Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Daug triukšmo dėl paracetamolio(2)

Daiva Ausėnaitė | 2014-03-04 00:01:11

JAV maisto ir vaistų administracijai nusprendus apriboti paracetamolio dozes, visame pasaulyje kilo šio vaisto smerkimo banga. Tačiau ar mažesnių dozių pakuotės apsaugos visuomenę nuo kepenų pažeidimų, kuriuos sukelia paracetamolis? Medikai situaciją vertina dvejopai – apie paracetamolio toksiškumą kalbama ne vienerius metus ir perdozavimo pasekmės stebimos itin dažnai. Kita vertus, kiekvienas vaistas yra toksiškas, jei nemokšiškai jį vartoji. Kodėl kilo tiek daug triukšmo dėl paracetamolio?

Paracetamolis
Žmonės dažniausiai paracetamoliu gydosi peršalimą arba slopina skausmą. Rizikingiausia situacija – peršalimo gydymas, nes tuomet dar pasitelkiami ir kiti vaistai, kuriuose būna paracetamolio. Genovaitės Privedienės nuotr.

Amerikiečiai prašo riboti acetaminofeno skyrimą

Acetaminofenas (paracetamolis, firminiai pavadinimai – „Efferalgan“, „Tylenol“, „Apap“, „Panadol“, sudėtiniai preparatai askofenas, citramonas, „Coldrex“, „Daleron Cold“, „Fervex“, „Gripex“, „Saridon“, „Tylenol Cold“, „Thera Flu“ ir kt.) – nereceptinis vaistas, plačiai vartojamas silpnam ir vidutinio stiprumo skausmui malšinti bei karščiavimui mažinti.

JAV maisto ir vaistų administracija (angl. FDA), - rašoma jos tinklalapyje, - kreipėsi į sveikatos priežiūros specialistus su prašymu riboti vaistų (tablečių, kapsulių ar kitų formų),  kuriuose yra daugiau nei  325 mg acetaminofeno, skyrimą tam, kad būtų išvengta kepenų pažeidimo rizikos.

Akcijos taikinyje - analgetikai, kurie plačiai taikomi skausmui malšinti. Šiuose vaistuose acetaminofenas neretai derinamas su kitais ingredientais, ypač opioidais (kodeinu, oksikodonu, hidrokodonu),  o jų kombinacijose acetaminofeno dozė neretai viršija 750 mg.

Amerikiečiai nusiteikę rimtai

Dar  2011 metų sausį FDA prašė gamintojų kombinuotuose preparatuose mažinti acetaminofeno dozę iki 325 mg. Nors daugiau kaip pusė gamintojų reagavo į prašymą geranoriškai, galimybė viršyti 325 mg acetaminofeno dozę, vartojant kelis preparatus, išliko. Artimiausiu metu ketinama pradėti kombinuotų vaistų, turinčių daugiau nei 325 mg acetaminofeno, išėmimo iš prekybos procedūrą.

Tarpiniu laikotarpiu siūloma medikams atsižvelgti į FDA rekomendacijas, kombinuotų preparatų dozes ir indikacijas pacientams. Vaistininkų prašoma, gavus netinkamą receptą, kontaktuoti su medikais ir diskutuoti dėl dozės mažinimo. Esant reikalui, vienkartinę acetaminofeno dozę viršyti ne daugiau kaip 650 mg, o nustatant individualią  dozę, atsižvelgti į kartu vartojamus opioidus ir alkoholį.

Jūratė Ivanauskienė
Gydytoja J. Ivanauskienė perspėja, kad per didelis išgerto paracetamolio kiekis gali pažesiti kepenis ir inkstus. Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuviai vertina biurokratiškai

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atstovė ryšiams su visuomene Delija Milašiūtė informavo, jog į informaciją apie vaistų saugumą reaguoja Europos vaistų agentūra (EVA), kurios veikloje dalyvauja ir VVKT ekspertai. „EVA, išnagrinėjusi turimą informaciją apie vaistų saugumą, įvertina vaisto naudos ir rizikos santykį ir priima sprendimą dėl veiksmų visoje ES“, - interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT raštu atsako VVKT atstovė spaudai. Suprask, kol Europoje nebus priimtas sprendimas, Lietuvoje niekas be reikalo nesijudins.

