Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Autistų daugėja. Sutrikimo priežastys vis dar nežinomos. Kaip jiems padėti?

Šaltinis: vlmedicina | 2016-04-04 12:31:42

Autizmas tampa labiausiai išplitusiu sutrikimu pasaulyje. Artimiausiu metu autizmas gali būti diagnozuotas didesniam skaičiui vaikų, negu diabetas, vėžys ir AIDS kartu paėmus. Vaikų ir paauglių (0–17 m.) skaičius nuo 312-os asmenų 2001 m. išaugo iki 1006-ių 2013 m. (t. y. padidėjo 3 kartus); vyresnių kaip 18 metų asmenų – nuo 6-ių 2001 m. iki 80-ies asmenų 2013 m.

© Fotolia.com

„Autizmas nėra liga. Tai neurologinis raidos sutikimas, kuris paprastai lemia vaiko nepakankamą socialinių įgūdžių, kalbos ir elgesio vystymąsi ar jo sulėtėjimą“, – spaudos konferencijoje, skirtoje Pasaulinei autizmo dienai paminėti, kalbėjo Žmogaus teisių komiteto narė Rimantė Šalaševičiūtė. Pasak Seimo narės, siekiama didinti visuomenės supratingumą, kad piliečiai mokėtų atpažinti autizmo požymius, galėtų suprasti kai kuriuos autistų elgesio keistumus, priimti jų savitumus ir koreguotų savo lūkesčius bendraudami su autistiškais žmonėmis.

Siekiant padėti Autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams, praėjusių metų pabaigoje patvirtinti nauji Vaikų sveikatos tikrinimo reikalavimai ir tvarka.

„Būtina kuo ankstesnė diagnostika, todėl vaiko raida pradėta tikrinti nuo 3 mėn. amžiaus. Nustačius raidos sutrikimo riziką, atliekamas išsamesnis raidos vertinimas. Pagal autizmo programą parenkama logopedo, elgesio, muzikos terapija, rengiami individualūs ir grupiniai mokymai, taikoma tėvų mokymo programa“, – pagalbos šeimai planą apžvelgė gyd. vaikų neurologė, raidos pediatrė, Vaikų ligoninės, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo, vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja, Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedros asistentė Laima Mikulėnaitė.

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkės Linos Sasnauskienės įsitikinimu, ranka rankon turi dirbti trys ministerijos – Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo bei Socialinės apsaugos ir darbo.

„Vaikams, turintiems rimtų raidos sutrikimų ir jų šeimoms reikalinga ilgalaikė ir sisteminga pagalba, užtikrinanti pagalbos kompleksiškumą, vientisumą ir perimamumą. Reikalinga autizmo strategijos programa“, – kalbėjo L. Sasnauskienė.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Europos Sąjungos paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos Valentinos Kovaliovos, autistų vaikų sveikatos priežiūros įgyvendinimui yra skirta Europos socialinio fondo 8.471.488 eurų suma. Už šias lėšas bus parengta ir įgyvendinta vaikų, sergančių autizmu tėvų mokymo programa, išleistos metodinės rekomendacijos specialistams bei sukurtos naujos diagnostikos ir gydymo metodikos.

„Lietuvoje virš 42 procentų mokinių, turinčių autizmo sutrikimų, mokosi bendrosios paskirties įstaigose, 57,4 proc. mokosi specialiosios paskirties mokyklose. Lietuvoje trūksta specializuotų įstaigų ir specialistų ugdyti bei teikti švietimo pagalbą turintiems įvairiapusius raidos sutrikimus“, – teigė Švietimo ir mokslo viceministrė Natalija Istomina.

„Autizmo priežastys nežinomos. Tačiau kuo anksčiau vaikas gaus efektyvią pagalbą, tuo greičiau galės vystytis ir tobulėti. Vystymosi pažanga bus kiek lėtesnė, tačiau jis galės laimingai gyventi”, – įsitikinusi Seimo narė R. Šalaševičiūtė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: autizmas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų