Antradienis, 2025.04.15
Reklama

Atsakingam vaistų vartojimui koją pakišti gali ir sulčių gurkšnis

Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-15 09:33:53

Neatsakingai vartojami vaistai gali sukelti sveikatai pavojingas reakcijas. Pasaulinė statistika rodo, kad 6 proc. vaistinių klientų vienu metu vartodami skirtingus vaistus susiduria su sveikatos problemomis. Dėl šios priežasties fiksuojama 5 proc. visų hospitalizacijos atvejų. Vaistininkai perspėja, kad svarbu ne tik receptinių vaistų suderinamumas, bet ir jo sąveika su paprasčiausiu nereceptiniu tepalu nuo skausmo, vaistažolėmis ar net gurkšniu sulčių, - skelbiama pranešime žiiniasklaidai.

© Graphicstock.com

Apie galimas reakcijas nesusimąstoma

„Gintarinė vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskienė teigia pastebinti, kad pacientai jei ir teiraujasi apie nepageidautinas vaistų sąveikas, tai nebent galvodami apie receptinius vaistus, tuo tarpu nereceptinių preparatų suderinamumu rūpinasi retai.

„Vaistų suderinamumu būtina rūpintis patiems pacientams, konsultuojantis su gydytoju ar vaistininku. Tačiau dažnai daugelis žmonių mano, jog jei jų vartojami vaistai įsigyjami be recepto, tai jie neturi šalutinio poveikio ir dera su viskuo. Tačiau net paprasčiausias aspirinas gali nederėti su individualiai naudojamais papildais ar tepalais“, – perspėja vaistininkė.

Pasak jos, kiekvienas organizmas labai skirtingas ir jame vyksta daugybė cheminių reakcijų, todėl su specialistais konsultuotis būtina.

„Jei vienu metu vartojami 3-5 preparatai, tai tikrai verta susimąstyti apie nesuderinamumo riziką. Nemažiau svarbu atkreipti dėmesį ne tik į tai, ką, bet ir kaip vartojame, kuo užgeriame, kuriuo paros metu tai darome ir t.t.“, - pabrėžė vaistininkė.

Didžiausia rizikos grupė – senjorai

Pasak J. Skinderskienės, dažniausiai dėl vaistų nesuderinamumo rizikuoja senjorai, nes jie vienu metu vartoja daug įvairių skirtingų vaistinių preparatų.

„Iš praktikos galiu pasakyti, kad bene daugiausiai pasitaiko vyresnių pacientų, hipertenzijos gydymui skirtus vaistus vartojančius su kraują skystinančiais preparatais, o toks lyg ir nekaltas derinys gali net sukelti kraujavimą. Rizikuoja ir tie, kurie kraujospūdį veikiančius vaistus netinkamai derina su tepalais nuo skausmo. Tas pats galioja ir vartojantiems aspiriną ar kitus panašius vaistus su heparino pagrindu pagamintais tepalais“, – dažniausias klaidas vardija vaistininkė.

Vaistų bei papildų nesuderinamumas gali būti skirtingų rūšių. Svarbiausia, pasak specialistų, išvengti neigiamos cheminių preparatų tarpusavio sąveikos.

„Jei prasideda cheminės reakcijos, darbingumas ir sveikatos būklė gali ženkliai pablogėti, o pacientai dažnai nesupranta, kad tai nederančių vaistų poveikis ir mano, jog tai ligos simptomai. Pavyzdžiui, itin atsargūs privalo būti raminamuosius ar migdomuosius vartojantys pacientai, net tuomet, kai kurį laiką tokių vaistų negeria. Paprasčiausi nuskausminamieji, vartojami kartu su kraują skystinančiais antikoaguliantais, gali sukelti virškinamojo trakto kraujavimą“, – pabrėžė specialistė.

Sezoniškumas irgi turi įtakos

Labai svarbu ne tik skirtingų vaistų suderinamumas, bet ir jų vartojimo taisyklių laikymasis. Prasidedant šiltajam metų laikui vaistininkė pastebi, jog nesuderinus skirtingų preparatų galima sukelti pavojų sveikatai vien ilgesniam laukui išėjus pasimėgauti saule.

„Įvairūs išorinio vartojimo tepalai turintys fotosensibilizuojantį poveikį reaguodami į saulės spindulius gali sukelti alergines reakcijas, odos būklės pablogėjimą ar kraštutiniu atveju net atverti žaizdas. Taip pat būklės pablogėjimą gali sukelti ir vaistažolių preparatų ar arbatų sąveika su saulės spinduliais“, - tikina vaistininkė.

Svarbu ne tik ką, bet ir kaip vartojame

J. Skinderskienės teigimu, labai svarbu ir tai, kaip ir kada vaistai vartojami ar laikomasi gamintojų pateiktų rekomendacijų, o pats paprasčiausias patarimas visiems pacientams, nenorintiems sukelti sau papildomų sveikatos problemų, – vartoti vaistus ne su sultimis ar kitais gėrimais, o užgeriant paprasčiausiu vandeniu.

„Visiems pacientams, ypač senjorams ar besilaukiančioms moterims, visų pirma patariama nepradėti vartoti vaistų ar papildų savo nuožiūrą, o pasinaudoti mūsų vaistinėse nemokama vaistų suderinimo paslauga. Taip pat atsargiai reiktų elgtis su vaistažolėmis ir žinoti, kad apie tai, kaip išvengti šalutinio vaistų nesuderinamumo poveikio, visada reikia pasikonsultuoti su gydytojais bei vaistininkais“, – reziumavo J. Skinderskienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Ligos ir sveikata
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų