Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Belgai laužo vėžio diagnostikos standartus(3)

Marius Salys, Diamedica.lt | Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-25 11:01:19

Įsivaizduokite tokį pasaulį, kuriame kiekvienas pacientas turėtų tik jam individualiai pritaikytą gydymo metodą, paremtą aukščiausio lygio tyrimais bei ilgai kaupta mokslinių ir klinikinių tyrimų duomenų apie vėžį baze. Nors daugumai lietuvių tokia galimybė dar vis atrodo tarsi svajonė, tačiau sparčiai pasaulyje plintantis diagnostinis tyrimas jau tampa realybe.

Nuotr. šaltinis: diamedica.lt

Pastaruoju metu buvo įrodyta, kad vėžys yra genetinė liga: ji vystosi dėl tam tikrų genų mutacijų, t.y. onkogenų bei navikų supresorinių genų, kurie ir sukelia ligą. Tam tikras mutacijas žmogus gali turėti nuo gimimo (paveldimas vėžys) arba jas gali sukelti įvairūs aplinkos veiksniai, kaip rūkymas, tiesioginis saulės (UV) poveikis ir kiti.

Ilgus metus buvo įprasta, kad sergant vėžiu taikomas standartinis gydymas: operacija, chemoterapija, ir panašiai. Tačiau neretai, atrodytų, dviejų vienodai sergančių pacientų ligos eiga kardinaliai skiriasi – vienas ligonis po operacijos ir gydymo pasiekia remisiją ir gyvena be jokių simptomų, kito liga sparčiai progresuoja, išplinta nepaisant intensyvaus ir alinančio gydymo.

Klausiate kodėl? Efektyvus vėžio gydymas reikalauja atidaus ligos stebėjimo ir įsigilinimo į naviko mutacijų mechanizmus, kurie ir lemia skirtingą ligos eigą.

Tai supratę specialistai iš Belgijos genetikos ir patologijos instituto „OncoDNA“ onkologijos pasauliui pasiūlė ilgai brandintą novatorišką diagnostinį tyrimą, kurio pagrindinis tikslas yra suteikti onkologui - chemoterapeutui rekomendaciją efektyviausiems vaistams, pritaikytiems individualiems paciento poreikiams.

„Kiek mes žinome, kiekvienas vėžys turi tik sau būdingas charakteristikas. Mūsų testas sugeneruoja molekulinį naviko profilį dėka skirtingų analizių kombinacijos, kaip, pavyzdžiui, DNR sekos, kai kurių baltymų išraiškos ir kiti molekulinės biologijos testai. Taip sukuriame išsamų molekulinį vėžio naviko profilį ir galime nukreipti onkologus į naujas paciento gydymo galimybes“, - teigia vyriausiasis instituto technologas Dr. Žanas Fransua Laesas.

Nors „OncoDEEP“ tyrimas kol kas atliekamas tik suaugusiems žmonėms, tačiau su laiku jis bus adaptuotas ir vaikams. Tyrimas gali būti atliktas bet kokiam solidiniam navikui, kaip, pavyzdžiui, krūtų, kiaušidžių, plaučių ar gaubtinės žarnos piktybiniai navikai.

Pasak kito Belgijos genetikos ir patologijos instituto mokslininko Dr. Fransua Cesbrono, atlikus išsamią naviko analizę gydytojams pateikiamas personalizuotas gydymo galimybių sąrašas. Kai kurios iš tų galimybių yra patvirtintos specifiniams vėžio tipams, kitos – kitiems vėžio tipams, kurie sukelia tokius pačius defektus.

„Mes taip pat galime pasiūlyti ir gydymą klinikinių tyrimų studijose, kurioms ištirtas pacientas gali būti tinkamas. Mūsų tikslas yra pagerinti kasdienį pacientų gyvenimą bei padidinti išgyvenimo galimybes, pasiūlant labiau efektyvų ir mažiau sekinantį gydymo būdą, kuris jiems bus naudingas“, - teigia specialistas.

Galite paklausti, kuo šis tyrimas skiriasi nuo kitų? Galima išskirti tris priežastis:

  • Įsigilinimas: tyrimas apžvelgia paciento vėžio istoriją, analizuoja vėžio genus, stebi baltymų efektorius ir kitus patvirtintus biologinius žymenis. Tokiu būdu ne tik geriau susipažįstama su vėžiu, bet ir pacientams pasiūlomas personalizuotas, tikslinis ir efektyvus būdas kovoti su liga.
  • Stebėjimas: reaguojant į naują gydymą organizme vyksta įvairūs pokyčiai, adaptacijos, kol galiausiai onkologinė liga atsitraukia ir pasiekiama ilgalaikė remisija. Atidus šių pokyčių stebėjimas gali tapti kertiniu raktu įveikiant ligą. „OncoDNA“ institutas sukūrė stebėjimo metodą, kuris atliekamas iš paprasto kraujo mėginio. Šis tyrimas ne tik padeda nustatyti itin ankstyvą ligos progresavimą, bet ir tausoja paciento sveikatą skiriant savalaikį ir tikslinį gydymą.
  • Moksliniai tyrimai ir plėtra: instituto žinių valdymo platforma auga nuolat, kiekvieną dieną pasipildydama naujais duomenimis, kurie yra analizuojami ir apdirbami patyrusių specialistų. Taip pat bendradarbiaujama su vėžio tyrimo centrais visame pasaulyje.

Šis Belgijoje įsikūręs institutas turi beveik 70-ies metų patirtį dirbant vėžio patologijos tyrimų srityje, taip pat 15-os metų patirtį NGS (naujos kartos sekoskaitos) tyrimuose. „OncoDNA“ yra sukaupę didelę ir nuolat atnaujinamą duomenų bazę, reguliariai publikuoja mokslinius straipsnius bei organizuoja diskusijas su kolegomis iš viso pasaulio.

Procesas atliekamas vos per septynias - dešimt dienų, nesvarbu, iš kokios pasaulio vietos mėginys atkeliauja. Institute dirbantys ekspertai naudoja naujos kartos sekoskaitos technologijas, kurios padeda nustatyti mutacijas naviko ląstelėse, taip pat ir molekulinės patologijos tyrimų kombinaciją, kuri padeda detaliai išanalizuoti naviko charakteristiką. Pagal gautus duomenis sukuriama vėžio naviko tapatybės kortelė, kuri leidžia suteikti onkologui - chemoterapeutui rekomendaciją efektyviausiam gydymo parinkimui.

Visa informacija, surinkta apie naviką, kaip ir specifinių gydymo metodų sąrašas, yra pasiekiama „OncoSHARE“ platformoje. Šią platformą onkologai gali naudoti naujų tyrimų užsakymui, taip pat pasidalinti turima informacija su kitais specialistais visame pasaulyje. Gavus gydytojo sutikimą, pacientui suteikiama prieiga prie analizės rezultatų. Jam taip pat suteikiama galimybė bendrauti realiu laiku su specialistu ir gauti informacijos apie esamus gydymo metodus ar klinikinius tyrimus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų