Pirmadienis, 2025.01.27
Reklama

Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni, ir pasidalijo receptų idėjomis

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-24 10:27:01

Miltai, makaronai ir kruopos – vieni dažniausių produktų virtuvėje, be kurių neapsieinama ruošiant įvairius patiekalus ar garnyrus. Į ką atsižvelgti norint nepaklysti tarp šių alternatyvų ir kaip kasdienėje mityboje panaudoti sveikatai itin palankų produktą – sėklas?

Cukinijų vafliukai su speltų kvietiniais miltais ir sūriu
Cukinijų vafliukai su speltų kvietiniais miltais ir sūriu / Pranešimo autorių nuotr.

Kaip nepasiklysti alternatyvių produktų įvairovėje?

„Maximos“ subalansuotos mitybos partnerė, dietistė Vaida Kurpienė pasakoja, kad ieškant sveikatai palankesnių įprastų produktų alternatyvų, reikėtų nuspręsti, kokio tikslo norima pasiekti. „Reikia suprasti, kad tai, kas vienam labai sveika, kitam gali būti nesveika, todėl reikėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę. Kitas dalykas – reikėtų atskirti madingus produktus, kurie kartais nepelnytai tampa žvaigždėmis, nuo vertingų“, – sako ji.

Pasak dietistės, norintiems palyginti produktus, svarbu žinoti kelis kriterijus ir, kad šie turi būti iš tos pačios kategorijos. „Netikslinga lyginti aliejaus su makaronais, juk tai – nepalyginami dalykai. Jei renkamės miltus, dažnai žiūrime į angliavandenių kiekį, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį ir į kalorijas. Pavyzdžiui, jei vietoje viso grūdo speltų miltų pasirenkame migdolų miltus, bet suvalgome tokį patį kiekį blynų, kyla klausimas, ar tai tikrai yra geresnis pasirinkimas. Migdolų miltai yra kelis kartus kaloringesni“, – teigia V. Kurpienė.

Dar viena dažnai daroma klaida – neįvertinamas produktų kaloringumas. Anot V. Kurpienės, kartais, renkantis alternatyvas, galima pasirinkti ir prastesnį variantą. „Pavyzdžiui, kukurūzų ar ryžių miltų glikeminis indeksas – didesnis nei viso grūdo speltų miltų. Ir nors galima rasti gerų alternatyvų, vis tik produktai be gliuteno kartais būna mažiau vertingi nei tie, nuo kurių norime pabėgti“, – atkreipia dėmesį dietistė.

Sėklos – aukso gysla organizmui

Dietistė V. Kurpienė norintiems maitintis sveikiau bei subalansuotai rekomenduoja atkreipti dėmesį į sėklas, kurių nauda organizmui abejoti neverta. „Štai balkšvojo gysločio sėklų luobelės yra itin naudingos ruošiant įvairiausius valgius, nes padeda „surišti“ masę. Jei kepame kotletukus, vietoje baltos duonos ar džiūvėsėlių galime naudoti gysločio sėklų arba linų sėmenų luobeles. Jos palaiko drėgmę, suteikia daugiau skaidulų ir sumažina kaloringumą“, – sako V. Kurpienė ir priduria, kad šios luobelės puikiai tinka ir varškėčiams, apkepams vietoje miltų ar manų kruopų.

Pasak dietistės, įvairius sėklų mišinius galima dėti ir į salotas, košes ar jogurtą. Jos ypač naudingos ir tiems, kuriems svarbu didinti per dieną suvartojamų kalorijų kiekį, pavyzdžiui, ligoniams, senyvo amžiaus žmonėms ar intensyviai sportuojantiems. „Sėklos užima mažai vietos, bet yra kaloringos, todėl jos gali padėti padidinti suvartojamų kalorijų kiekį nepersivalgant. Tačiau labai svarbu naudoti įvairias sėklas – taip užtikrinsite įvairovę ir žarnyno sveikatą“, – pataria V. Kurpienė.

Cukinijų vafliukai su speltų kvietiniais miltais ir sūriu

V. Kurpienė dalijasi ir keliomis idėjomis, kaip įprastų produktų alternatyvas įtraukti į kasdienį valgiaraštį, o viena jų – cukinijų vafliukai – su viso grūdo dalių speltų miltais ir sūriu. Šiam patiekalui paruošti reikės:

  • 350 g cukinijos;
  • 2 kiaušinių;
  • 60 g speltų kvietinių miltų;
  • 50 g tarkuoto sūrio;
  • 30 g natūralaus jogurto;
  • 2 skiltelių česnako;
  • žiupsnelio džiovintų žolelių;
  • druskos ir pipirų (pagal skonį).

Gaminimas. Nulupkite ir sutarkuokite cukiniją, sumaišykite ją su trupučiu druskos ir palikite keletui minučių. Tada nusunkite susidariusį skystį. Smulkiai sutarkuokite česnaką. Suplakite kiaušinius. Sudėkite cukiniją, česnaką, sūrį, kiaušinius į dubenį, pabarstykite pipirais, džiovintomis žolelėmis. Įberkite speltų kvietinių miltų ir viską gerai išmaišę kepkite vaflinėje 5–7 min. Patiekite su natūraliu jogurtu.

Avinžirnių salotos su pomidorais, paprikomis, agurkais ir kietuoju sūriu / Pranešimo autorių nuotr.

Avinžirnių salotos su pomidorais, paprikomis, agurkais ir kietuoju sūriu

Norintiems į savo mitybą įtraukti daugiau spalvų ir gaivumo, V. Kurpienė rekomenduoja išbandyti avinžirnių salotas su pomidorais, paprikomis, agurkais ir kietuoju sūriu. Šioms salotoms reikės:

  • 300 g agurkų;
  • 250 g virtų avinžirnių;
  • 200 g saldžios raudonosios paprikos;
  • 200 g vyšninių pomidorų;
  • 2 vnt. „Pepperoncini“ pipirų;
  • 2 v. š. citrinos sulčių;
  • 1 v. š. raudonojo vyno acto;
  • 2 v. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus;
  • 15 g raudonojo svogūno;
  • 2 a. š. kietojo sūrio;
  • baziliko, kalendros lapelių, raudonėlio (pagal skonį).

Gaminimas. Susmulkinkite daržoves, sudėkite paruoštus avinžirnius, kalendrą. Viską pagardinkite prieskoniais, citrinos sultimis, aliejumi ir išmaišykite. Paruoštas salotas papuoškite kietuoju sūriu. Skanaus!

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Tėvai ir vaikai. Tarp kontrolės ir liberalumo
„Man tėvai neleidžia“, – sako pradinukas draugams ir taip paaiškina, kad jis šioje situacijoje niekuo...
Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni, ir pasidalijo receptų idėjomis
Miltai, makaronai ir kruopos – vieni dažniausių produktų virtuvėje, be kurių neapsieinama ruošiant įvairius patiek...
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų