Būna, kad moterys jaučiasi prislėgtos dėl patiriamo smurto, prievartos, priespaudos, kitų psichologinių ir socialinių problemų. Tačiau vietoj sprendimo joms siūlomas gydymas antidepresantais. Apie tokius ir kitus psichiatrijos paradoksus kalbėjo per konferenciją apie emancipacijos diskursus nepriklausomoje Lietuvoje žinomas psichiatras Dainius Pūras.
D. Pūras teigė, kad moterų teisės ir psichikos sveikata yra jo prioritetai, jog būna šių dviejų problemų sankirta. Psichiatrijos istorija, pasak gydytojo, yra „klaikių žmogaus teisių pažeidimų“ istorija. Ypač moterų. Nors vyrai irgi buvo kankinami. O ketinimai neva buvę geri.
„Mes suprantame, kodėl. Moterys dažniau neįtaikydavo į tai, kas vadinama stereotipais, – sakė psichiatras. – Tada bet koks poelgis, laikysena ar apranga buvo psichiatrijoje medikalizuojama. Medicina buvo mokama rasti gydymo metodų, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, buvo kankinimo metodai.“
D. Pūro teigimu, po Antrojo pasaulinio karo bent jau laisvasis, Vakarų pasaulis į žmogaus teises, kartu į žmogaus teises psichiatrijoje pradėjo žiūrėti rimčiau, tad tokių „klaikių dalykų“ nebebuvo. Tačiau požiūris į moteris ir jų psichiką negreit modernizuojamas.
Istoriškai iliustratyviu pavyzdžiu psichiatras vadino isteriją, kuri dabar jau išimta iš klasifikacijos. „Kaip žinote, „isterija“ yra kilusi iš žodžio „gimda“, – priminė jis. – Tai va, moterys suserga isterija dėl tam tikrų savo ypatumų. Visada akcentuojama ne „gender“, bet „sex“. Pasaulio psichiatrija lieka tuo užsikrėtusi.“
Sunkūs pokalbiai su šalių politikais
Kaip Jungtinių Tautų (JT) atstovui, D. Pūrui apie moterų teises, dėl lytinės reprodukcijos, kaip psichiatrija sprendžia problemas ir kitomis temomis ne kartą teko rimtai bendrauti su įvairių valstybių valdžios atstovais.
„Įdomus dalykas buvo prieš metus, kovo mėnesį, Airijoje, – pasakojo psichiatras. – Nuvykau su malonia misija skaityti pranešimą Pasauliniame moterų psichikos sveikatos kongrese Dubline. Po to airės paprašė, kad su jomis keliaučiau į parlamentą truputį pasikalbėti su politikais apie psichikos sveikatą ir grubų kišimąsi į moters teisę kontroliuoti savo kūną.“
D. Pūras prisiminė: kai po sunkaus pokalbio su konservatyviais politikais išėjo į gatvę, pamatė jūrą žmonių. Pasirodo, tai buvo kovo 8-oji, ir vyko demonstracijos dėl moters teisės pačiai spręsti, gimdyti ar ne. Psichiatras sakė, kad pagaliau šių metų pavasarį Airijoje dėl abortų legalizavimo rengiamas referendumas.
„Apie kiekvieną valstybę galėčiau ką nors papasakoti, – teigė psichiatras. – Aistros verda ne tik Lietuvoje.“
Sankirta
Pereidamas prie temos apie sankirtą dėl psichiatrijos ir moterų teisių, D. Pūras pažymėjo, kad pats nepalankiusias, toksinis mišinys gali būti, kai vienas kitam talkina vulgari biologinė psichiatrija, viską medikalizuojanti, ir žmogaus teisių srities regresas, kai užvaldo fundamentalistinės jėgos.
D. Pūras teigė, jog praėjusią vasarą Žmogaus teisių taryboje Ženevoje skaitęs pranešimą apie tai, kad pastaruosius 30 metų psichiatrijoje dominuoja neurobiologinis modelis, kai nustatoma viena iš kelių šimtų diagnozių – o tas sąrašas ilgėja – tada sutrikimas gydomas dažniausiai psichotropiniais medikamentais.
„Sakiau, kad įvyko gana grubus perlenkimas. Nuo to kenčia daug žmonių. Ypač kenčia moterys“, – pažymėjo psichiatras.
„Pasaulis kartais atsikvošėja, priima teisingų sprendimų, po to vėl vyksta regresas“, – apibendrino psichiatras.
Kas penktai moteriai JAV išrašomi antidepresantai
D. Pūras pateikė pavyzdį. Jei Rytų Europa buvo itin medikalizuota, tai Vakaruose, JAV psichoterapijos buvo per daug. Vėliau atsirado atsvara. O maždaug prieš 30 metų, psichiatro žodžiais, buvo palaimintas prozakas, skirtas depresijai gydyti.
„Dabar tie pažadai subliuško“, – sakė jis. Ir pažymėjo, kad siekis gydyti vaistais į Lietuvą atėjo iš Vakarų.
„O čia iškyla moterų teisių klausimas, – pabrėžė D. Pūras. – Tarkime, JAV psichiatrai daugiau 20 proc. moterų išrašo antidepresantus. Akivaizdu, kad psichologinės, socialinės, emocinės problemos buvo medikalizuotos.“
Depresija vis dažniau vadinama prasta žmogaus savijauta. Ji dažnai susijusi su gyvenimo sunkumais. Tad gydymas medikamentais – mokslinė klaida.
Psichiatras paaiškino, kad depresija vis dažniau vadinama prasta žmogaus savijauta. Ji dažnai susijusi su gyvenimo sunkumais. O moterims tai būna dėl patiriamo smurto, prievartos, priespaudos, kitų psichologinių ir socialinių problemų. Tad D. Pūro nuomone, gydymas medikamentais – mokslinė klaida.
Liūdnoji psichiatrijos pusė
D. Pūras kalbėjo ir apie moteris, turinčias proto negalią, sunkesnius psichikos sutrikimus. „Iškyla jų teisių problema, nes tokiu totalinio medikalizavimo būdu anksčiau ar vėliau padaromas sprendimas, kad nieko neišeina, tada tos moterys atsiduria įvairiose uždarose įstaigose, konkuruojančiose savo klaikumu“, – sakė jis.
Pasak psichiatro, Lietuvoje yra apie 6 tūkst. uždarytų suaugusių žmonių. D. Pūras tai vadino liūdnąja psichiatrijos puse.
Anot D. Pūro, psichiatrija yra ta medicinos sritis, kuri naudoja prievartą ir tuo per daug džiaugiasi.
Psichiatras, įvairiose pasaulio šalyse kaip JT atstovas bendraujantis su pacientais, paaiškino žinąs visą seką: dėl psichinės sveikatos problemų moteriai artimieji siūlo kreiptis į psichiatrą, jai skiriamas gydymas vaistais, bet būklė negerėja, tada siūloma gultis į psichiatrijos ligoninę, galiausiai ji suvokia, kad niekas nebeklauso jos norų, sprendžia kiti, prieš ją gali naudoti prievartą, daryti fizinius mechaninius suvaržymus, tai yra fiksuoti.
Moteris jaučiasi taip, kaip kadaise patyrusi traumą, kai ją prievartavo. „Tai rimti dalykai“, – sakė gydytojas.
Siūlė, kad prievarta būtų mažinama
D. Pūras siūlė kompromisą – kad tai būtų kaip procesas, kai valstybės privalėtų mažinti psichiatrijoje naudojamą prievartą.
„Pasaulis kartais atsikvošėja, priima teisingų sprendimų, po to vėl vyksta regresas“, – apibendrino psichiatras. Geriausiu, ką turi visos valstybės, jis vadino nevyriausybinį sektorių ir jam priklausančius drąsius bei pažangius žmones.
D. Pūras teigė, kad pasaulyje vyksta idėjų kova. Jis mato prasmę dalyvauti ir tikisi, kad bus judama pažangos kryptimi.
JT specialusis pranešėjas dėl paramos visuotinei teisei į aukščiausius siektinus fizinės ir protinės sveikatos standartus, vaikų ir paauglių psichiatras D. Pūras tema „Šiuolaikinė psichiatrija ir moterų teisės“ kalbėjo per konferenciją apie emancipacijos diskursus nepriklausomoje Lietuvoje.
Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.