Specialiųjų tyrimų valdybos (STT) pareigūnai kartu su Panevėžio apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir perdavė į teismą baudžiamąją bylą, kurioje buvęs Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas, 68 metų A. Š. kaltinamas galimu kyšininkavimu.
Įtariama, kad už viešųjų pirkimų organizavimą atsakingas panevėžietis už atlygį galimai sudarė išskirtines sąlygas vienai baldų gamybos įmonei laimėti ligoninės organizuojamus viešuosius pirkimus. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, minėta bendrovė per trejus metus šiai gydymo įstaigai pagamino baldų daugiau nei už pusę milijono litų (apie 165 tūkst. eurų).
Panevėžio apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus (ONKTS) prokurorų nagrinėti į teismą perduotoje baudžiamojoje byloje yra užfiksuota 17 atvejų, kai viena baldų gamybos bendrovė 2010-2013 metais laimėdavo Panevėžio apskrities ligoninės viešųjų pirkimų konkursus arba pirkimus apklausos būdu ir gamindavo baldus įvairiems ligoninės skyriams ar padaliniams.
STT Panevėžio valdybos pareigūnai nustatė, kad minėtai baldų gaminimo įmonei A. Š. galimai sudarė išskirtines sąlygas – iš anksto informuodavo apie būsimus viešuosius pirkimus, į konkurso sąlygas įtraukdavo šios įmonės atstovų paruoštas baldų specifikacijas, o atliekant pirkimus apklausos būdu, pakvietimus išsiųsdavo šių baldininkų nurodytoms įmonėms, su kuriomis buvo susitarta, kad jos pasiūlys baldus didesne kaina.
Šios baldų gamybos įmonės vadovas ir vadybininkas ikiteisminio tyrimo metu patvirtino, kad Panevėžio apskrities ligoninės organizuojamus viešuosius pirkimus jiems pavykdavo laimėti su A. Š. pagalba. Įtariama, kad už tai vyriausiojo gydytojo pavaduotojui buvo atsilyginta – bendrovė pagamino baldų jo bei sūnaus butams Vilniuje ir Panevėžyje už maždaug 8 tūkst. litų.
Baudžiamasis kodeksas numato, kad valstybės tarnautojui, priėmusiam kyšį už neteisėtą veikimą vykdant įgaliojimus, gresia bauda arba laisvės atėmimas iki 7 metų.
Šį ikiteisminį tyrimą kontroliavusios Panevėžio apygardos prokuratūros ONKT skyriaus prokurorės Aurelijos Gališanskytės teigimu, teismo pozicija dėl piktnaudžiavimų viešųjų pirkimų srityje griežtėja. „Neseniai Aukščiausiasis Teismas pasisakė, kad viešųjų konkursų pagrindu organizuojami pirkimai yra labai svarbi valstybės tarnybos veiklos sritis, kurioje panaudojamos didžiulės mūsų valstybės ir Europos Sąjungos struktūrų lėšos. Todėl piktnaudžiavimai šioje srityje daro milžinišką ekonominę ir moralinę žalą ne tik konkrečiai valstybės gyvenimo sričiai, bet ir bendrai visoms mūsų valstybės galimybėms pritraukiant Europos Sąjungos fondų lėšas tam tikriems projektams įgyvendinti, nes esant neskaidrioms ir nesąžiningos konkurencijos sąlygoms mažėja galimybės gauti Europos Sąjungos lėšų būtiniems projektams įgyvendinti“, – pacitavo Aukščiausiojo Teismo poziciją A. Gališanskytė.