Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoms specialistai jau trečią kartą rengia Atviros psichiatrijos mėnesiui skirtų renginių ciklą „Atvira psichiatrija-18“. Jo metu rengiamos anoniminės ir nemokamos konsultacijos ne tik Psichiatrijos klinikoje, kur miesto gyventojams: suaugusiesiems ir vaikams, bus teikiamos anonimines ir nemokamas paslaugos, bet ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje. Spaudos konferencijoje buvo pristatytos renginių ciklo paslaugos, kurių tikslas – surasti tuos žmones, kurie nesikreipia pagalbos, nors ji reikalinga.
Pasitikrins darbo rezultatus
Atviros psichiatrijos mėnuo yra švenčiamas gerokai anksčiau, nei prasidėjo šis judėjimas. Pati pradžia buvo Vilniuje dirbančių psichiatrijos specialistų, ir ji pasirodė labai patraukli ir prasminga. Nes tai yra galimybė atkreipti dėmesį į psichikos sveikatos problemas ir yra tas laikas, kai patys specialistai drąsiai kalba. Treti metai, kai teikiamos nemokamos ir anoniminės paslaugios, Rugsėjo 10 – savižudybių prevencijos dienos minėjimu. Lietuvoje renginiai vyksta visą mėnesį – nuo rugsėjo 10-osios iki spalio 10-osios dienos. Vilniaus psichiatrijos ligoninės iniciatyva specialistai vilkės specialiai tam renginiui sukurtais sportiniais marškinėliais.
Neseniai Lietuvoje viešėjusio popiežiaus Pranciškaus pasakyti žodžiai „Gražus gyvenimas su kitais“ tapo viso renginių ciklo tema. Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos direktorė Ilona Pavlavičienė spaudos konferencijos metu akcentavo, jog psichiatrija vis labiau tampa atvira visiems ir tam pasitarnauja jau tradicija tampantis renginių ciklas, kurio metu psichikos sveikatos specialistai gali pasitikrinti savo darbo rezultatus.
„Tie pacientai kurie kreipiasi į specialistus, nebijo šios pagalbos, kaip būdavo anksčiau ir žodis „psichiatrija“ nebegąsdina, žmonės mielai naudojasi psichikos sveikatos specialistų teikiamomis paslaugomis“, - teigia klinikos vadovė.
Lengviau ieškoti pagalbos
Medikai pastebi, jog šių renginių dėka matomas srautas pagalbos besikreipiančių žmonių, kurie nedrįsta atvykti pagalbos oficialiai, nedrįsta klausti, domėtis teikiamomis paslaugomis.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė sako, jog, rengdamiesi Atviros psichiatrijos mėnesio renginiams, ieškojo būdų ir formų kaip pasiekti tuos žmones, kurie nesikreipia pagalbos, kaip pasiekti jų artimuosius, kad pagalba ne tik ligoninėje, bet ir pacientų namuose būtų kuo tinkamesnė, kuo tikslesnė.
„Kai žmogus kreipiasi į gydymo įstaigą, jam suteikiama profesionalų pagalba, gauna visas informacijas, rekomendacijas. Tačiau kai žmogus grįžta į namų aplinką, jei nebus palaikymo, priežiūros tęstinumo, jei nebus paskatinimo, medikamentinio gydymo, žmogaus sveikata pablogės“, - teigia specialistė.
Atviros psichiatrijos mėnesio tikslas - šviesti žmones ir mokyti. Medikai įsitikinę, kad sveikatos kultūra yra reikšminga visuomenės kultūros dalis.
„Aš labai tikiu visuomenės švietimu: kuo daugiau žmonės žinos apie sveikatą, kuo daugiau žinos apie išgijimo galimybes, apie prevenciją, apie sveikatos išsaugojimo galimybes, tuo lengviau ieškos pagalbos, tuo lengviau bus kreiptis. Gavus pagalbą stacionare, lengviau bus tęsti gydymąsi ambulatoriškai. Šeimos nariams bus lengviau padėti artimajam“, - sako L.O Mikelevičienė ir akcentuoja, kad tai yra kilnus darbas - nunešti žinią į žmogui patogią vietą, nes patys ateiti ne visi išdrįsta ir visokių priežasčių randa.
Naujovės ir galimybės
Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Onutė Mikelevičienė akcentavo naujas galimybes, kuriomis galės pasinaudoti renginių ciklo dalyviai.
Atsiros psichiatrijos mėnesio renginių dalyviai kasdien nuo 17.00 iki 19.00 val. galės lankyti stacionarinius skyrius. Tiesa, šia galimybe galės naudotis tik tie žmonės, kurių artimieji gydosi ligoninėje.
Renginių organizatorei siūlo miesto gyventojams, ieškantiems psichikos sveikatos specialistų pagalbos, užimtumo terapijas, relaksacijas, autogeninę, vibroakustinę relaksaciją, meninės raiškos užsiėmimus: molio, muzikos terapiją. Pasak L. O. Mikelevičienės, bus sudarytos galimybės ne tik pamatyti, ne tik stebėti, bet ir dalyvauti užsiėmimuose patiems ir įgauti patirtis. Šie užsiėmimai vyks nuo 17 val. iki 19 val.
Audiovizoalinė relaksacijos praktiniu užsiėmimu startavo Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai bibliotekoje. Šios patirties atėję šiauliečiai patogiai sėdėdami galėjo klausytis relaksuojančios muzikos ir stebėti malonius vaizdus. Specialistas pataria, ko tikėtis, kokių pojūčių laukti. Po užsiėmimo aptariama, kam pasisekė pasiekti norimo rezultato, kokius jausmus ar prisiminimus išgyveno.
Kitas naujesnis dalykas – didesnis dėmesys vaikų psichikos sveikatai. Šiemet du vaikų psichiatrai konsultuos pagalbos ieškančiuosius Vaikų ir paauglių psichiatrijos centre, vienas psichiatras ir psichologė, konsultuos P. Višinskio bibliotekoje. Pirmą kartą užsiėmimuose bibliotekoje dalyvaus Šiaulių kolegijos Sveikatos fakulteto studentais. Jauniems žmonėms tai bus didžiulė praktika. Spalio 2 ir 3 dienomis užsiėmimuose dalyvaus po 30 būsimųjų medikų, trečio kurso studentų.
„Šiemet į biblioteką keliaujame jau turėdami tikslinę grupę, nes bibliotekos darbuotojai išsakė, kad jiems naudinga dirbti su savo paslaugos gavėjais, knygų skaitytojais, kurių dalis yra sutrikusios psichikos. Viešojoje bibliotekoje yrai autizmu sergančių vaikų kambarys su sensorine įranga, kuriame psichikos sveikatos specialistės ir konsultuos autizmo klausimais.
Į renginius registruotis telef.: 8 41 524 191; 8 41 524 181. Jeigu ateitų neužsiregistravęs žmogus, centro darbuotojai ras galimybę priimti kiekvieną.