„Visa pacientui skirta informacija apie saugų vaisto vartojimą yra pateikiama pakuotės lapelyje, kuriame nurodoma, kokiems susirgimams gydyti skirtas vaistas, kokiomis dozėmis jį vartoti, kokios atsargumo priemonės būtinos vartojant vaistą, kokius nepageidaujamus poveikius vaistas gali sukelti. Kad būtų užkirstas kelias kepenų pažeidimui vaistų, kurių sudėtyje yra paracetamolio, pakuotės lapelyje pacientai įspėjami apie tai, kad didelė vaisto dozė gali pažeisti kepenis, nurodyta, kokios dozės negalima viršyti, kokių ligų atvejais šį vaistą reikia vartoti atsargiai, kokia yra vaisto vartojimo trukmė, įspėjama apie pavojingas sąveikas su kitais vaistais. Paracetamolio preparatų, kurie išduodami be recepto, pakuotės lapelyje nurodyta, kiek laiko pacientas gali vartoti vaistą nesikreipdamas į gydytoją“, - komentuoja D. Milašiūtė.

Perdozuoti populiaru

Tik visa bėda, kad to informacinio lapelio gal niekas neskaito, nes paracetamolio perdozavimas yra vienas populiariausių perdozavimų vaistais. Pasak Vilniaus privačios gydymo įstaigos „Mano šeimos klinika“ šeimos gydytojos Jūratės Ivanauskienės, jai tenka matyti pacientų, kuriuos pas gydytojus atveja paracetamolio perdozavimo simptomai.

„Žmonės dažniausiai paracetamoliu gydosi peršalimą arba slopina skausmą. Rizikingiausia situacija – peršalimo gydymas, nes tuomet dar pasitelkiami ir kiti vaistai, kuriuose būna paracetamolio. Yra tokių kombinuotų preparatų, kuriuose paracetamolio dozė siekia ir gramą, jei žmogus tokius vaistus nuo peršalimo geria kelias dienas ar padaugina per vieną dieną, paracetamolis toksiškai paveikia kepenis ir inkstus. Manyčiau, kad pusantro gramo nėra didelė dozė, bet 3-4 gramai, kurie gaunami su tais sudėtiniais preparatais – tai labai didelė dozė. Be to, nepamirškime, kad tai individualus dalykas. Vienam tie 4 gramai nieko, o kitas jau po gramo turės kepenų sutrikimą“, - sako šeimos gydytoja.

Pakuotė
Ant vaistų, kuriuose yra paracetamolio, pakuotės perspėjama jų nevartoti su kai kuriais kitais vaistais. Genovaitės Privedienės nuotr.

Medikė teigia, kad apie per dideles paracetamolio dozes kai kuriuose preparatuose kolegos toksikologai kalba jau ne vienerius metus. „Kartais žmonės pajunta, kad perdozavo paracetamolio. Gali atsirasti pykinimas, inkstų veiklos sutrikimas. Didelės paracetamolio dozės labai paveikia vadinamuosius širdininkus, jiems pakyla kraujospūdis. Kartais žmonės to perdozavimo nejaučia, o kai darome kepenų fermentų ar inkstų veiklos tyrimus pamatome, kad yra pakenkimų. Tai yra išsprendžiama problema – skiriame kepenis atkuriančius preparatus, darome detoksikaciją, lašiname skysčius, kad išsiplautų ta per didelė paracetamolio dozė ir kad fermentai atsistatytų“, - sako šeimos gydytoja J. Ivanauskienė.

Dažni perdozavimai

Kaip rašoma FDA puslapyje, patikimų duomenų apie tai, jog didesnės nei 325 mg acetominofeno dozės nauda viršytų kepenų pažeidimų riziką, šiuo metu nėra. Tačiau acetaminofenas dažnai perdozuojamas, nes yra populiarus, vartojamas ne vienas preparatas, turintis acetaminofeno, vartojamas nerūpestingai ir neapdairiai, o neretai su  alkoholiu. Jo perdozavimą lydi sunkios komplikacijos: kepenų nepakankamumas, kepenų transplantacija ir mirtis, kurių galima išvengti, ribojant acetaminofeno dozę bet kokioje vaisto išleidimo formoje.

