R. Atkinso (JAV) dieta sulaukė neregėto populiarumo visame pasaulyje. Daktaras Atkinsas garantavo, kad sulieknės kiekvienas, kuris ribos angliavandenius (pagrindinė maisto grupė, grūdiniai produktai, vaisiai, daržovės) maisto racione. Sumažėjus jų kiekiui, mažėja insulino koncentracija kraujuje, o cukrus nepaverčiamas riebalais. Baltyminis maistas verčia aktyviau dirbti inkstus ir deginti daugiau kalorijų. Tačiau mokslininkai nustatė, kad kontraversiškai vertinama Atkinso dieta žymiai padidina cholesterolio kiekį kraujuje, o svoris krenta trumpą laiką.
Pirminiai rezultatai atrodė optimistiniai
Švedijos mokslininkai paskelbė dvidešimt penkerių metų studijos rezultatus, kurie parodė, kad populiarioji Atkinso dieta didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Mažo angliavandenių kiekio režimas pagreitina saturuotų riebalų pasisavinimą ir po kelerių metų padidina cholesterolio kiekį kraujuje. Nors laikantis Atkinso dietos svoris greitai krinta, tačiau ilgalaikis svorio sumažėjimas nepasiekiamas.
Studija buvo pradėta 1984 metais, nustačius didelį širdies ir kraujagyslių ligų skaičių Šiaurės Švedijoje. Mokslininkai analizavo gyventojų mitybos įpročius, maisto produktų sudėtį, kokybę, vertino cholesterolio kiekį kraujuje. Tam 1986 - 2010 metais buvo naudojama per 140 tūkst. įvairių klausimynų ir matavimų. Šalies mastu buvo diegiama nacionalinė švietimo ir sveikos mitybos programa, kuri tęsiasi iki šiol.
Rezultatai atrodė optimistiškai, nes suvartojamų riebalų kiekis neviršijo normų, o cholesterolio lygis kraujuje sumažėjo vidutiniškai 6 mmol/l.
Nenumatyti pokyčiai
Tačiau po 2004 metų įvyko nenumatyti pokyčiai. Riebalų suvartojimas pradėjo augti, o buvęs stabilus cholesterolio kiekis ryškiai padidėjo. Nepaisant to, kad žmonių, vartojančių cholesterolį mažinančius vaistus, skaičiaus išaugo, 2010 metais cholesterolio kiekis vyrų kraujuje siekė 5,5 mmol/l (norma-3,5-5,2 mmol/l), moterų - šiek tiek mažiau.
Pokyčiai buvo siejami su Atkinso dietos bumu Švedijoje 2004 metais. Buvo skatinama atsisakyti angliavandenių, vartoti daugiau riebalų ir baltymų, norint pasiekti greito pageidaujamo svorio efekto. „Mitybos revoliucija. Nauja XX a. dieta“ kvietė atsipalaiduoti nuo žymių apribojimų, alkio ir vartoti mėgstamą maistą. Netrukus mokslininkai pastebėjo nerimą keliantį vidutinio kūno masės indekso (KMI) tiek moterims, tiek vyrams kilimą, cholesterolio kiekio didėjimą, gausų įvairaus pavidalo riebalų vartojimą. Šis rizikos faktorių atsiradimas, nuolatinis KMI augimas buvo smūgis pirminei ir antrinei širdies bei kraujagyslių sistemos ligų prevencijai.
Žiniasklaidos pozicija palaikant Atkinso dietos reklamą taip pat prisidėjo prie vartotojų elgsenos, - teigia mokslininkai.
Tačiau dietos šalininkai atrėmė kaltinimus. Apklausos parodė, kad tik 5 proc. švedų laikosi “tikrosios” Atkinso dietos rekomendacijų, ketvirtadalis jų naudojasi dalinai adaptuota dieta. Taigi studija analizavo ne Atkinso dietos pasekmes, o situaciją, kai populiacija vartoja didesnius kiekius riebalų ir angliavandenių kartu, - teigia oponentai. Daugelis kitų studijų įrodė gerai subalansuotos Atkinso dietos sveikatą stiprinantį poveikį, ypač individams, turintiems insulino rezistenciją. Riebalai nėra rizikingi tik tuo atveju, kai vartojamų angliavandenių kiekis yra labai mažas ir energijai gauti organizmas degina riebalus.
Gali ištikti dehidratacija
Gydytoja dietologė Žana Antonova „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad R. Atkinso dieta, kurioje yra daug baltymų, riebalų ir mažai angliavandenių, dėl labai gero liesėjimo efekto išpopuliarėjo dar iki tol, kol nebuvo gauti moksliniai įrodymai.
„Tokios dietos negalima laikytis tiems, kurie serga širdies bei kraujagyslių, inkstų ligomis, turi žarnyno sutrikimų, ir ilgiau nei 2-3 savaites. Antraip gali atsirasti įvairiausi negalavimai. Juk angliavandeniai yra pagrindinis gliukozės, kuri būtina centrinės nervų sistemos, smegenų veiklai, nuo kurios priklauso visa kraujagyslių sistema, šaltinis“, - perspėjo dietologė.
Ž. Antonova pabrėžė, kad laikantis R. Atkinso dietos liesėjama daugiausia skysčių, o ne riebalinio audinio sąskaita: baltymų ir riebalų, kurie sudaro dietos pagrindą, skilimo produktai yra toksinės medžiagos ketonai. Jie patenka į kraują ir šalinami per inkstus. Kartu su ketonais pašalinamas ir sukauptas vanduo. Todėl jei laikydamasis šios dietos žmogus negers daug skysčių, jį gali ištikti dehidratacija.
Dietologė patartų užuot laikiusis dietos, kurios visos veiksmingos tik tol, kol jų laikaisi, pakoreguoti savo mitybos įpročius.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Claire Bates. Atkins diet raises risk of heart disease because of a surge in cholesterol levels. GMT, 11 June 2012