Šeštadienis, 2025.01.11
Reklama

Obsesinis-kompulsinis sutrikimas apsunkina reabilitaciją po išeminės širdies ligos

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-10 10:22:18

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų tyrimas atskleidė naujų įžvalgų apie obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo ir vykdomųjų funkcijų ryšį tarp asmenų, sergančių išemine širdies liga.

Stetoskopas virš kardiogrmos
Obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimas pastebimas apie 8 proc. asmenų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis / Redakcijos archyvo nuotr.

Obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimas, pasireiškiantis perdėtu perfekcionizmo siekiu ir kontrolės poreikiu, pastebimas apie 8 proc. asmenų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis.

Su šiuo sutrikimu susijęs specifinis kognityvinis asmens profilis, pasižymintis nelanksčiu mąstymu ir protiniu nuovargiu, gali neigiamai paveikti įsitraukimą į reabilitacijos programą, gydymo plano laikymąsi. Dėl šių priežasčių asmenys, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis bei turintys obsesinio-kompulsinio asmenybės sutrikimo bruožų, gali būti labiau linkę pakartotinai sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

LSMU MA Neuromokslų instituto Elgesio medicinos laboratorijos mokslininkų grupė – Agnė Stanytė, Julija Gečaitė-Stončienė, Aurelija Podlipskytė, Julius Neverauskas, Alicja Juškienė, Vesta Steiblienė, Nijolė Kažukauskienė ir Julius Burkauskas – kartu su bendraautore iš Hertfordšyro universiteto profesore Naomi A. Fineberg – nagrinėjo obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo poveikį vykdomosioms funkcijoms tarp asmenų, sergančių koronarine širdies liga ir dalyvaujančių reabilitacijos programoje.

Tyrime dalyvavo 78 asmenys, sergantys koronarine širdies liga ir dalyvaujantys reabilitacijos programoje dėl nestabilios krūtinės anginos epizodo ar patirto miokardo infarkto. Mokslininkai vertino obsesinės-kompulsinės asmenybės bruožus bei kognityvines funkcijas, susijusias su kognityviniu lankstumu ir vykdomosios veiklos planavimu.

Tyrimo rezultatai atskleidė, jog tarp asmenų, sergančių išemine širdies liga ir dalyvaujančių reabilitacijos programoje, asmenys, turintys reikšmingų obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo bruožų, pasižymėjo mažesniu kognityviniu lankstumu lyginant su asmenimis be ryškių obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo bruožų. Taip pat rasta reikšmingų asociacijų tarp lėtesnio planavimo ir specifinių obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo bruožų, tokių kaip perdėtas kaupimas, kontrolės poreikis ir nelankstumas. Šios asociacijos buvo reikšmingos net jas kontroliuojant pagal lytį ir amžių.

Tyrimo rezultatai rodo, jog asmenys, sergantys koronarine širdies liga bei pasižymintys obsesinio-kompulsinio asmenybės sutrikimo bruožais, gali patirti daugiau sunkumų reabilitacijos procese.

Tokiems žmonėms gali būti sunkiau keisti savo elgesį, o tai – labai svarbi reabilitacijos proceso dalis. Taip pat asmenims, pasižymintiems tokiais obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo bruožais, kaip perdėtas kaupimas, kontrolės poreikis ar nelankstumas, gali būti sunkiau įsitraukti į reabilitacijos procesą dėl apsunkinto sprendimų priėmimo proceso ir dėl to galimai pasireiškiančio protinio nuovargio.

Šis tyrimas – vienas pirmųjų, nagrinėjančių obsesinės-kompulsinės asmenybės sutrikimo poveikį vykdomosioms funkcijoms tarp asmenų, sergančių koronarine širdies liga ir dalyvaujančių reabilitacijos programoje.

Tyrimas jau sulaukė tarptautinio pripažinimo ir susidomėjimo: jo rezultatai paskelbti mokslo žurnale „Comprehensive Psychiatry“. Straipsnį galima rasti čia: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010440X24001214

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Už nuovargio, prasto virškinimo ir nugaros skausmo gali slėptis rimtos sveikatos problemos
Jaučiatės pavargę, trinka virškinimas, skauda nugarą? Moksliniai tyrimai rodo, kad tai gali būti lėtinio uždegimo požymi...
Būsimiems medikams planuojama skirti daugiau valstybės finansuojamų studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) 2025–2026 mokslo metais į valstybės finansuojamas medicinos rezidentūros stud...
Fridricho ataksija – reta liga šimto lietuvių genuose. Tik kaip ją aptikti?
Fridricho ataksija – genetinė liga, būdinga europiečiams. Vakarų Europoje atlikti skaičiavimai ir tyrimai leidžia...
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas apsunkina reabilitaciją po išeminės širdies ligos
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų tyrimas atskleidė naujų įžvalgų apie obsesinės-kompulsinės asm...
Šaltuoju metų laiku padaugėja apsinuodijimų smalkėmis
Šaltasis metų sezonas – tas laikas, kai stebimas žmonių, apsinuodijusių anglies monoksidu (smalkėmis), skaičiaus p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų