Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojai nemanė, kad benamei reikia pagalbos, o kitą dieną ją paguldžius į Klaipėdos universitetinę ligoninę diagnozuotas abipusis plaučių uždegimas. Socialiniai darbuotojai sako, jog su panašiais medikų abejingumo atvejais susiduriama ne taip ir retai - ligoninių personalas net reikalauja, kad asocialiais asmenimis besirūpinantys tarnautojai maudytų ligonius ar užneštų juos laiptais į palatas kituose aukštuose.
Neprausė, kad nesušaltų
Tokios gyvenimo istorijos, kaip 70-metės J. D., dėl kurios gyvybės kovojo Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) gydytojai, Lietuvoje, ko gero, skaičiuojamos šimtais. Moteris, visą gyvenimą dorai dirbusi ir vienai darbovietei - geležinkelininkų valgyklai - atidavusi 40 metų, pateko į rankas avantiūristams, kurie įsigijo jos butą žadėdami nupirkti kitą, bet apgavo. Taip ji su vyru pateko į Liepų gatvės pabaigoje esančias pašiūres. Prieš 10 metų vyras mirė, dabar J. D., gaunanti pensiją, lūšnynuose gyvena su sugyventiniu, geria ir yra tikra benamė.
Ją globojanti J. R. lapkričio 15 d. nelaimėlę rado visiškai sustingusią, nekalbančią, tik gargaliuojančią. Sugyventinis irgi buvo be jausmų. Globėja paskambino į greitajai medicinos pagalbai, paklausė, ar ekipažas galės išvežti J. D., nes buvo tik pensininkės pažymėjimas, asmens tapatybės kortelė seniai pavogta.
Kiti benamiai suruošė "kolegę" kelionei į ligoninę. Atnešė savo švariausius drabužius, aprengė. Kad nesušaltų, prausti šaltu vandeniu nesiryžo, nors ir buvo apsišlapinusi, dvokė. Iki tos vietos, kur galėjo privažiuoti greitosios pagalbos automobilis, moterį nešė įsidėję į paklodę. Sugyventinio vežti medikai nenorėjo, bet galų gale paėmė ir nugabeno į Tuberkuliozės skyrių. J. D. išvežė į Respublikinę Klaipėdos ligoninę, kuri tądien budėjo.
Vieni išleido, kiti priėmė
J. R. globotinės lydėti negalėjo. Kadangi dirba dviejuose darbuose, ji tik lapkričio 19-ąją nuvažiavo į ligoninę aplankyti benamės. Ten jos nebebuvo. Po ilgų aiškinimųsi sužinojo, jog buvusi atvežta, bet paskui išleista. Moterį tai labai nustebino, nes J. D. nevaikščiojo. Globėja visą kitą dieną ieškojo nelaimėlės, skambino ir į lavoninę, ir į ligonines, kol galų gale sužinojo, kad dar prieš porą dienų J. D. paguldyta į KUL.
Nuvažiavusi ten rado ją tokios pačios būklės - sustingusią, nekalbančią, su lašinėmis. Sakė girdėjusi, jog jos globotinė buvusi paimta iš griovio.
"Ji nors ir benamė, bet socialiai drausta, tad visiškai nesuprantama, kaip gydytojai galėjo išmesti ją į gatvę. Juk turi būti gelbėjamas kiekvienas žmogus, nepaliekamas. Kodėl gydytojai negalėjo suteikti pagalbos? Ją reikėjo tik sušildyti", - aimanavo moteris, dėkinga KUL darbuotojams, kurie nepasibjaurėjo, nuprausė nelaimėlę, slaugo ją.
Vakar J. D. dar tebebuvo KUL, buvo tvarkomi popieriai keturiems mėnesiams paguldyti ją į Klaipėdos slaugos ligoninę.
Medikų faktai
Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojo Mindaugo Kundroto teigimu, neblaivi benamė J. D. pas juos buvo atvežta lapkričio 15-osios pavakarę. Jai nustatytas vidutinis girtumo laipsnis. Moteris buvo apžiūrėta, išblaivinta, kurį laiką stebėta, o kai intoksikacija sumažėjo, išleista. Jokių sveikatos sutrikimų, išskyrus girtumą, esą nenustatyta, tad būtinosios pagalbos nereikėjo.
Gydytojas spėjo, jog J. D. į kitą ligoninę irgi pateko dėl girtumo - neva galėjo gatvėje prisigerti kokio nors surogato.
Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vadovas vyr. gydytojas Rimvydas Juodviršis informavo, kad J. D. į KUL ligoninę buvo nuvežta lapkričio 16 d. 8.46 val. Medikus iškvietė policijos pareigūnai. J. D. rasta Priestočio ir Šaulių gatvių sankryžoje. Moteris buvo visiškai išsekusi, blogai orientavosi, veide - sužalojimų žymės, nosis kraujavo.
KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis pranešė, kad J. D. buvo nustatytas abiejų pusių plaučių uždegimas. Ligonė savaitę buvo be sąmonės. Būklė ilgai buvo labai sunki. V. Janušonio teigimu, moteris buvo blaivi.
Dalia Bikauskaitė