Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Dalis Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojų konkurse palaiko vadovo konkurentą(8)

Ligita Sinušienė | 2013-06-06 00:01:38

Šiuo metu konkursams intensyviai ruošiasi Klaipėdos universitetinės ir Klaipėdos vaikų ligoninių vyriausieji gydytojai Vinsas Janušonis ir Klaudija Bobianskienė. Pastaroji konkurentų nesulaukė, o į universitetinės ligoninės vadovo postą pretenduoja politikas, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas prof.  dr. Artūras Razbadauskas, paties teigimu – palaikomas įstaigos darbuotojų.

Janušonis ir Razbadauskas
KUL vadybai kritikos negailintis Artūras Razbadauskas (viduryje) pasiryžo varžytis su Vinsu Janušoniu (kairėje) dėl vyriausiojo gydytojo kėdės. Algirdo Kubaičio nuotr.

Palaiko KUL bendruomenė?

Tiesa, A. Razbadauskas praėjusį penktadienį konkursui dar tik pateikė savo kandidatūrą, bet „Vakarų Lietuvos medicinai“ pabrėžė dar nesulaukęs kandidatūros patvirtinimo. „O gal aš neatitinku visų keliamų reikalavimų?“, – sakė portalo pašnekovas.

Portalui pasidomėjus, kas paskatino Artūrą Razbadauską persigalvoti ir iškelti savo kandidatūrą į Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vyriausiojo gydytojo postą, politikas atsakė: „Jūsų klausimas ir paskatino, kai pasiteiravote, ar neketinu dalyvauti konkurse. Tada ir susimąsčiau, kad tam gal ir pakanka mano kompetencijos. Ir aš neapsigalvojau. Tuo metu vykę konkursai - Klaipėdos jūrininkų ir Respublikinės Klaipėdos ligoninių vadovų - manęs ir nedomino, o į KUL dar nebuvo paskelbtas. Tačiau į konkursą žiūriu kaip į išbandymą, kaip į sportą, kur nėra svarbiausia laimėti. O ši ligoninė nuo kitų Klaipėdos ligoninių labai atsilieka valdymu, investicijomis. Ne kartą ir Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas minėjo, kad KUL lobizmas labai atsilieka“.

A. Razbadauskas prasitarė, jog neoficialiuose susitikimuose sulaukęs ir KUL bendruomenės palaikymo. Darbuotojai išsakę viltį, jog tikisi ko nors naujo. „Konkurse dalyvauju, nes visų pirma noriu pasitikrinti kompetenciją, o antra – esu už pokyčius. Ir matau – konkursuose laimi tie patys vadovai. Prezidentai keičiasi, rektoriai keičiasi. Ministrai keičiasi, o ligoninių vadovai – ne. Mano manymu, 10 metų pakankamas laikas vadovauti gydymo įstaigai, o paskui jau prasideda stagnacija, tvirtas pagrindas struktūroms, kurias paskui išklibinti sudėtinga“.

Dalyvauja vienas – jis ir laimi

Politikas nesutinka ir su anksčiau „Vakarų Lietuvos medicinai“ išsakyta SAM viceministro Eriko Mačiūno mintimi, esą vyriausieji gydytojai nekeičia sveikatos sistemos: „Jie – dalis sveikatos sistemos. Juk vyriausieji gydytojai – vienasmenis valdymo organas, tad kaip jis gali neturėti sistemai įtakos? Sisteminiai pokyčiai labai priklauso nuo vyriausiųjų gydytojų – pavyzdžiui, ligoninių jungimas. Kalbant vien apie KUL, ji turi kelis tūkstančius darbuotojų, o pacientų per metus čia gydosi net keliasdešimt tūkstančių“.

Kandidatas į KUL vadovus nesistebėjo, kad konkursuose kitų įstaigų vadovų postams užimti pergales skynė ne vienas esamas vyriausiasis gydytojas: „O ką darysi? Jeigu tik vienas dalyvauja, jis ir laimi. Tačiau ir kituose konkursuose, kur dalyvauja keli kandidatai, laimėjo dabartiniai vadovai. Gal kiti stokojo kompetencijos? Juk korupcija neapkaltinsi. Juk žmogus, kuris vadovauja 20 metų, jis vis tiek turi daugiau kompetencijos  ir su juo nepalenktyniausi“.

Bet pats su V. Janušoniu pasiryžęs rungtyniauti? „Juk turiu 10 metų vadovavimo universitete patirties, esu baigęs teisės magistrą – nedaugelis vyriausiųjų gydytojų galėtų tuo pasigirti. Nėra taip, kad visai neturėčiau vadovavimo patirties“, - kalbėjo A. Razbadauskas, prieš metus pasitraukęs iš KUL stebėtojų tarybos. Pasak jo - dėl nekonstruktyvaus tarybos darbo.

Pasenusi dvidešimtmečiu?

Kad KUL bendruomenė palaiko kitą kandidatą, atspindėjo ir „Vakarų Lietuvos medicinos“ pokalbis su vienu įstaigos gydytoju. Tiesa, už atvirą pokalbį be užuolankų pašnekovas panoro, kad jo pavardė nebūtų viešai skelbiama: „Manau, kad reikėtų keisti vadovą. Apskritai reikalinga vyriausiųjų gydytojų rotacija kas 5 ar 10 metų – tai įneštų naujų vėjų. O apie mūsų ligoninę, manau, nei sakyti nereikia – pakanka pasižiūrėti į jos vidų, palatas. Gal operacinės ir renovuojamos, bet remontai vyksta 20 metų lygyje. Manau, esame sustoję jau 20 metų. Gal tai ir ne vieno vadovo problema, gal ir savivaldybės. Užsibuvę 10-20 metų savo postuose vyriausieji gydytojai jaučiasi kaip dievukai, kalba tik iš savo varpinės, o kas vyksta skyriuose, negirdi. O tokio lygio ligoninės kaip mūsų Lietuvoje dar reiktų paieškoti. Rūsio koridoriuose elektrikai, kiti pagalbiniai darbininkai rūko, geria. Nereikia apie tai nė pasakoti, pakaktų kelias dienas darbo metu ten pasivaikščioti. Vyksta renovacijos, bet darbai atliekami nelogiškai – griežtai pagal projektą. Pavyzdžiui, tualete pakaktų radiatorių kelis metrus patraukti į šalį, bes užkertama plokštė iki pat viršaus, ir lango bus nebeįmanoma atidaryti. Darbininkai sako: „Čia toks projektas – visur vienodai darome“. Sovietinis požiūris. Arba dažo sienas, nors tinkas byra – nei užglaisto, nei nušlifuoja. Aš pats, nemokėdamas, savo namuose remontą geriau pasidarau. Yra vyriausiojo gydytojo pavaduotojai tam, anam, departamento vadovai, bet visi siunčia vienas pas kitą, o atlyginimus visi gauna. Tad ir reikia tą biurokratinį aparatą mažinti“.

Pranas Šniuolis
Pranas Šniuolis baiminasi, kad naujas vadovas, neperpratęs didelės ligoninės valdymo mechanizmo, gali pridaryti grubių klaidų. Algirdo Kubaičio nuotr.

Paprašytas įvertinti A. Razbadausko kandidatūrą, gydytojas sakė su juo nebendravęs. „Tuo labiau, kad jis neturėjęs vadovavimo pozicijos. Tačiau, jei laimėtų, gal bent jau papūstų nauji vėjai. Be to, jis iš Jūrininkų ligoninės. Nežinau, gal jo kandidatūra iškelta ir Jono Sąlygos ar SAM iniciatyva, bet ten tvarkomasi visai kitaip. Tas pats ir su Romaldu Sakalausku – savo įstaigoje tvarkosi ūkiškai, kaip šeimininkas, ko labai trūksta mūsų ligoninėje. Ir žmonės giria tas ligonines. Mūsų ginekologijos departamentą reikia užminuoti ir susprogdinti – viskas susenę. Juk čia moterys – pacientės, kurioms ypač svarbi aplinka. O pinigų yra, tik paskirstoma neteisingai. Nėra mūsų ligoninėje vadybos“.

Anonimas tikino, jog trūksta administracijos bendravimo su eiliniais darbuotojais. Dabar ir apie konkursus esą tenka išgirsti tik iš žiniasklaidos. „Mums jis nieko nesako – nei ar norėtų likti, ar nenorėtų. Bet kad realiai niekas ir nepasikeitė, kur vyko konkursai. Kažin, ar jie buvo skaidrūs ir tokie aiškūs, jei rezultatai buvo tokie, „kokių reikia“.

Naujo vadovo reikia, bet nesinori

Kitas KUL gydytojas – onkologas chirurgas Pranas Šniuolis apie būtinybę keisti KUL vadovą pasisakė labai neįprastai: „Reikėtų keisti vadovą, bet aš nenorėčiau. Ligoninė – labai didelė, tad yra baimė, kad naujas vadovas, neišmanantis savo darbo, jos „nenuvarytų“. Vienu metu, kai V. Janušonis buvo SAM ministras, ligoninei vadovavo Valdemaras Anužis, tai jis, vos atėjęs, planavo iš karto 10 skyrių vadovų etatų panaikinti, taip pat – maisto bloką. Jis verslininkas, tad sakė, kad reikia maistą tiekti ne tik ligoninei, bet ir kitoms įstaigoms. Gal tai ir būtų buvęs teisinga, nežinau, bet Druskininkų ligoninėje tai nepasiteisino. Mes, gydytojai, kartais pavalgome ir naktį – maistas nėra skanus, bet sveikas“.

Paklaustas apie V. Janušonio konkurentą konkurse P. Šniuolis pabrėžė jo chirurginį talentą: „A. Razbadauskas – talentingas chirurgas, todėl man labai gaila jo kaip kolegos chirurgo. Nesuprantu, kodėl jis pasuko į vadovavimą, politiką. Gal ten jis irgi labai ryškus, bet kaip chirurgas tai buvo vienas talentingiausių“.

Spręsti steigėjui

KUL vadovavęs 2000-2001 metais, kai Vinsas Janušonis  buvo sveikatos apsaugos ministras, Valdemaras Anužis konkurse nedalyvauja. „O kodėl turėčiau?“, – klausimu į klausimą atsakė.

Ar KUL būtini pokyčiai ir ar tam reikalingas naujas vadovas? „Čia jau spręsti steigėjui. Aš juk neturiu reikiamos kompetencijos vertinti ligoninę“, - atsakė portalo pašnekovas.

Su KUL vadovu Vinsu Janušoniu „Vakarų Lietuvos medicinai“ vakar pasikalbėti nepavyko. Vyriausiasis gydytojas straipsnio autorės paprašė perskambinti ketvirtadienio rytą.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (8)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų