Bruknės ypač naudingos mūsų sveikatai. Naudojamos ir uogos, ir lapeliai, kuriuos galima skinti ir pavasarį, ir rudenį.
Valgyti šviežias uogas arba gerti sultis patariama, kai padidėjęs kraujospūdis. Bruknės pasižymi ir antibakteriniu poveikiu. Žalios, mirkytos ir virtos uogos naudingos sergant gastritu, esant sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui. Bruknės stabdo karščiavimą, puikiai malšina troškulį. Naudingos sergant žvyneline – oda vilgoma bruknių uogų sultimis. Tai rekomenduojama daryti ne mažiau kaip 4–5 kartus per dieną.
Prasidėjus peršalimo ligoms, norint paspartinti gleivių išsiskyrimą kamuojant kosuliui, rekomenduojama gerti bruknių sultis, sumaišytas su medaus sirupu (po vieną valgomąjį šaukštą 6–8 kartus per dieną). Bruknės naudingos sergant diabetu – sutrintas su cukrumi (nevirtas ir nekonservuotas) bruknių uogas valgyti 3–4 kartus per dieną po šaukštą. Po 10 dienų daryti pertrauką. Uogos vartojamos esant vitaminų trūkumui bei kaip regėjimą stiprinanti priemonė. Bruknėse gausu rauginių medžiagų, todėl jos sugeba surišti toksines medžiagas ir įvairius organizme besikaupiančius sunkiuosius metalus.
Bruknių lapai pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis. Bruknių lapų nuoviras bei užpilas vartojami kaip tulžies išsiskyrimą skatinanti ir apetitą žadinanti priemonė. Jų rekomenduojama gerti sergant inkstų akmenlige, nefritu arba cistitu, reumatinėmis ligomis ar podagra, įvairiais artritais, esant pabrinkimams, taip pat sergant tulžies pūslės akmenlige arba cholecistitu. Saują bruknių lapų reikia užplikyti trimis stiklinėmis verdančio vandens ir indą sandariai uždengus 10 minučių pavirinti ant mažos ugnies. Gerti po vieną stiklinę tris kartus per dieną.
Ryte išgerta arbata su bruknių lapais suteiks žvalumo visai dienai. Bruknių lapų arbata naudinga kraujagyslėms, esant ūžesiui ausyse, galvos svaigimui.
Bruknių tyrelės ir sultys nuo seno vartojamos kosmetikoje. Bruknių sulčių kaukės ir kompresai minkština veido odą, naikina spuogelius, sumažina odos poras. Jie labiau tinka riebiai ir normaliai veido odai.
Uogos renkamos tik prinokusios, pernykščiai lapai skinami balandžio–gegužės mėnesiais, o rugsėjo–lapkričio mėnesiais – per vasarą užaugę lapai.
Bruknių preparatai nevartojami nėštumo metu.
Bruknių ir šių uogų sulčių nerekomenduojama vartoti arba atsargumo priemonių turėtų imtis žmonės, sergantys skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige arba gastritu, kai sumažėjęs kraujospūdis, kai yra padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, taip pat sergantieji kepenų bei inkstų ligomis.