Klausimas. Jei chemoterapija buvo panaudota be reikalo, ar labai pažeidė organizmą? Ar dėl jos poveikio dabar ligonį gali kamuoti infekcijos? Kaip sustiprinti organizmą?
Atsako gydytoja onkologė chemoterapeutė Laura Kairevičė
Pirmiausia nemanau, kad chemoterapija galėjo būti skirta be reikalo - jei buvo skirtas toks gydymas, jo reikėjo. Chemoterapija – vienas iš vėžinės ligos gydymo būdų. Ji skiriama įvairiais tikslais, kaip pvz., ir adjuvantiniu – po operacijos, kaip papildomas gydymo būdas. Žmogui gali atrodyti, jog jį išoperavo ir nieko daugiau nereikia. Bet yra atliktos studijos, kurios rodo, kad chemoterapija reikalinga. Nebūtinai turi būti metastazavęs vėžys, kad būtų reikalingas šis gydymo būdas.
Chemoterapija gali turėti šalutinių reiškinių. Gali būti ir infekcinės komplikacijos, bet įprastai jos būna ūminės ir didžiausia rizika būna praėjus 7-10 dienų p chemoterapijos, nes tuo metu labiausiai nukenčia kraujas, kaulų čiulpai nepakankamai sintezuoja ląsteles, kovojančias su infekcijomis. Infekcija gali patekti per nešvarias rankas, nesilaikant higienos, įkvepiant, kai šalia kas nors nusikosėjo, per termiškai neapdorotą maistą. Jei būna lėtinės infekcijos – pacientas galimai turėjo polinkį joms nuo mažens, yra silpnesnio imuniteto.
Stiprinti organizmą po chemoterapijos reikia sveika visaverte mityba. Tinka daržovės, vaisiai, medus, pacientų pasigaminami visokie „marmalai“ – alijošius, medus, spanguolės, graikiniai riešutai, abrikosai. Reikia vengti antpilų su alkoholiu ar spiritu - alkoholis metabolizuojasi per kepenis, ir kasdien vartojant tokius antpilus, gali pradėti didėti kepenų fermentų kiekis. Geriau pasidaryti mažesnį kiekį mišinio, laikyti jį šaldytuve, bet be alkoholio.
Jei nepakankamai suvalgoma vaisių ar daržovių, galima vartoti maisto papildus. Jokių ryklių kremzlių, kiniškų ar japoniškų grybų papildų nerekomenduočiau - nėra nė vieno mokslinio tyrimo, įrodančio jų efektyvumą. Kas tinka kinui – ne visai tinka lietuviui. Yra pacientų, vartojančių homeopatinius vaistus, rezultatas nei blogas, nei geras, gal tik pacientai geriau psichologiškai jaučiasi.
Organizmą pastiprintų ir nedidelės mankštos, vaikščiojimas gryname ore.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.