Šią savaitę darbą pradėjo naujieji sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje pasirašę darbo sutartis. Ministras Vytenis Povilas Andriukaitis į ministeriją pakvietė ir senuosius vyriausiuosius gydytojus. „Vakarų Lietuvos medicina“ pasidomėjo, ką šie veikia šiuo metu ir kuo ketina užsiimti.
Asmeninis reikalas
Ne visiems buvusiems sveikatos priežiūros įstaigų vadovams žurnalistės klausimai buvo priimtini, daugelis jų kalbėjo itin lakoniškai. Buvęs Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Juozas Pundzius „Vakarų Lietuvos medicinai“ atsakė, kad tai, kuo jis užsiima šiuo metu, – jo asmeninis reikalas.
Neslėpė šiuo metu niekur nedirbantis buvęs Respublikinės Panevėžio ligoninės vyriausiasis gydytojas Česlovas Gutauskas, bet į tai žvelgė su humoru. „Su jumis kalbu“, - į klausimą, kuo užsiima šiuo metu, šmaikščiai atsakė. Portalui pasidomėjus, ar naujasis ligoninės vadovas jam nepasiūlęs kokių nors pareigų, Č. Gutauskas sakė: „Jis dar tik susipažįsta su darbu ir padėtimi“. Panevėžietis tikino turįs kitokių pasiūlymų, bet nenorėjo jų atskleisti.
Dirba pagal specialybę
Vilniaus respublikinės ligoninės buvęs vadovas Leonardas Streikus dirba pagal specialybę – intervenciniu radiologu. Straipsnio autorei sakė ir vadovaudamas ligoninei turėjęs antraeiles pareigas - dirbęs radiologu, bet dabar naujojo vadovo paprašęs skirti didesnį darbo krūvį. Šis prašymą išpildęs.
Ar dabartinis ligoninės vadovas savo pirmtakui siūlęs, tarkim, pavaduotojo postą? „Kol kas – ne, nekalbėjo su manimi. Bet, ko gero, aš ir nesutikčiau. Jau noriu ramesnio darbo“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė L. Streikus.
Naujieji vadovai sieks bendradarbiauti
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, buvęs Respublikinės Kauno ligoninės vadovas Stasys Gendvilis sakė nuo pirmadienio pradėjęs mėgautis atostogomis. „Ir atostogausiu tikrai bent du mėnesius ir nedirbsiu“, - kalbėjo portalo pašnekovas.
S. Gendvilis sakė manąs, jog tikrai bus tokių senųjų vadovų, kurie niekur daugiau ir nebedirbs. „Tačiau kai kurių įstaigų naujieji vadovai ministerijoje pirmadienį sakė norėsią bendradarbiauti su buvusiais vyriausiais gydytojais, - kalbėjo Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas. – Apie tai užsiminė ir Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovas Ivanas Dorošas, ir Respublikinės Kauno ligoninės – Linas Vitkus“.
Ar S. Gendvilis primtų L. Vitkaus pasiūlymą bendradarbiauti? „Jeigu tas pasiūlymas tikrai būtų ligoninei ar jam reikalingas, sutikčiau. Tačiau visų pirma reiktų žiūrėti, kas sudaro komandą“, - atsakė portalo pašnekovas.
Ką gydytojų vadovų atstovas pasakytų apie bendras buvusių vyriausiųjų gydytojų nuotaikas? „Manau, mes supratome vieni kitus. Ministras pirmadienį į ministeriją pakvietė ir senuosius vadovus, padėkojo už įdėtą darbą, nekritikavo“, - kalbėjo S. Gendvilis.
Sanatorijos vadovas vadovaus poliklinikai
Vienintelis iš Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų buvusių vadovų Zigmantas Paulauskas vadovaus kitai įstaigai. Buvęs vaikų sanatorijos „Palangos gintaras“ vyriausiasis gydytojas nuo liepos 1 d. atsisėdo į mažesnės įstaigos – Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro – vadovo kėdę. Vadovavęs virš 225 darbuotojų kolektyvui Z. Paulauskas dabar vadovaus 130-iai žmonių. „Vakarų Lietuvos medicinos“ šnekintas kretingiškis sakė šiuo metu susipažįstąs su žmonėmis, įstaigos dokumentais, sveikatos priežiūros punktais, ambulatorija. O paklaustas, ar „Palangos gintare“ jį pakeitęs Kęstutis Speičys siūlęs pavaduotojo ar kokį kitą postą, Z. Paulauskas aiškiai parodė nenorįs apie tai kalbėti.
O buvusi Kretingos poliklinikos vadovė Irena Narmontaitė šiuo metu dirba šeimos gydytoja ir portalui sakė net nedalyvavusi konkurse, ir net nepriimtų pasiūlymo dirbti pavaduotoja: „Aš turėjau rinktis – arba vyriausioji gydytoja, arba šeimos gydytoja. O dviejų darbų dirbti vienu metu neįmanoma – jau turiu tokios patirties. Manau, žmonėms duosiu daugiau, būdama šeimos gydytoja nei poliklinikos vadovė“.
Pavaduotoja nedirbtų
Iš savivaldybėms pavaldžių gydymo įstaigų vadovų pasikeitė labai nedaug. Viena iš tokių įstaigų – Širvintų ligoninė. Dešimt metų įstaigai vadovavusią Dalią Aleknienę pakeitė pavaduotoja medicinai Laima Meškauskienė. Buvusi vadovė šiuo metu atostogauja. „Visą laiką dirbau ir gydomąjį darbą, tad dabar ir dirbsiu šeimos gydytoja“, - portalui sakė D. Aleknienė. Į klausimą, kaip jaučiasi, kad jos vietą užėmė buvusi pavaduotoja, moteris atsakė: „Gal geriau nereikia apie tai kalbėti“.
Buvusi vyriausioji gydytoja sakė nepriimtų dabartinės vadovės pasiūlymų dirbti jos pavaduotoja.
Permainas vykdo ministerija
„Buvo konkursai – kas „praėjo“, tas „praėjo“, - taip situaciją vertino Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas prof. Liutauras Labanauskas. – Kur buvo ne po vieną kandidatą, tai dažniausiai ir laimėjo nauji kandidatai. Ir, kiek žinau – pakankamai rimti. Ir apskritai, kiek dalyvavau (aš ar mano žmonės) konkursuose, tai kur laimėjo ir buvę vadovai, jie irgi buvo stipriausi“.
L. Labanauskas stebėjo Šiaulių ligoninės konkursą, kiti Lietuvos gydytojų sąjungos nariai – Respublikinės Vilniaus. „Respublikinės Klaipėdos ligoninės konkurso nestebėjau, nes buvo visiškai aišku, kad Romaldas Sakalauskas laimės. Nebent būtų kritęs iš penkto aukšto ant galvos ir ėmęs kalbėti nesąmones. O tų kitų kandidatų net nelaikiau jo priešininkais. O Jonas Sąlyga vienas ėjo – nėra ko ir stebėtis. Pakankamai stiprus vadovas, tad ir konkurentų nesulaukė. O į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės vadovus buvo daug kandidatų, bet daktaras Algimantas Pamerneckas buvo stipriausias. Žinome jo galimybes ir kaip skyriaus vadovo, ir kaip sektoriaus. Ir nereikia niekur kaltinti partijų, tikrai laimėjo stipriausi. Nežinau, kodėl kai kuriuose konkursuose ilgamečiai vadovai nelaimėjo, nors dirbo gerai, tvarkėsi, kaip galėjo. Gal per mažai ruošėsi konkursams, nes per daug pasitikėjo savo jėgomis?“
Ar Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas tikisi permainų sveikatos priežiūros sistemoje, pasikeitus daliai vyriausiųjų gydytojų? „Jei vienoje, nors ir centrinėje ligoninėje pasikeitė vyriausiasis gydytojas, dar nereiškia, kad pasikeis sveikatos priežiūros sistema. Permainas vykdo Sveikatos apsaugos ministerija, o mes, kiek galime, tiek prisidedame. O kai permainos vyks, šie nauji vadovai gal ir gali racionaliau į jas reaguoti“.
Ligita Sinušienė