Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Dantimis nepakankamai rūpinasi net 81 proc. Lietuvos gyventojų (1)

vlmedicina.lt | 2014-06-27 10:25:22

Sąjunga ateičiai be ėduonies (angl. Alliance for a Cavity-Free Future, ACFF) – dantų sveikatos ir visuomenės sveikatos priežiūros lyderius jungianti organizacija, parengė ataskaitą apie dantų karieso situaciją Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, tarp jų – ir Lietuvoje. Reprezentatyvios apklausos duomenimis, net 81 proc. Lietuvos gyventojų nepakankamai rūpinasi savo dantimis. Dėl šios priežasties dantų kariesas yra rimta visuomenės sveikatos problema. Didžiausiai karieso rizikos grupei priskiriami moksleiviai. Lietuvoje į šią rizikos grupę papuola ir vyresni nei 30 metų amžiaus žmonės.

Dantys
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Nors mes turime priemonių dantų kariesui suvaldyti, šis susirgimas ir toliau kelia rimtą susirūpinimą Centrinės ir Rytų Europos šalyse, – sako dr. Georgios Tsakos, Sąjungos ateičiai be ėduonies ES valdybos narys. – Daugiau kaip 200 milijonų – tiek dantukų kasmet sugenda, yra užplombuojami arba ištraukiami, ir tai tik tarp dvylikamečių. Pabandykite įsivaizduoti, kiek vaikų dėl to neatvyksta į pamokas. Tačiau vilties yra, nes tinkamų prevencijos priemonių dėka dantų ėduonies gali būti išvengta, o sėkmingai pritaikius gydymą ankstyvose stadijose jis gali būti stabilizuotas“.

Sąjungos ateičiai be ėduonies parengta ataskaita apie dantų kariesą pradėjo visuomenės švietimo kampaniją aštuoniose Centrinės ir Rytų Europos šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje. Šioje kampanijoje svarbiausias dėmesys skiriamas visuomenės švietimo apie dantų ėduonį suaktyvinimui ir visuomeninio judėjimo nedelsiant sustabdyti kariesą ir sukurti ateitį be ėduonies inicijavimui.

„Karieso problemai spręsti būtini globalūs bendri veiksmai. Pasaulio lyderiai bei kitos suinteresuotos šalys, tarp jų – valstybių ir bendruomenių vadovai, sveikatos bei dantų sveikatos specialistai, viešosios politikos ir švietimo bendruomenės bei plačioji visuomenė privalo būti raginama mokytis suprasti kariesą kaip vieningą ligos visumą. Daugiau kaip 80 procentų žmonių Lietuvoje kenčia dėl problemos, kurią galime sustabdyti. Dantų kariesui reikia skirti didesnį dėmesį ir iškelti jį kaip svarbią sveikatos problemą. Būtent tą mes ir ketiname daryti mūsų šalyje“, – teigia vaikų odontologė, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto docentė Julija Narbutaitė, dalyvaujanti Sąjungos ateičiai be ėduonies veikloje.

Sąjungos ateičiai be ėduonies Centrinės ir Rytų Europos iniciatyvos deklaracija dėl naujo požiūrio į kariesą iškėlimo

Birželio 25 dieną Varšuvoje Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Rumunijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos dantų sveikatos lyderiai pasirašė regioninę deklaraciją dėl Sąjungos ateičiai be ėduonies Centrinėje ir Rytų Europoje iniciatyvos, kurioje ekspertai kviečia imtis bendrų veiksmų nacionaliniu mastu ir ragina bendruomenių vadovus ir kitas suinteresuotas šalis suprasti kariesą kaip vieningą ligos visumą (kontinuumą), pripažinti, kad dantų irimo galima išvengti, o ankstyvose stadijose pažeistus dantis įmanoma atstatyti; bei sukurti išsamias karieso prevencijos ir valdymo Centrinės ir Rytų Europos regione programas.

Deklaraciją pasirašė aštuonių Centrinės ir Rytų Europos valstybių dantų sveikatos ekspertai, sudarantys ekspertų grupę:

Profesorė Urszula Kaczmarek, Lenkija, Sąjungos ateičiai be ėduonies Centrinėje ir Rytų Europoje iniciatyvos pirmininkė.

Dr. Ruxandra Sfeatcu, Rumunija, docentė, Carol Davila Medicinos ir farmacijos universitetas.

Dr. Romana Koberova Ivancakova, Čekija, docentė, Prahos Charles universitetas, Hradec Kralovė medicinos fakultetas.

Dr. Marta Alberth, Vengrija, Debreceno universitetas.

Profesorė Neda Markovska, Slovakija, Pavol Josef Safarik Kosice universitetas.

Docentė Julija Narbutaitė, Lietuva, Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas.

Docentė Egita Senakola, Latvija, Rygos Stradins universitetas.

