Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Austrijos sveikatos apsaugos ministerija ir Maisto saugos institucija tiria Salmonella Stanley protrūkį, siejamą su kebabų vartojimu. Aprašomasis epidemiologinis ir laboratorinis tyrimas rodo stiprų epidemiologinį ryšį tarp kebabų su kalakutiena vartojimo ir S. Stanley infekcijos atvejų.
Austrijos pareigūnų duomenimis, šiais metais iki rugpjūčio 15 d. aštuoniose šalies provincijose iš 9 užregistruota 115 S. Stanley atvejų, nesusijusių su kelionėmis į užsienį. Vidutinis susirgusiųjų amžius - 18 metų, 66 proc. vyrų, mirties atvejų neužregistruota. Manoma, kad kalakutiena kebabams buvo teikta iš vienos Vengrijos kalakutų auginimo ir skerdimo įmonės.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Salmonella enterica serovaras Stanley (S. Stanley) - Europoje retai registruojamas tipas. Šis serovaras yra labiau paplitęs pietryčių Azijos šalyse.
Lietuvoje 2012-2015 m. buvo registruojami pavieniai S. Stanley atvejai: 2012 m. – 4, 2013 – 2, 2014 m. – 0, 2015 m. – 1.
Šiuo metu tiriamas S. Stanley protrūkis Austrijoje ne pirmasis Europoje. 2011-2013 metais dešimtyje Europos Sąjungos (ES) šalių buvo užregistruoti 710 S. Stanley atvejų, nesusijusių su kelionėmis. Epidemiologų ir mikrobiologų surinkta medžiaga parodė, kad reto Europoje Salmonella tipo plitimui turėjo įtakos užteršta turkiškų kebabų gamybos grandinė.
S. Stanley atvejai buvo užregistruoti 4 ES šalyse ir 2014 metais, o sukėlėjų tipai buvo identiški 2011-2012 metų protrūkio padermėms. Tai rodo, kad 2011-2012 metų salmoneliozės protrūkio S. Stanley padermė iki šiol cirkuliuoja ES šalių maisto rinkoje ir gali sąlygoti pavienių salmoneliozės atvejų ar protrūkių atsiradimą.
ULAC primena, kad salmoneliozė – tai su maistu plintanti užkrečiamoji liga, kurią sukelia Salmonella rūšies bakterijos. Dažniausiai ligos priežastis mūsų šalyje yra vištiena, vištų kiaušiniai ir jų produktai. Tačiau Salmonella bakterijomis gali būti užterštas ir kitas gyvūninis maistas, pvz., kiauliena, jautiena, kita paukštiena ir produktai iš jų. Salmonella rūšies bakterijos yra jautrios aukštos temperatūros poveikiui, todėl tinkamas maisto apdorojimas karščiu užtikrina bakterijų sunaikinimą jame.
ULAC pabrėžia, kad maisto tvarkymo subjektuose dirbantys asmenys, taip pat vartotojai turėtų laikytis griežtų rankų higienos bei maisto higienos taisyklių, tvarkant gyvūninį maistą vengti kryžminio maisto užteršimo.
ulac.lt