Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Dar vienas puodelis kavos? Už ir prieš

Audrė Bartaševičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2014-05-09 00:01:07

Puodelis kavos gerai ryto pradžiai, energijai ir žvalumui. Dar vienas - po sočių pietų (kad organizmas neaptingtų darbo dienai įsibėgėjus). Neužmirškime ir kvapnaus gėrimo prie deserto, kai vakare susitinkame su senai matytu draugu ar drauge. O jei dar vieną, paskutinį, kavos puodelį vakarui – kad taip stipriai neimtų miegas ir nežiovaudami pažiūrėtumėte savo mėgstamą vakarinį serialą?

 

Puodelis
Vis daugiau ir daugiau tyrimų „išteisina“ kavos poveikį sveikatai. Jolitos Čiukšytės nuotr.

 

Kitą dieną pasižadate sau kavos išgerti mažiau arba ieškote vis kitų pasiteisinimų dar vienam kavos puodeliui? Luktelkite. Vis daugiau ir daugiau tyrimų „išteisina“ kavos poveikį sveikatai. Vis daugiau privalumų atrandama puodelyje kavos.

O mes savo ruožtu kviečiame apžvelgti abi medalio puses. Tiek naudingas sveikatai kavos savybes, tiek tas, dėl kurių kavos reikėtų vengti ar išgeriamos kavos kiekį sumažinti.

Ditirambai kavai

Apsaugo nuo 2 tipo diabeto. Kalifornijos universiteto mokslo daktarų komanda nustatė, jog kava padidina specifinio baltymo koncentraciją plazmoje. Šis baltymas gali prisijungti prie lytinių hormonų, keisti estrogeno ir testosterono biologinį aktyvumą. O lytinių hormonų biologinis aktyvumas atlieka svarbų vaidmenį vystantis 2 tipo diabetui.

Anot kito šaltinio, „American Chemical Society“, išgeriant 4 ir daugiau puodelių kavos per dieną rizika susirgti diabetu sumažėja net 50 proc.

Gali padėti išvengti Parkinsono ligos. Kava ir joje esantis kofeinas yra susiję su mažesne rizika susirgti senatvinėmis neurodegeneracinėmis ligomis. Pavyzdžiui, Parkinsono ar Alzheimerio ligomis. Taip pat - demencija. Štai išgeriant 3–5 puodelius kavos per dieną net iki 65 proc. sumažėja rizika susirgti Alzheimerio liga.

Dar daugiau, kava ne tik padeda išvengti minėtų ligų, bet ir gali pasitarnauti jau susirgus. Vieno tyrimo JAV metu pastebėta štai kas: pacientai, kenčiantys nuo Parkinsono ligos, bet geriantys kavą, lengviau kontroliavo savo judesius nei tie,  kurie kavos negėrė.

Sumažina kepenų vėžio riziką. Štai dideli kavos mėgėjai italai Milano farmakologijos institute atliko su nauda kepenims susijusius tyrimus. Jų metu nustatyta, jog kasdien reguliariai geriant kavą rizika susirgti kepenų vėžiu sumažėja net iki 40 proc. Be to, didinama organizmo apsauga ir nuo kitų kepenų ligų. Pavyzdžiui, nuo autoimuninės ligos - pirminio sklerozinio cholangito. Sergant šia reta liga, susiaurėja tulžies latakai, blogėja tulžies nutekėjimas. Organizmas geriau saugomas ir nuo kepenų cirozės. Kalifornijos institute įrodyta, jog jei alkoholio nevengiantys asmenys vartoja kavą, rizika susirgti alkoholine kepenų ciroze sumažėja iki 22 proc.

Šių metų balandžio mėnesio žurnalo „Hepatology“ numeryje dargi pažymėta, jog geriant kavą ir sergant kepenų ciroze sumažėja mirties nuo šios ligos tikimybė. Kalbama apie 2 ar daugiau kavos puodelių.

Neužmirškime ir širdies. Kava gali būti puiki draugė net širdžiai. Izraelio medicinos centro ir Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos komandos sujungė jėgas ir nustatė, jog kava padeda išvengti širdies nepakankamumo. Išgeriant 2 – 4 kavos puodelius per dieną, širdies nepakankamumo rizika sumažėja 11 proc.  lyginant su tais žmonėmis, kurie kavos negeria arba išgeria jos labai mažai.

Tyrimo Japonijoje metu nustatyta, jog kavos gėrimas sumažina ir širdies smūgio riziką bei apskritai sumažina mirties nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką net 38 proc. Įdomu tai, kad tyrimo rezultatai nepriklausė nuo to, kokią kavą gėrė dalyviai – tradicinę ar be kofeino.

Psichikos sveikata. Ne paslaptis, kad mūsų protinei veiklai, nuotaikai, darbingumui, energijai ir žvalumui kava taip pat naudinga. Kaip jau minėjome prieš tai, kava padeda apsaugoti mūsų smegenis nuo lėtinių neurodegeneracinių ligų. Be to, kava padeda palaikyti koncentraciją, proto „aštrumą“. Ypač esant miego trūkumui, mieguistumui.

Stebina tai, jog vien kavos kvapas padeda sumažinti stresą. Be to, didina darbingumą (ypač jei jis sumažėjęs dėl miego stygiaus). Puiki žinia nemėgstantiems gurkšnoti kavos, ar ne?

Tiek kavos aromatas, tiek išgertos kavos puodelis didina reakcijos greitį, dėmesingumą, padeda priimti loginius sprendimus. Išgeriant keturis puodelius kavos per dieną sumažėja rizika susirgti depresija. Ir visa tai ne dėl kofeino, bet dėl kavoje esančių antioksidantų.

Harvardo visuomenės sveikatos mokykloje įrodyta, jog 2 – 5 puodeliai kavos per dieną sumažina savižudybės riziką net iki 50 proc.Taip yra dėl to, jog kavoje esančios medžiagos švelniai veikia nervų sistemos neurotransmiterius: serotoniną, dompaminą, noradrenaliną.

Kas dar? „CancerCausesandControl“ žurnalas aprašė tyrimą, kurio rezultatai skelbė, jog keturi ir daugiau puodelių kavos per dieną padeda sumažinti prostatos vėžio riziką arba slopina ligos progresą ligai jau esant. Moterims kava duoda kitokios naudos. Štai išskirtinai šiai lyčiai kava padėjo sumažinti odos vėžio riziką. Be to, aromatingas gėrimas taip pat pasitarnauja ir moterų lytinei sistemai: net 25 proc. sumažina endometriozės riziką.

Be to, puodelyje kavos yra viso labo tik dvi kalorijos ir daugybė antioksidantų, apsaugančių nuo laisvųjų radikalų susidarymo, ląstelių senėjimo, piktybinių pokyčių organizme atsiradimo.

Kokia rizika?

Grįžkime prie teorijos, skelbiančios, jog piktnaudžiauti kava – nevalia. Kam tai aktualu ir kodėl?

Grėsmė virškinamajam traktui. Geriant kavą tuščiu skrandžiu, stimuliuojamas skrandžio rūgšties išsiskyrimas. Pirmas dalykas, dėl ko tai yra blogai, - organizmas „ištreniruojamas“ išskirti skrandžio rūgštį po kavos ir šios rūgšties išsiskiria mažiau, kai pavalgome. Dėl to prastėja virškinimas, gali atsirasti pilvo pūtimas, spazmai.

Kitas dalykas yra tas, jog tiek skrandžio rūgšties išsiskyrimas, tiek kavoje esančios medžiagos gali dirginti skrandžio gleivinę. Tad kavos patariama vengti, jei skrandžio gleivinėje rasta žaizdelių, sergate opalige, dažnai vargina rėmuo. Taip pat jei sergate Krono liga, dirgliosios žarnos sindromu. Nors skrandžio opaligės sukėlėju laikoma bakterija H. Pylori, dažnas kavos gėrimas ir kavoje esančios organinės rūgštys silpnina skrandžio gleivinės funkcijas, gali padėti bakterijai stipriau prisitvirtinti gleivinės paviršiuje.

Jei kalbėtume apie rėmenį, kavoje esančios medžiagos padeda atsipalaiduoti ezofaginiam sfinkteriui, dėl to rūgštys kyla stipriau, aukščiau ir intyensyviau. Tokiomis pat savybėmis pasižymi ir kava be kofeino.

Per didelis kavos kiekis gali stimuliuoti žarnyno motoriką ir veikti laisvinančiai. Maistas nesuvirškinamas iki galo, trukdoma absorbuotis naudingoms medžiagoms, mineralams žarnyne.

Sukelia mineralų trūkumą. Geriant daug kavos, organizme gali sumažėti geležies. Visa tai dėl to, jog kava veikia geležies absorbciją skrandyje. Lygiai taip pat gali trūkti kalcio, cinko, magnio, mat kava trukdo tinkamą šių medžiagų pasisavinimą iš maisto ir gėrimų.

Pavojingasis akrilamidas. Skrudinant kavos pupeles aukštoje temperatūroje, susidaro pavojinga kancerogeninė medžiaga akrilamidas. Kuo aukštesnis skrudinimo laipsnis, - tuo šios medžiagos yra daugiau.

Stresą sumažina, bet stresą padidina. Minėjome, jog kavos uostymas ir gėrimas sumažina stresą. Tačiau išgeriant kavos per daug, skatinamas streso hormono kortizolio išsiskyrimas. Taip pat adrenalino ir noradrenalino išsiskyrimas. Didėja širdies susitraukimų dažnis, kraujo spaudimas. Didelį kavos puodelių skaičių palydi ne darbingumas, bet įtampa, nervingumas, negalėjimas užmigti.

Kas dar? Ne paslaptis, kad kava nerekomenduojama piktnaudžiauti esant arterinei hipertenzijai. Per įvairius metabolinius procesus kava gali didinti ir cholesterolio kiekį kraujyje, tad kavą turėtų riboti ir hiperlipidemija sergantys asmenys.

Keli kavos puodeliai per dieną gali pagelbėti nuo galvos skausmo, bet besaikis kavos gėrimas galvos skausmą gali paskatinti. Taip pat – ir migrenos priepuolius.

Kai kurie šaltiniai teigia, jog besaikis kavos vartojimas gali sukelti ir tremorą, skatina kaulų tankio retėjimą, išprovokuoja lėtinio nuovargio sindromą, psichinę ir fizinę priklausomybę, net haliucinacijas. Nerekomenduojama kavos daug gerti ir nėščiosioms ar mėgautis kava prieš miegą.

Dar šis tas

Daugelis šaltinių nepataria gerti daugiau nei 6 kavos puodelius per dieną.

Didžioji dalis svarių tyrimų padaryti turint omenyje vidutiniškai 4 puodelius kavos per dieną.

Svarbu ir tai, kokią kavą geriame – kavos sumalimo laipsnis, skrudinimo lygis, kavos pupelių kokybė.

Be to, svarbu pažymėti ir tai, jog visų tyrimų rezultatai kalba ne apie late, frapučino, moka, kapučino ar kitas populiarias, madingas ir mėgstamas kavos rūšis. Turima omenyje juodą kavą be cukraus, pieno, grietinėlės, kitų pagardų.

Šaltiniai

"The History of Coffee" National Coffee Association of U.S.A. Accessed 15 December 2013.

"Coffee is number one source of antioxidants" news release via Eurek Alert!. 28 August 2005. Accessed 15 December 2013.

"Coffee and Caffeine Consumption in Relation to Sex Hormone - Binding Globulinand Risk of Type 2 Diabetesin Postmenopausal Women" Atsushi Goto, Yiqing Song, Brian H. Chen, Jo. Ann E. Manson, Julie E. Buring, and Simin Liu. Diabetes. doi:10.2337/db10-1193. 2011 January; 60(1): 269–275. Accessed 15 December 2013.

"Association of Coffee and Caffeine In take With the Risk of Parkinson Disease" G. Webster Ross, MD; Robert D. Abbott, PhD; Helen Petrovitch, MD; David M. Morens, MD; Andrew Grandinetti, PhD; Ko-Hui Tung, MS; Caroline M. Tanner, MD, PhD; Kamal H. Masaki, MD; Patricia L. Blanchette, MD, MPH; J. David Curb, MD, MPH; Jordan S. Popper, MD; Lon R. White, MD, MPH. JAMA. doi:10.1001/jama.283.20.2674. 2000;283(20):2674-2679. Accessed 15 December 2013.

"Coffee Consumption is Associated with Reduced Risk of Primary Sclerosing Cholang it is but not Primary Biliary Cirrhosis" Crai Lammert, and others; presented at Digestive Disease Week,18-21 May 2013. Accessed 15 December 2013.

"Habitual Coffee Consumptionand Risk of Heart Failure: A Dose-Response Meta-Analysis" Elizabeth Most of sky, Megan S. Rice, Emily B. Levitan, and Murray A. Mittleman. Circ Heart Fail. DOI:10.1161/CIRCHEARTFAILURE.112.967299. published online before print 26 June 2012. Abstract.Accessed 15 December 2013.
 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Kava, kofeinas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų