sic.hi.lt/data/la2014.pdf

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas