Pirmadienis, 2025.04.07
Reklama

Atlikta pirmoji Lietuvoje kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra

vlmedicina.lt | 2014-11-27 11:13:12

Praėjusią savaitę Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkochirurgijos klinikoje pirmą kartą Lietuvoje buvo sėkmingai atlikta kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra. Tokiu būdu pacientės, baigusios visus vėžio gydymo etapus, ateityje turės galimybę natūraliu keliu susilaukti vaikų.

Chirurginių operacijų metu 29 m. ir 27 m. negimdžiusioms pacientėms, sergančioms kiaušidžių vėžiu, buvo paimti naviko nepaliesti kiaušidės audinio fragmentai krioprezervacijai – ilgalaikiam užšaldymui.

Živilė Gudlevičienė
Živilė Gudlevičienė. Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

Abi pacientės laisva valia pareiškė norą ir sutikimą dalyvauti šių metų liepą Nacionaliniame vėžio institute pradėtoje vykdyti „Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programoje“. Planinės operacijos metu pacientėms buvo paimti ir NVI Mokslinių tyrimų centro Biobanke užšaldyti kiaušidžių audinio mėginiai, kurie bus saugomi kriosaugyklose ilgą laiką (ilgiau nei 1 metus).

„Taikant sveiko kiaušidžių audinio užšaldymo metodą, operacijos metu kiaušidės žievinis sluoksnis, kuriame yra pirminių folikulų, atskiriamas ir užšaldomas, o baigus gydymą, remisijos periodu, atšildomas ir transplantuojamas atgal į moters organizmą, – sako „Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programos“ vadovė dr. Ž. Gudlevičienė. – Tokiu būdu ne tik išsprendžiama moters vaisingumo problema, bet ir atkuriama natūrali hormonų gamyba, moterims nereikia skirti papildomos pakaitinės hormonų terapijos“.

Kąstytis Žilinskas
Kąstytis Žilinskas. Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

Pasak dr. Ž. Gudlevičienės, vis dažniau onkologinės ligos diagnozuojamos jauno amžiaus pacientams. „Taikant ankstyvąją navikų diagnostiką ir pažangų gydymą šių asmenų išgyvenamumas ženkliai gerėja, todėl dauguma jauno amžiaus pacientų po vėžio gydymo susiduria su nevaisingumo problema, – sako dr. Ž. Gudlevičienė. – Moterims tai dažniausiai būna dėl priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo, vyrams – dėl operacijos metu pašalinamų sėklidžių“.

„Labai esame patenkinti, galėdami mūsų jaunoms vėžiu susirgusioms pacientėms suteikti galimybę po chemoterapinio gydymo, kuris bus skiriamas po chirurginio kiaušidžių pašalinimo, gyventi kokybiškai ir natūraliu keliu susilaukti vaikų“, – sako NVI Onkoginekologijos skyriaus gydytojas onkologas ginekologas dr. Kąstytis Žilinskas, atlikęs pirmąją operaciją.

Pasak dr. K. Žilinsko, kiaušidžių vėžio medikamentinis gydymas dažnai sukelia laikiną arba nuolatinį kiaušidžių funkcijos nepakankumą, priešlaikinę menopauzę, nevaisingumą, didina vaisiaus sklaidos trūkumų skaičių.

„Kiaušidžių audinio užšaldymą rekomenduojame jaunoms 15–39 m. pacientėms, – sako dr. K. Žilinskas. – Kiaušidžių audinys paimamas užšaldyti atliekant chirurginę operaciją – laparoskopiją ar laparotomiją ir paruošiamas ilgalaikiam saugojimui. Kiaušidžių audinio užšaldymas gali būti atliekamas sergant kraujo piktybinėmis ligomis ir visų lokalizacijų solidiniais navikais“.

Pasak dr. K. Žilinsko, išsaugoti onkologinių pacientų gyvenimo kokybę yra vienas iš šiuolaikinio vėžio gydymo tikslų.

„Šie metodai – reprodukcinių audinių šaldymas – užsienyje jau yra taikomi paaugliams mergaitėms ir berniukams, sergantiems onkologinėmis ligomis“, – sako dr. Ž. Gudlevičienė.

Nacionalinio vėžio instituto informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Sveikas ilgaamžiškumas – ne prabanga, o reali galimybė
Mokslininkai atrado paprastą, bet itin tikslų rodiklį, kuris padeda ne tik įvertinti mūsų dabartinę sveikatos būklę, bet...
„Gerai jaučiuosi“ – pavojingiausia iliuzija: gydytojos žinia Lietuvai
Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena, kurios metu žmonėms primenama, kaip svarbu pasirūpinti savimi. Šeimos...
Širdies permušimai: ką svarbu apie juos žinoti ir kada sunerimti
Širdies permušimus bent kartą gyvenime yra pajutęs kiekvienas. Juos gali nulemti pervargimas, ilgalaikis stresas, nesaik...
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų