Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Botulino toksinas – dirgliajai šlapimo pūslei gydyti(1)

vlmedicina.lt | 2013-02-06 00:03:25

Botulino toksino (Botox) gerbėjai lengvai atpažįstami iš minimalios emocinės veido išraiškos ir neretai amžiaus neatitinkančios lygios veido odos. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad šis preparatas gali žmones padaryti laimingus ne vien kosmetine prasme. Klinikinių studijų rezultatai parodė, kad botoksas efektyvus gydant hiperaktyvios šlapimo pūslės sindromą. Šis negalavimas diagnozuojamas 33 mln. JAV gyventojų.

Operacinė
Algirdo Kubaičio nuotr.

Aprobuotas ne tik grožiui

JAV Maisto ir vaistų valdyba - FDA (Food and Drug Administration) universalų medikamentą onabotulinumtoksiną (Botox, Allergan) aprobavo dirgliosios, arba hiperaktyvios, šlapimo pūslės sindromui gydyti. Botoksas gali būti skiriamas suaugusiems pacientams, kurie netoleruoja anticholinerginių preparatų.

Šis sindromas pasireiškia įvairiais simptomais: dažnu, skubiu, naktiniu šlapinimusi, šlapimo nelaikymu. Dažniausiai šiems pacientams nustatomas pernelyg aktyvus šlapimo pūslės raumuo. Su cistoskopijos pagalba suleidus botokso į šį raumenį, šlapimo pūslė atsipalaiduoja, padidėja jos talpa ir sumažėja šlapimo nelaikymo epizodai.

Du išsamūs klinikiniai tyrimai patvirtino, kad esant šioms indikacijoms preparato taikymas yra saugus ir efektyvus. Tyrime buvo analizuojami 1105 klinikiniai atvejai, kuriuose pacientai randomizuojami skiriant 100 vienetų botokso (20 injekcijų po 5 vienetus kiekviena) ir placebą.

Po 12 savaičių gydymo botoksu buvo nustatyta, kad pacientams šlapimo nelaikymas sumažėjo labiau (vidutiniškai 1,6 iki 1,9 kartų per dieną) nei tiems, kuriems taikytas placebas. Be to, jie šlapinosi 1,0 -1,7 karto rečiau ir išskirdavo vidutiniškai 30 ml daugiau šlapimo per dieną nei gydytieji placebu.

Mažėjant taikyto gydymo botoksu efektui, FDA rekomenduoja kartoti preparato injekcijas, bet ne dažniau nei kas 12 savaičių.

Klinikinių tyrimų metu buvo nustatyti ir pašaliniai efektai: šlapimo takų infekcija, skausmingas šlapinimasis ar šlapimo retencija (susilaikymas). Siekiant jų išvengti, profilaktiškai pacientams taikoma kateterizacija ir antibiotikai prieš procedūrą, jos metu ir kelias dienas po injekcijos.

Iki šiol botoksas JAV buvo aprobuotas laikinam veido raukšlių naikinimui, prakaitavimui, gimdos kaklelio distonijai, blefarospazmui (vokų mėšlungiui), žvairumui, lėtiniams migreniniams galvos skausmams, spastiniam viršutinių galūnių paralyžiui.

Aktuali problema visame pasaulyje

„Hiperaktyvi šlapimo pūslė – tai yra klinikinis sindromas, kuriam būdingas skubus šlapinimasis, kartais – ir šlapimo nelaikymas skubaus šlapinimosi metu, susijęs su padažnintu šlapinimusi dieną ir naktį. Tai aktuali problema, apsunkinanti ligonių gyvenimo kokybę. Literatūros duomenimis, Europoje nuo 7 iki 10 proc. moterų  nuo 19 iki 80 metų amžiaus turi šią problemą. Šie simptomai neaplenkia ir vyrų. Hiperaktyvios šlapimo pūslės priežastys gali būti neurologinės ir ne neurologinės. Jei šiuos sutrikimus sukelia nervų sistemos ligos, tai vadinama neurogenine hiperaktyvia šlapimo pūsle (dėl stuburo viršsakralinės, sakralinės dalies arba smegenų kamieno pakenkimo arba dėl neurologinių ligų – išsėtinės sklerozės, Parkinsono ligos, mielitų). Nesant neurologinių priežasčių – hiperaktyvi ne neurogeninė šlapimo pūslė“, -  plačiau apie šį dažną sindromą „Vakarų Lietuvos medicinai“ papasakojo gydytoja urologė doc. Aušra Černiauskienė.

Šio sindromo diagnozė nustatoma iš anamnezės, klinikinio ištyrimo, urodinaminių tyrimų.

Hiperaktyvi šlapimo pūslė paprastai gydoma medikamentais, fizioterapija, kateterizacija  ir chirurginiais būdais.

Gydymo tikslas ir poveikis

Jeigu nėra efekto po gydymo vaistais arba ligonis vaistų netoleruoja, gydytojas gali pasiūlyti gydymą botulino toksino injekcijomis. Gydymo tikslas yra suretinti šlapinimosi dažnumą, skubumą, pagerinti šlapimo sulaikymą ir gyvenimo kokybę.

„Botulino toksino-A (Dysport®) injekcijos į šlapimo pūslės raumenį (arba į šlapimo pūslės sfinkterį) užblokuoja nervinio impulso perdavimą, todėl šlapimo pūslės raumuo suleidimo vietoje negali susitraukti, dėl to suretėja šlapinimosi dažnumas, pagerėja šlapimo sulaikymas. Šis poveikis yra grįžtamas, nes paveiktas nervas ataugina naujas nervines galūnėles ir nervinio impulso perdavimas pamažu atsikuria“, - informavo A. Černiauskienė.

Kaip atliekamos injekcijos

Injekcija į šlapimo pūslės raumenį atliekama operacinėje sterilioje aplinkoje, nuskausminus intraveniškai, esant indikacijoms bendrinėje nejautroje arba vietinėje lidokaino nejautroje, videocistoskopo kontrolėje su specialia adata. Tai gali būti atliekama dviem būdais: botulino toksino injekcijos į šlapimo pūslės raumenį (endoskopiniu būdu) arba botulino toksino suleidimas į šlaplės sfinkterio zoną (endoskopiniu būdu arba per  tarpvietę).

Botulino toksino negalima leisti sergant miastenija, maitinančioms motinoms, nėščiosioms, esant krešumo sutrikimams, pacientams, kuriems sutrikęs nervinis laidumas arba buvo pasireiškę padidėjusio jautrumo reakcijos į ankstesnes vaisto injekcijas. Nepatartina skirti kartu su aminozidais, curare, aminokinolonais, ciklosporinais.

Gydymo rezultatai

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Urologijos centre nuo 2005 metų po stažuotės Prancūzijoje pradėtas taikyti botulino toksino suleidimas per cistoskopą į šlapimo pūslės raumenį. Centre jau atlikta  apie 40 endovezikinių botulino toksino injekcijų.

„Hiperaktyvios šlapimo pūslės gydymo botulino toksino injekcijomis efektyvumas vertinamas pagal šiuos kriterijus: ar sumažėja liekamojo šlapimo kiekis, susilpnėja poliakiurija, sumažėja hiperrefleksija bei pagerėja urodinaminių tyrimų parametrai pacientams, ar pagerėja paciento gyvenimo kokybė. Po suleidimo į sfinkterio zoną turi palengvėti šlapinimasis, sumažėja liekamojo šlapimo. Gydymo efektas pasireiškia ne iš karto, o po 2-4 savaičių, jo veikimas trunka vidutiniškai nuo 3 iki 14 mėnesių“, - informavo A. Černiauskienė.

Atsinaujinus ligos simptomams, botulino toksino galima suleisti pakartotinai.

Literatūroje autoriai pateikia įvairius savo atliktų studijų gydant botulino toksinu duomenis. Geri gydymo rezultatai, įvairių atliktų studijų duomenimis, tokie: nuo 66 iki 80 proc. geri rezultatai ligoniams, gydytiems botulino toksinu dėl hiperaktyvios neurogeninės šlapimo pūslės; nuo 60 iki 100 proc. gydytiems dėl hiperaktyvios ne neurogeninės šlapimo pūslės; pagerėjo nuo 58 iki 88 proc. ligonių.

Santariškių klinikos Urologijos centre geri rezultatai gauti 90 proc. atvejų, šie ligoniai buvo patenkinti gydymu. 10 proc. pacientų pagerėjimas truko tik vieną mėnesį, po to vėl atsirado hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomai, - gydymo rezultatus „Vakarų Lietuvos medicinai“ apibūdino gydytoja urologė doc. Aušra Černiauskienė.

Šis dirgliosios šlapimo pūslės gydymas nėra plačiai paplitęs, nes vaistas yra brangus, nekompensuojamas, todėl ne visi – net tie, kuriems šis gydymas būtų indikuotinas – jį gali nusipirkti.

vlmedicina.lt

Šaltinis

https://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm336101.htm

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų