Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-04-02 11:38:51

Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį silpnina ir trikdo kasdienį ritmą. Nors svarbu laiku reaguoti į ligą, dar svarbiau – nuosekliai stiprinti jų imuninę sistemą ištisus metus. Kokie kasdieniai įpročiai padeda išlaikyti stiprų imunitetą ir kaip veiksmingai apsaugoti vaikus nuo sezoninių infekcijų?

Vaikas serga
Specialistai perspėja, kad net ir į užgultą nosį numoti ranka nederėtų / Shutterstock. com

„Pavasarį vyrauja viršutinių kvėpavimo takų ligos, sukeliamos įvairių virusų, todėl labai svarbu ne tik tinkamai reaguoti į pirmuosius simptomus, bet ir iš anksto stiprinti vaikų imuninę sistemą. Sveika ir subalansuota mityba, pakankamas fizinis aktyvumas, kokybiškas poilsis bei tinkami higienos įpročiai yra pagrindiniai veiksniai, padedantys organizmui apsisaugoti nuo virusų ir lengviau juos įveikti. Taip pat nereikėtų pamiršti skiepų, kurie gali būti papildoma apsaugos priemonė nuo tam tikrų sezoninių infekcijų“ –, pasakoja Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Milda Kišonienė.

Imunitetą stiprina kasdieniai įpročiai

Sezonines infekcijas dažniausiai lydi sloga, gerklės skausmas, kosulys, neretai pasireiškia ir nedidelis karščiavimas. Taip pat gali atsirasti bendras silpnumas, galvos ar raumenų skausmai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad peršalimas – tai virusų sukelta viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kuri dažniausiai praeina savaime, tačiau svarbu užtikrinti tinkamą poilsį ir imtis priemonių simptomams mažinti.

Šeimos gydytoja Milda Kišonienė / Asmeninio archyvo nuotr.

„Svarbu užtikrinti, kad vaikai gautų pakankamai skysčių ir kokybiškai ilsėtųsi be ekranų. Karščiuojant galima vartoti temperatūrą mažinančius vaistus, esant nosies užgulimui – druskos tirpalą ar kitus nosies lašus, bet ne ilgiau kaip 5–7 dienas. Tuo metu veiksmingos priemonės gerklės skausmui mažinti yra specialios pastilės ar purškalai“, – dalinasi M. Kišonienė.

Vaikų imuninė sistema stiprėja palaipsniui, todėl svarbu ja rūpintis nuolat, o ne tik prasidėjus peršalimo ligų sezonui. Nėra stebuklingų papildų ar vaistų, kurie staiga sustiprintų imunitetą, tačiau kasdieniai įpročiai, tokie kaip reguliarus buvimas lauke bet kokiu oru, įvairi ir subalansuota mityba bei ribotas greitųjų angliavandenių kiekis, turi didelę įtaką. Kokybiškas miegas taip pat yra labai svarbus – jis padeda organizmui atsigauti ir stiprina imuninę sistemą, o fizinis aktyvumas gerina kraujotaką ir stiprina organizmo atsparumą.

Nenuvertinkite kasdienės higienos

Vaikams laikantis tinkamų higienos taisyklių galima reikšmingai sumažinti užkrečiamųjų ligų plitimo riziką. Svarbiausia taisyklė – taisyklingas rankų plovimas, kuris padeda pašalinti virusus ir bakterijas, patenkančias ant rankų liečiant įvairius paviršius ar žaidžiant su kitais vaikais. Taip pat svarbu mokyti mažuosius vengti liesti veidą nešvariomis rankomis ir laikytis kosėjimo bei čiaudėjimo etiketo. Jei aplinkoje yra sergančiųjų, pravartu naudoti papildomas apsaugos priemones, tokias kaip rankų dezinfekavimo priemonės ar kaukės, ypač sezoninių virusinių infekcijų piko metu.

„Net kai vaikai jaučiasi sveiki, svarbu bent kartą ar du per metus profilaktiškai apsilankyti pas šeimos gydytoją. Tokios konsultacijos metu jis įvertina bendrą sveikatos būklę ir, prireikus, skiria papildomus tyrimus. Vieni svarbiausių – bendrieji kraujo ir šlapimo tyrimai, kurie padeda laiku pastebėti organizmo pokyčius, uždegimus ar vitaminų trūkumą. Šiuos tyrimus geriausia atlikti kas 1–2 metus, o atsiradus nusiskundimų ar pakitimų – dažniau“, – teigia M. Kišonienė.

Šeimos gydytoja pabrėžia, kad skiepai yra viena veiksmingiausių priemonių, padedančių apsaugoti vaikus nuo rimtų sezoninių infekcijų. Vienos efektyviausių yra gripo ir COVID-19 vakcinos, mažinančios sunkių ligos formų riziką ir padedančios lengviau įveikti virusą susirgus.

Svarbu laiku kreiptis į gydytoją

Šeimos gydytojos teigimu, susirgus virusine infekcija, vaikai dažniausiai prasčiau jaučiasi pirmąsias 2–3 dienas, o trečią ligos dieną jau ima sveikti. Jei per šį laiką būklė nepagerėja, tikslinga kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad būtų įvertinta, ar liga nesikomplikuoja.

„Jei nuo pat ligos pradžios vaikai tėvams atrodo vangūs, o išgėrę vaistų vis tiek išlieka apatiški, jiems skauda, karščiavimas nekrenta – svarbu kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją“, – teigia M. Kišonienė.

Kad vaikai greičiau pasveiktų po sezoninės infekcijos, svarbu sudaryti jiems tinkamas sąlygas sveikti – leisti pakankamai ilsėtis namuose, užtikrinti kokybišką miegą ir ramybę. Taip pat pravartu pasirūpinti, kad jie gertų pakankamai skysčių, valgytų visavertį, organizmą stiprinantį maistą ir nepervargtų grįžę prie įprastų veiklų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų