Klausimas. Per 2 metų laikotarpį organizme atsirado nemažai cistų – krūtyse, gimdoje, inkste. Iš kur organizme atsiranda cistos, kas skatina jų atsiradimą? Ar turi įtakos nerviniai stresai (jų patiriu daug ir kasdien jau keletą metų)? Vartoju mažai skysčių. Ar tai turi įtakos cistų atsiradimui? Ar įmanoma vaistažolėmis, vaistais, papildais jų atsikratyti ar bent sumažinti jų atsiradimą? Vilmantė, 44 m.
Atsako Kauno UAB Rasos klinikos vidaus ligų gydytoja Rasa Borisovienė
Egzistuoja policistozės sindromas, kuris reiškia, kad cistos būna visuose organuose: inkstuose, kepenyse, kiaušidėse, krūtyse ir kitur. Tokią diagnozę turinčiam žmogui sunku padėti. Apskritai tikslaus atsakymo, kodėl atsiranda cistos, nėra. Tam įtakos gali turėti skirtingi dalykai, pavyzdžiui, jungiamojo audinio problemos. Kiaušidėse tam tikro moters ciklo metu gali natūraliai atsirasti folikulinių cistų, kurios išnyksta savaime. Žinoma, jei jos neišnyksta, reikalingas gydymas. Jeigu turite cistų krūtyse, kiaušidėse, tai gali būti susiję su hormoniniais pokyčiais. Cistų atsiradimui skysčių trūkumas įtakos neturi, nors tinkamas skysčių kiekis organizmui yra būtinas. Kiaušidžių ir krūtų cistas šalinti reikėtų peroraliniais kontraceptikais, hormoninėmis priemonėmis, taip pat vartoti vitaminus A, E, gerti nakvišų aliejų.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.