Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Cholesterolis – būtinas gerai sveikatai palaikyti

Emilija Miliauskė ("Kuras kūnui") | Šaltinis: vlmedicina | 2018-05-06 00:02:54

Pastaraisiais metais buvo teigiama, kad cholesterolis pavojingas sveikatai. Jeigu norime gyventi sveikiau – turime vengti cholesterolio. Tačiau šiandien vis daugiau mokslininkų ir medikų prabyla, kad būtent cholesterolis yra viena iš svarbiausių medžiagų gerai protinei sveikatai palaikyti. Didžiausia cholesterolio koncentracija kūne yra smegenyse. Jeigu smegenys ima stokoti reikalingų joms riebalų rūgščių – gali rimtai sutrikti sveikata.

© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Psichiatrijos tyrimų žurnale (Psyciatric Research) publikuotame straipsnyje nurodoma, kad jeigu organizme yra itin žemas cholesterolio lygis – žmogui gresia depresija ir padidėja nenatūralios mirties tikimybė. Cholesteroliui nukritus iki kritinės ribos (mažiau nei 165 mg / dL), septynis kartus padidėja savižudybės ar nelaimingų atsitikimų rizika.

Dar vienas tyrimas (Psychosomatic Medicine, 2000) tyrė vyrų nuo 40 iki 70 metų amžiaus cholesterolio lygį ir nustatė, kad vyrai, kurių cholesterolio lygis buvo žemas ilgą laiką, buvo labiau linkę į depresiją negu tie, kurių cholesterolio lygis buvo aukštesnis.

Švedijoje, Stokholme, 1998 m. tirta 300 moterų, kurių amžius nuo 31 iki 65. Nustatyta, kad moterims, kurių per žemas cholesterolio lygis, pasireiškia daugiau depresijai būdingų simptomų.

Italijoje tirti 186 pacientai, paguldyti į ligoninę dėl depresijos. Čia taip pat nustatytas tiesioginis ryšys tarp žemo cholesterolio lygio ir depresijos.

Taigi ryšys tarp per mažo cholesterolio kiekio ir depresijos akivaizdus. Tačiau tai ne vienintelė sunki cholesterolio trūkumo pasekmė. 2007 metais Kanados mokslininkai nustatė, kad egzistuoja ryšys tarp žemo cholesterolio kiekio ir savižudybių rizikos. Buvo lyginami 40 nusižudžiusių ir 20 kitaip mirusių asmenų cholesterolio lygiai smegenyse. Nusižudžiusiųjų smegenyse nustatyti ženkliai žemesni cholesterolio kiekiai. Ypač kaktinėje smegenų skiltyje, kuri yra atsakinga už samprotavimą, planavimą, kalbėjimą, emocijas, problemų sprendimą bei judėjimą.

Svarbu pažymėti ir tai, kad cholesterolis būtinas gerai hormonų veiklai, ypač testosterono ir estrogenų. Taip pat vitamino D sintezei.

Vadinasi, per žemas cholesterolio kiekis lygiai taip pat pavojingas kaip ir per aukštas. Per aukštas lygis didina širdies, kraujagyslių, nutukimo ir kitų ligų riziką, tačiau šiandien dažna ir per mažo kiekio problema, Skatinamas vien augalinių nesočiųjų riebalų vartojimas. Atsižvelgiant į tai, būtina į kasdienį racioną įtraukti ne tik augalinių, bet ir kitų reikalingų riebalų šaltinių: kiaušinio trynių, riebaus sūrio, riebios varškės, kokosų aliejaus, kepenėlių, riebios žuvies ir t.t.

Kasdien 15-30 proc. viso dienos maisto turi sudaryti riebalai. Iš jų 70 % turi sudaryti augaliniai riebalai ir 30 % - gyvūniniai, kuriuose būtų apie 10% sočiųjų riebalų rūgščių. Didelio tankio lipoproteinų (DTL) cholesterolis, vadinamas „gerasis“: vyrams turi būti ne mažiau kaip 1 mmol/l, moterims – ne mažiau kaip 1,2 mmol/l.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų