Keistos tos autoimuninės ligos – žmogaus organizmas kovoja pats su savimi: su savo audiniais, ląstelėmis, organais, procesais organizme. Tam tikruose su imunitetu susijusiuose kūno dariniuose pradeda gamintis medžiagos, atakuojančios mūsų organizmo elementus ir sukeliančios įvairias autoimunines ligas. Tai gali būti ir reumatas, ir skydliaukės sutrikimai, ir kita. Iš viso priskaičiuojama apie 100 rūšių autoimuninių ligų. O ar jos išgydomos?..
Dažniausiai simptomai pradžioje esti nepastebimi, lėtiniai ir retai susiejami su organizmo pokyčiais, daugiau su gyvenimo būdu. Tačiau kartais simptomai paaštrėja ir tampa pavojingi gyvybei. Medikai gūžčioja pečiais ir tvirtina, kad autoimuninės ligos žmogų lydi visą gyvenimą ir visą gyvenimą reikia gerti vaistus. Kitaip tariant, kad autoimuninių procesų visiškai pažaboti nėra įgalus nei žmogaus organizmas, nei visam laikui juos išgydyti gali medicina.
Tačiau Radboud universiteto (Olandija) mokslininkai nepabijojo suabejoti šia populiaria nuomone ir siūlo kitą teoriją. Kokia ji? Ogi kad autoimuninius procesus galima pažaboti meditacija, kvėpavimo pratimais, šalčio terapija. Tokiu būdu aktyvuojama autonominė nervų sistema ir dėl to švelninamas autoimuninis atsakas.
Mokslininkus įkvėpė vienas olandas, kuris ilgą laiką praktikavo šalčio terapiją ir suprato, jog ji padeda jam kontroliuoti autonominę nervų sistemą, o per ją ir tas nevalingas organizmo funkcijas, kurias, atrodo, neturime jokių galimybių kontroliuoti. Tarp šių funkcijų - ir autoimuninės reakcijos, virškinimo procesai, širdies susitraukimų dažnis, kvėpavimas ir kt.
Mokslininkai į olando organizmą injekavo endotoksinų. Tai bakterijos išskiriami sveikatai pavojingi dariniai, kurie iš pradžių mums sukelia simptomus, panašius į peršalimą. Šalčio entuziasto organizme šie dažniausiai vykstantys procesai nevyko – imuninė sistema išskyrė perpus mažiau baltymų, nepasireiškė jokie su endotoksinais susiję simptomai, tačiau organizmas efektyviai su jais kovojo ir juos pašalino.
Tokie rezultatai paskatino tolesnius tyrimus su daugiau dalyvių. Jie buvo veikiami ne tik šalčio terapija, bet ir ėmėsi meditacijos, kvėpavimo pratimų. Kita dalis dalyvių tokiose treniruotėse nedalyvavo. Vėliau, injekavus endotoksino, pastebėtas toks pats reiškinys – tų žmonių, kurie treniravosi, imuninė sistema buvo mažiau reaktyvi ir greičiau susidorojo su endotoksinais.
Ką tai sako? Kad visgi egzistuoja technikos, kurios gali pagelbėti pažaboti mūsų organizmo procesus ir ligas. Ligas, kurios seniau atrodė nuo mūsų valios nepriklausomos.
Šaltinis:
Kox M, van Eijk LT, Zwaag J, et al. Voluntary activation of the sympathetic nervous system and attenuation of the innate immune response in humans. PNAS. 2015.