Docentė Jana Olak, Estija, Tartu universiteto stomatologijos skyrius

Profesorė Urszula Kaczmarek, kuriai buvo suteiktos Sąjungos ateičiai be ėduonies Centrinėje ir Rytų Europoje iniciatyvos pirmininkės pareigos, sako: „Siekiant visapusiškos dantų karieso prevencijos ir valdymo visame pasaulyje yra būtinas bendradarbiavimas. Privalome pasišvęsti sistemų, kurios skatintų visuomenės sveikatos priežiūros ir klinikines bendruomenes dirbti išvien kovoje su šia liga, kūrimui tarpvalstybiniu, nacionaliniu ir vietos lygmeniu. Bendromis jėgomis mes galime šviesti visuomenę bei raginti dantų ir visuomenės sveikatos lyderius imtis atitinkamų veiksmų. Pagerėjusi burnos sveikatos situacija reikalauja efektyvių prevencinių strategijų stiprinimo ir tęstinumo bei visuomenės informuotumo burnos sveikatos klausimais kėlimo. Pastarojo tikslo galima siekti per motyvacines burnos sveikatos skatinimo programas, laikantis šios taisyklės – mąstyk globaliai, veik lokaliai“.

Pasirašiusieji Sąjungos ateičiai be ėduonies Centrinėje ir Rytų Europoje iniciatyvą nariai susitarė dėl trumpalaikių ir ilgalaikių regioninės organizacijos tikslų:

sutelkti įtakingiausius bendrų tikslų siekiančius Centrinės ir Rytų Europos ekspertus, kurie galėtų teikti paramą ir nuomones globalios Sąjungos ateičiai be ėduonies valdybai;

pakeisti ėduonies prevencijos ir valdymo Centrinėje ir Rytų Europoje skirtumus;

gauti tolesnius pagrindinių Centrinės ir Rytų Europos dantų sveikatos organizacijų, palaikančių Sąjungos ateičiai be ėduonies misiją ir tikslus, patvirtinimus dėl rimtų ėduonies prevencijos informacijos spragų identifikavimo ir jų pašalinimo.

Kaip galima prisidėti prie kampanijos?

1. Iš čia atsisiųskite Sąjungos ateičiai be ėduonies parengtą ataskaitą apie dantų kariesą ir sužinokite daugiau apie savo šeimos burnos sveikatą.

2. Su Sąjungos ateičiai be ėduonies ataskaita apie dantų kariesą supažindinkite savo šeimą ir draugus.

3. Sulaužykite požiūrį, kad tai yra neišvengiama. Pakeiskite savo mitybos įpročius, peržiūrėkite burnos higienos procedūras, pasikalbėkite su odontologu ir švieskite savo šeimos narius – taip pasieksite, kad ateityje visi džiaugsis gyvenimu su sveikais dantimis.

Apie dantų kariesą:

Dantų kariesas, dažniau vadinamas dantų ėduonimi, – tai labiausiai po pasaulį išplitusi liga, kuria serga penki milijardai arba beveik 80 proc. visų pasaulio gyventojų.1 Per paskutinius 30 metų dantų karieso rodikliai Europos valstybėse ženkliai pagerėjo, tačiau jis vis tiek išlieka rimta sveikatos problema. Dantų ėduonis ne tik neigiamai veikia žmonių burnos sveikatą, nes yra netenkama dantų, susiduriama su skausmu ir apribojama burnos funkcija, tačiau taip pat turi įtakos žmogaus bendrai savijautai, savigarbos jausmui ir socialiniam mobilumui.

Apie karieso vieningą ligos visumą (kontinuumą):

Dantų karieso galima išvengti, o tinkamos priežiūros ir gydymo dėka ankstyvose stadijose ėduonies pažeistus dantis galima atkurti. Tai reiškia, kad ateityje gali iš viso nebeegzistuoti toks dalykas kaip dantų kietųjų audinių negrįžtamas irimas.

Apie Sąjungą ateičiai be ėduonies:

Ne pelno siekianti labdaros organizacija Sąjunga ateičiai be ėduonies – tai pagrindinių pasaulio dantų sveikatos ekspertų, susivienijusių tam, kad padėtų įgyvendinti pokyčius dantų sveikatos procesuose visame pasaulyje, grupė. Sąjungos tikslas – iniciatyvų sustabdyti dantų ėduonies vystymąsi ir progresavimą skatinimas, siekiant ateities be ėduonies visiems žmonėms. Sąjunga tiki, kad siekiant šio tikslo yra būtina bendromis pastangomis didinti dantų karieso (dantų ėduonies) žinomumą bei teigiamai paveikti žmonių dantų sveikatos įpročius.

Daugiau informacijos apie Sąjungą ateičiai be ėduonies rasite čia.

Nuoroda:

1. Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaita apie burnos sveikatą, 2003 m. Ieškoti: https://www.who.int/oral_health/media/en/orh_report03_en.pdf

Toma Jonuškaitė,

BVRG Burson-Marsteller

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Dantys, ėduonis
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų