Išsiplėtusios ir po oda iškilusios ryškiai mėlynos ar violetinės kojų venos iš pradžių erzina dėl pablogėjusio estetinio vaizdo, tačiau ilgainiui sukelia rimtą diskomfortą ir sveikatos problemas. Šią ligą medikai dažniausiai diagnozuoja vos užmetę akį – greičiausiai tai venų varikozė. Deja, žmonės į specialistus kreipiasi tik tada, kai liga ima progresuoti, o simptomai tampa itin varginantys. Laimei, net ir išsivysčiusią venų varikozę šiandien galima veiksmingai gydyti.
Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgas dr. Narimantas Markevičius sako, kad specialisto pagalbos ieškoti reikėtų nedelsiant, kai pasireiškia pirmieji venų varikozės požymiai. Tai gali būti lengvas kojų sunkumo jausmas, maudimas ar net nedidelis tinimas, pastebimas kartu su išryškėjusiomis venomis.
„Veninės kraujotakos sutrikimai įprastai klasifikuojami į šešias stadijas, o gydymo intensyvumas priklauso nuo ligos pažengimo. Pirmose dviejose stadijose taikomos profilaktinės priemonės, kuriomis siekiama užkirsti kelią būklės progresavimui. Kai pasiekiama trečioji stadija, būklė jau reikalauja intervencinio gydymo, nes simptomai tampa intensyvesni ir gali dar labiau apsunkinti kasdienį gyvenimą“, – sako gydytojas.
Lėtinis venų nepakankamumas atsiranda, kai dėl susilpnėjusių kojų venų vožtuvų veninis kraujas tinkamai nebegrįžta į bendrą kraujotaką. Dėl to kojose kaupiasi kraujas ir ilgainiui sukelia patinimą, kraujagyslių išsiplėtimą, o galiausiai ir kojų mėšlungį, ir tirpimą.
Nors ši būklė dažniausiai vargina vyresnio amžiaus, antsvorio turinčius žmones ar moteris po gimdymo, dėl įvairių priežasčių gali pasireikšti kiekvienam. Šią ligą gali sukelti stovimas darbas, kraujotakos sutrikimai ir paveldimumas, net dažni skrydžiai ar kasdienis aukštakulnių avėjimas, pastebi dr. N. Markevičius.
Įveikia net uždelstą ligą
Anot mediko, ligos pradžioje pacientus neretai gelbsti natūralūs būdai – sportas, aktyvus laisvalaikis ir pan. Deja, kai problemą spręsti būna uždelsta, reikia imtis medicininių priemonių.
„Šiuolaikinė medicina siūlo inovatyvių sprendimų. Vienas tokių – lazerinė kojų venų operacija, kuri užtikrina efektyvų ir greitą gydymą be ilgo atsistatymo laikotarpio. Lazerinės operacijos šiuo metu yra auksinis standartas visame pasaulyje gydant venų varikozę”, – teigia N. Markevičius.
Procedūra atliekama naudojant minimaliai invazines technologijas – pacientas, gavęs vietinę nejautrą, po kelių valandų gali grįžti į normalų gyvenimą ir kasdienę veiklą, o operacinių randų nelieka.
Po operacijos būtina dvi savaites dėvėti elastines kojines, kad būtų užtikrintas tinkamas gijimas. Praėjus vos savaitei po lazerinės kojų venų operacijos jau galima maudytis baseine ar jūroje, o po savaitės – pradėti sportuoti. Praėjus mėnesiui po procedūros, visuomet atliekamas kontrolinis patikrinimas, siekiant įvertinti, ar operuotos vietos gyja tinkamai.
„Atlikus lazerinę operaciją atsistato veninė kraujotaka kojose, dingsta tinimas, skausmai ir kitas diskomfortas. Be to, operacija atlieka ir kosmetinį vaidmenį – po jos nebelieka nei išsiplėtusių venų, nei pooperacinių randų, tad smarkiai pagerėja ne tik fizinė paciento gyvenimo kokybė, bet ir emocinė būklė, pasitenkinimas išvaizda“, – dėsto gydytojas dr. N. Markevičius.
Pataria susirūpinti svoriu ir fiziniu aktyvumu
Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksnių siekiant išvengti venų varikozės ar suvaldyti jos progresavimą ir sušvelninti simptomus.
„Jei norite išvengti venų varikozės, privalote kuo daugiau judėti. Net jei liga jau yra pradinėse ar pažengusiose stadijose, judėjimas gali sulėtinti jos progresavimą. Labiausiai rekomenduojamos veiklos – įvairūs mankštos pratimai ir vaikščiojimas. Tai aktyvina blauzdų raumenis ir gerina veninę kraujotaką“, – kalba gydytojas.
Įtakos venų sveikatai gali turėti ir tinkama mityba, ypač jei ji padeda palaikyti normalų kūno svorį. Nors mitybos pokyčiai negali visiškai sustabdyti venų varikozės, jie gali prisidėti prie simptomų mažinimo ir ligos progresavimo lėtinimo, sako N. Markevičius.
„Nutukimas ar antsvoris padidina šios ligos atsiradimo tikimybę, skatina jos progresavimą ir gali sukelti komplikacijas, pavyzdžiui, trombozę“, – teigia specialistas.
Vis dėlto ankstyva diagnozė ir tinkamos priemonės gali padėti išvengti ligos ar bent jau sudėtingo gydymo, sumažinti diskomfortą. Anot N. Markevičiaus, pagrindinė priemonė, mažinanti nemalonius pojūčius sergant venų varikoze, yra kompresinė terapija, kuriai naudojamos kompresinės kojinės. Tai ypač efektyvu tuomet, kai žmogus priverstas kasdien ilgai stovėti ar sėdėti.