Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Botulino toksino injekcijos gali tapti nauju prostatos hiperplazijos gydymo standartu

2012-04-27 00:07:04

Prostatos hiperplazija šiandien yra epideminio lygio liga, kuri vyresnio amžiaus vyrams ženkliai pablogina gyvenimo kokybę. Tiriant naujus gydymo metodus atlikta studija, analizuojant botulino toksino injekcijų efektyvumą pacientams, kuriems kiti gydymo metodai nebuvo efektyvūs.

 Rodikliai reikšmingai pagerėjo

 Nedidelės apimties tyrime dalyvavo 10 ligonių, kurie skundėsi šlapinimosi sutrikimais. Mažiausiai 6 mėnesius iki įtraukimo į tyrimą pacientai buvo gydomi medikamentais ir atsako į šį gydymą nepastebėta. Pacientams pagal ligos sunkumo laipsnį ir prostatos tūrį skirtos transuretrinės botulino toksino A injekcijos.

 Prieš ir po intervencijos vertinta daug rodiklių – prostatos dydis, tūris, tarptautinės prostatos simptomų skalės indeksas (IPSS), šlapinimosi naktį dažnumas, PSA koncentracija, liekamojo šlapimo tūris. Po intervencijos stebėtas visų rodiklių reikšmingas pagerėjimas, beveik visi rodikliai pagerėjo statistiškai reikšmingai.

Marius Jasėnas. Asmeninio archyvo nuotr.

Skiria laiko ir daugelio studijų patikrintus vaistus

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas Marius Jasėnas  „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, jog nepaisant  daugybės atliktų tyrimų ir taikytų įvairių gydymo metodų, gydytojai savo praktikoje  dažniausiai skiria pacientams  laiko patikrintus ir daugelių  studijų  įrodytus vaistus.

„Gydymas botulino toksino injekcijomis - tai yra vienas iš eksperimentinių gydymo metodų, tačiau, mano nuomone, jis yra gana brangus (brangi botulino vienkartinė injekcija), gana  trumpalaikė gydymo trukmė ( 3 – 6 mėnesiai), per mažas  tiriamųjų skaičius aprašytoje studijoje, kad galima būtų vertinti statistiškai patikimus tyrimo duomenis. Botulino toksinas  sukelia tik  raumenų paralyžių, dėl to neturėtų keistis prostatos dydis ir PSA parametrai“, - sakė urologas.

Jo manymu,  šiuo metu yra pakankamai patvirtintų efektyvių gydymo metodų, svarbu tik laiku tikrintis savo sveikatą, konsultuojantis su šeimos gydytoju ar urologu. Vyrams rekomenduojama kreiptis nuo 50 metų amžiaus dėl  PAS ištyrimo arba atsiradus pirmiems šlapini mosi sutrikimams.

„Prostata yra nedidelė maždaug graikinio riešuto dydžio ir pavidalo liauka. Ji yra po šlapimo pūsle ir supa apatiniąją šlaplės – šlapimtakio, kuriuo pro varpą išteka (pasišalina) šlapimas ir sėkla, – dalį. Prostata gamina tirštą vaiskų skystį, kuris sumišęs su sperma sudaro sėklinį skystį“, - informavo M. Jasėnas.

Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomai

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH),  prostatos išvešėjimas – tai prostatos padidėjimas, sutrikdantis šlapinimąsi. Sergant GPH, pažeidžiama prostata – joje išveša mazgai, o tikrasis prostatos audinys sunyksta. Išvešėjusi prostata spaudžia, deformuoja, ištęsia šlaplę, todėl sutrinka šlapinimasis. Dažniausiai pirmieji simptomai pasireiškia daugiau nei  50 metų vyrams, kurie bėgant laikui negydant gali ir ryškėti .

„ Ligonių nusiskundimų intensyvumas dažniausiai priklauso nuo prostatos dydžio, nors pasitaiko atvejų, kai esant labai didelei prostatai, skundų būna nedaug. Pagrindiniai simptomai - susilpnėjusi šlapimo srovė, staigus noras šlapintis, padažnėjęs naktinis šlapinimasis, nevisiško išsišlapinimo jausmas”, - aiškino urologas.

Diagnostika

M. Jasėnas papasakojo, kad padidėjusi

prostata apčiuopiama pirštu per tiesiąją žarną (vadinamas rektalinis tyrimas), įvertinant jos dydį, konsistenciją, galimus mazgus.

Detaliau prostata įvertinama echoskopijos metu: nustatomas prostatos tūris,  šlapimo kiekis, liekantis šlapimo pūslėje pasišlapinus.

Kraujo tyrimas rodo kreatinino, šlapalo koncentraciją kraujuje, prostatos specifinį antigeną (PSA).

“Prostatos padidėjimui nustatyti,  taip pat atmesti prostatos vėžio tikimybei šių tyrimų dažniausiai užtenka. Prostatos biopsija atliekama kai yra padidėjęs PSA tyrimas ar randami pokyčiai prostatoje rektalinio tyrimo metu. Biopsijos metu specialia adata paimami prostatos gabalėliai ir ištiriami mikroskopu per keletą savaičių- atsakoma, ar yra uždegimo, prostatos išvešėjimo ar vėžio požymiai”, - pasakojo gydytojas.

Gydymas

Esant lengviems šlapinimosi sutrikimų simptomams gali būti skiriami augaliniai preparatai. Pradiniame gydymo etape jie gali palengvinti šlapinimosi simptomus, nors mokslinių duomenų, pagrindžiančių šių preparatų veiksmingumą, nėra daug. Pagrindinis augalinių preparatų pranašumas,  M. Jasėno duomenimis,  yra tas, jog jie yra saugūs ir itin retai sukelia nepageidaujamų poveikių.

„Nustačius padidėjusią prostatą bei vidutinio sunkumo ir sunkius šlapinimosi simptomus, vartojami a1-adrenoblokatoriai  (doxazosinas, tamsulosinas), kurie, atpalaiduodami lygiuosius prostatos raumenis, lengvina ligos simptomus (pagerėja šlapimo srovė, suretėja naktinis šlapinimasis). Kita vaistų grupė - 5 alfa reduktazės inhibitoriai (dutasteridas, finasteridas), slopindami testosterono virtimą dihidrotestosteronu, tiesiogiai veikia ligos priežastį - mažina padidėjusią prostatą, ir dėl to taip pat gerėja šlapimo srovė ir mažėja komplikacijų, tokių, kaip ūmus šlapimo susilaikymas, rizika. Šie vaistai gali būti skiriami tiek vieni, tiek kartu su a1-adrenoblokatoriais“, -  informavo pokalbininkas.

Esant didelei prostatai, kai medikamentinis gydymas neduoda norimo rezultato, kai kartojasi šlapimo susilaikymo atvejai, taikomas chirurginis gydymo būdas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Hamidi Madani A et al. Transurethral intraprostatic Botulinum toxin-A injection: a novel treatment for BPH refractory to current medical therapy in poor surgical candidates. World J Urol. 2012 Mar 13.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų