Neseniai rašėme, kad autizmas berniukams diagnozuojamas anksčiau nei mergaitėms. Diagnozuojama pagal kitokius, nei įprastiniai, socialinius vaiko įgūdžius, elgseną, aplinkos suvokimą. Atrodo, tokį sutrikimą įmanoma diagnozuoti ir fiziologiškai. Kaip?
Klarksono universiteto (JAV) mokslininkai tikisi sukelti tikrą perversmą autizmo diagnozavimo sistemoje. Jie atrado ir išvystė metodą, kaip šią ligą galima diagnozuoti ne pagal elgsenos testus, bet pagal paprasčiausią seilių mėginį. Tokiu būdu sutrikimą būtų galima diagnozuoti aiškiau ir diagnozė būtų tikslesnė.
Apie paskiausius pilotinius tyrimus rašoma moksliniame leidinyje „Autism Research“. Čia minima, jog proteinų biožymenys gali įspėti apie paslėptus uždegiminius ir imuninius procesus, kurie prisideda prie autizmo vystymosi. Toks tyrimas gali būti labai svarbus, mat net 1 iš 50 vaikų pastebimi su autizmu susiję simptomai – nuo lengvų socialinių iki rimtų socialinių, elgesio, kalbos, motorikos sutrikimų.
Pirmasis mokslininkų komandos tikslas buvo palaipsniui įrodyti metodo patikimumą, išbandyti jį nedideliuose testuose, surinkti pirmuosius duomenis ir po šių pirmųjų žingsnių užtikrintai vystyti naują, lygių sau neturintį metodą. Metodą, kuris prisidėtų arba net pakeistų dabar egzistuojantį, savotišką autizmo diagnostikos egzaminą. Šis egzaminas nustato, kurioje autizmo spektro pusėje yra sergantysis – ar simptomai lengvi ir veik nepastebimi, ar sunkūs ir sudėtingi. Tačiau dėl gana dviprasmiškų vertinimo kriterijų šis testas gana dažnai kritikuojamas kaip supaprastintas tokios ligos diagnozei. Ir šio sutrikimo pagrindimui bei įvertinimui reikėtų ko nors objektyvesnio, fiziologiškesnio.
Ne per seniausiai atrasta, kad autisto organizme vyksta įvairūs pakitimai, nebūdingi nesergančiojo organizmui. Pavyzdžiui, tam tikri gastrointestinaliniai sutrikimai, disfunkcijos, kurios sukelia imuninius mechanizmus ir specifinį uždegimą organizme. Šiuos simptomus galima identifikuoti iš seilių mėginio.
Tyrime dalyvavo 12 dalyvių. Šeši jų turėjo autizmo sutrikimą, šeši buvo sveiki. Paėmus seilių mėginį, jį paruošus tyrimui, nustatyta, kad turinčiųjų autizmo sutrikimą mėginys specifiniais proteinais ir jų koncentracija ženkliai skyrėsi nuo kitų.
Dabar reikalinga platesnė kitų tyrimo stadijų apimtis, metodo tobulinimas ir standartizavimas. Ir galbūt neilgai trukus šalia elgsenos testo objektyvumo ir tikslumo labui atsiras ir kitas, fiziologinis, testas.
Šaltinis:
Wetie A, Wormwood K, Russell S, Ryan J, Darie C, Woods A. A Pilot Proteomic Analysis of Salivary Biomarkers in Autism Spectrum Disorder. Autism Research. 2015.