„Šį pavasarį prisirinkau beržo lapelių, nes skaičiau, kad jų arbata labai tinka pirties procedūrų metu. Kokį sveikatinantį poveikį jie turi? Su kokiomis žolelėmis juos galima maišyti?“, - klausia skaitytoja Rasuolė. Į jos klausimą atsakė portalo VLMEDICINA.LT konsultantas vaistininkas-žolininkas Marius Lasinskas.
Beržas – nuostabus, labai universalus augalas, jo galima dėti į bemaž visas arbatas. Kur bedėsi - pataikysi.
Beržo lapeliai labai naudingi sveikatai. Jie gerina kepenų, inkstų veiklą, varo šlapimą, tinka nuo reumatinių skausmų, peršalimo ligų, veikia prieš uždegimus, valo organizmą, gerina širdies veiklą, reguliuoja cholesterolį.
Su jais galima daryti įvairius mišinius. Žinotina, kad tinkamai suderinti mišiniai veikia efektyviau nei vienas augalas.
Mišinys širdžiai stiprinti – su gudobele, sukatžole, mėta.
Grožio arbata medžiagų apykaitai skatinti, cholesteroliui reguliuoti, kepenų veiklai skatinti: su trispalve ar dirvine našlaite, su šlamučiais, kiaulpiene, t.y. augalais, kurie turi valomąjį poveikį.
Nuo peršalimo ligų, kai reikia sumažinti temperatūrą, skatinti prakaitavimą – tinka beržo lapų mišiniai su čiobreliais, juodųjų serbentų lapeliais, šeivamedžiu, pušų, eglių , kadagių spygliais.
Pavasarį gerai po kelis šviežius beržo lapelius per dieną sukramtyti, dėti į salotas. Kol pumpurai neišsprogę, atsigerkime sulos - pravalys organizmą, sustiprins kraują. Paskui medis savo galią perduoda lapeliams.
Sudžiovintus beržo lapelius galima perleisti per kiaurasamtį ir taip susmulkintus naudoti kaip prieskonius į sriubą ar košę.
Kitas lapelių vartojimo būdas – sumalti juos ir išgerti šaukštelį per dieną užgeriant vandeniu – nebūtina ruošti arbatas. Gali būti net tirščiai kramtomi, nes arbata ne visas veiklias medžiagas ištraukia.
Kad beržo lapeliai nepakenktų, svarbu negerti jų kasdien be pertraukų. Mišinius su beržo lapeliais galima vartoti 21 dieną ir daryti septynių dienų pertrauką. Jei gersime vieno augalo arbatą – po septynių vartojimo dienų daryti trijų dienų pertrauką.
Beržas - švaros simbolis. Naudos sveikatai duos ir pasėdėjimas po medžiu.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.