Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Atsisakius cukraus maistas atrodys dar saldesnis(2)

vlmedicina.lt | 2015-11-29 00:01:31

Cukraus kiekio sumažinimas kasdieniame racione padeda labiau jausti saldumą ir mėgautis juo,– rodo  „American Journal of Clinical Nutrition“ aprašyto tyrimo rezultatai.

Cukrus
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

JAV mokslininkai tyrinėjo sveikus suaugusius žmones, kurie kasdien suvartodavo pakankamai daug cukraus (pvz., jie išgerdavo po 0,5 l gaiviųjų gėrimų su saldikliais). Tiriamieji buvo padalinti į dvi grupes. Viena grupė (16 dalyvių) kasdien suvartodavo jiems įprastą cukraus kiekį, o kita grupė (13 dalyvių) kasdien vartojo perpus mažiau cukraus. Eksperimentas tęsėsi tris mėnesius.

Grupė dalyvių, vartojusių  mažiau cukraus, trūkstamas kalorijas kompensuodavo riebalais, angliavandeniais ir baltymais. Praėjus mėnesiui, kiekvienai grupei būdavo duodama suvalgyti vanilinio pudingo ir jį užsigerti aviečių gėrimu. Mažiau cukraus vartojusieji tvirtino, kad tiek pudingas, tiek gėrimas buvo daug saldesni nei prieš eksperimentą. Be to, jie jautė didesnį malonumą  valgydami šiuos skanėstus nei tie, kurie kasdien vartojo daug cukraus.

Per didelis cukraus, ypač fruktozės, vartojimas sukelia nutukimą, daugelį sveikatos problemų.  Jei žmonės būtų palaipsniui pratinami prie mažesnio kiekio cukraus, gaiviųjų gėrimų ir saldumynų pramonė taip pat galėtų sumažinti saldiklių kiekį savo produktuose, -  teigia tyrimo autoriai.

Įdomu pažymėti, kad panašus eksperimentas, tik susijęs su druskos vartojimu, atskleidė šiek tiek kitokius rezultatus. Po eksperimento dalyviai ėmė vartoti  daug mažiau druskos. Tuo tarpu cukraus mėgėjų potraukis cukrui nedingo – atsirado tik didesnis skonio receptorių jautrumas saldumynams ir didesnis pasitenkinimas juos valgant.

Nors saldumynų poreikis nėra taip lengvai nugalimas, reikėtų rimtai susimąstyti, ar verta žaloti savo sveikatą jais piktnaudžiaujant. Besaikis cukraus vartojimas ne tik sukelia daugelį lėtinių ligų, bet ir  kenkia smegenų veiklai, dantims bei odai.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų