Peršalimo ligų ir gripo sezonas šią žiemą gyventojus užklupo itin anksti – pradėjęs augti nuo pat gruodžio pradžios, gripo epidemijos mastas kasdien plečiasi. Epidemija oficialiai paskelbta jau dvidešimtyje savivaldybių, o sergantys gyventojai užplūdo ne tik vaistines, bet ir gydytojų kabinetus – jiems skiriami receptiniai vaistai, išduodami nedarbingumo pažymėjimai.
„Sodros“ duomenimis, palyginus su praėjusiais metais, jau gruodžio mėnesį ligos atvejų skaičius buvo 11,2 proc. didesnis nei pernai, o nedarbingumo pažymėjimai išduoti 70,9 tūkstančių Lietuvos gyventojų, t.y. 7,1 tūkst. daugiau nei pernai. Daugiausiai ligos atvejų užfiksuota Kaišiadorių rajono ir Kazlų Rūdos savivaldybėse, nedaug atsilieka Šalčininkų ir Jonavos rajonų bei Elektrėnų savivaldybės.
Vidutinė ligos atvejo trukmė gruodį buvo 9,2 proc. trumpesnė nei tuo pačiu metu pernai. Anot „Eurovaistinės“ specialistės Valdos Pulauskienės, tai jaučiama ir vaistinėje, kur klientai dažniausiai teiraujasi preparatų, kurie padėtų išgyti kaip galima greičiau.
„Didelė sergančiųjų gripu banga šiemet užplūdo neįprastai anksti – paprastai tokio kiekio žmonių sulaukiama tik įpusėjus vasariui. Šaltis, drėgmė ir skersvėjis stipriai mažina organizmo atsparumą virusinėms infekcijoms, o šią žiemą stebėjome ir žymius temperatūrų svyravimus. Matome, kad žmonės nori pasveikti kuo greičiau – ieško „stebuklingos piliulės“, kuri padėtų iš karto atsigauti, vengia poilsio namuose, o kartais ligos simptomus iš viso ignoruoja“, - epidemijos priežastis vardija vaistininkė ir priduria, jog vienintelis būdas išvengti ligos – nuolat stiprinti imunitetą – mitybą papildyti vitaminu C arba ežiuolės preparatais.
Vaistininkės teigimu, pajutus pirmuosius ligos simptomus, svarbiausia nedelsti ir iš karto pasimatuoti temperatūrą.
„Pagrindinis skirtumas tarp gripo ir peršalimo yra karščiavimas. Sergant peršalimu, kūno temperatūra nesikeičia arba nežymiai pakyla, o, prasidėjus gripui, dažniausiai viršija 38 laipsnius. Taip pat jaučiamas stiprus sąnarių ir raumenų skausmas“, - pataria vaistininkė.
Tam, kad susirgus ar slaugant šeimos narį nekiltų papildomų rūpesčių dėl ligos išmokų, „Sodros“ specialistai pataria neterminuotą prašymą pateikti iš anksto. Tai užtruks vos kelias minutes, o susirgus pateiktas prašymas galios neterminuotai, priklausančios ligos išmokos po kiekvieno nedarbingumo laikotarpio žmones pasieks automatiškai. Neterminuotą prašymą galima pateikti internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros, arba atvykus į „Sodros“ teritorinį skyrių ir pateikus pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Prašymą galima pateikti bet kada – sergant arba esant sveikam. Taip pat tai padaryti galima ne tik nuo pateikimo dienos, bet už 12 pastarųjų mėnesių laikotarpį. Jei tuo laiku žmogus sirgo ir dar nesikreipė dėl nedarbingumo išmokos, ji bus skirta automatiškai.