Greitosios pagalbos medicinos žurnalas (emj.com) pateikia tokius perdozavimo paracetamoliu duomenis Jungtinėje Karalystėje: 100-120 tūkstančių mirčių per metus, tai sudaro beveik pusę visų apsinuodijimų, dėl kurių buvo kreiptasi į gydymo įstaigas.

Kartu su alkoholiu toksiškas poveikis kepenims padidėja. Jeigu žmogus turi mažiausių skundų dėl kepenų funkcijos, jam iš viso nereikėtų skirti paracetamolio.

Kartais jis nustoja veikti

Neretai žmonės pamiršta, kad paracetamolis sąveikauja su kitais vaistais. Pavyzdžiui, peršalimo periodu vienas populiariausių vaistų derinių – ACC nuo kosulio ir paracetamolis nuo temperatūros, skausmo ir kitų negalavimų. Tačiau pasirodo, toks derinys yra visiškai bevertis, nes kartu geriami šie vaistai slopina vienas kito veikimą.

„Camelia“ vaistinėje dirbančios vaistininkės informavo,  jog ACC informaciniame lapelyje yra parašyta, kad šio vaisto veikimas nesuderinamas su paracetamoliu.

„Nekalbama apie tai, kad reikia daryti kelių valandų pertrauką tarp šių medikamentų. Kalbama apie tai, kad šių vaistų kartu iš viso nevartoti. Jūs geriate vaistus, apkraunate kepenis, tačiau jokio efekto nėra – nei kosulys mažėja, nei temperatūra. Jeigu jau vartojate ACC, tuomet reikia rinktis ibuprofeną. Jeigu geriate paracetamolį, ieškokite kito vaisto atsikosėjimui pagerinti“, - patarė vaistininkės.

Ilgas kaip šimtmetis pašalinis efektas

Paracetamolis buvo išrastas 1883 m. Tačiau ilgą laiką jis neturėjo jokio populiarumo, nes visuomenė skausmui mažinti buvo įpratusi vartoti Phenacetin. Kai 1950 m. pasirodė informacija apie šio vaisto neigiamą poveikį inkstams, jis buvo pasmerktas ir į jo vietą garbingai įžengė paracetamolis. Dar po trijų dešimčių metų buvo paskelbta informacija apie aspirino vartojimo pavojų, tai galutinai suteikė visas sąlygas „sužibėti“ paracetamoliui. Jo šlovė prasidėjo nuo 1986 m.

Medicininis žurnalas „Lancet“ 2010 m. paskelbė tyrimą apie paracetamolio pašalinį efektą kūdikiams, kurių motinos nėštumo metu vartojo šį vaistą. Buvo rašoma apie astmą. Niujorke tai buvo patvirtinta kitu tyrimu, kuriame dalyvavo 300 vaikų.

Kai apjuodinamas vienas vaistas ir jis pasitraukia iš prekybos, „šventa vieta“ niekuomet tuščia nebūna. Mėgstantieji sąmokslo teorijas turėtų atidžiau stebėti: jei šią informacinę kovą paracetamolis pralaimės, kas ateis į jo vietą? Tikėtina, kad būtent to naujojo vaisto kūrėjai bus atsakingi už paracetamolio juodinimo kampanijas...

Daug triukšmo dėl nieko?

„Taigi siekiant išvengti neteisingo vaisto vartojimo ir atsitiktinio perdozavimo, būtina atidžiai perskaityti pakuotės lapelyje esančią informaciją ir vaistinį preparatą vartoti taip, kaip nurodė gydytojas arba kaip nurodyta pakuotės lapelyje. Išduodamas vaistą vaistininkas turi suteikti būtinąją informaciją apie vaisto vartojimą bei pateikti pakuotės lapelį“, - tokių „priemonių“ planuoja imtis VVKT siekdama informuoti visuomenę apie paracetamolio toksiškumą ir riziką perdozuoti šio vaisto.

Lietuviai pernai suvartojo daugiau nei milijoną paracetamolio ir kodeino derinio pakuočių. Kombinuotų preparatų, kuriuose yra paracetamolio, buvo išgerta beveik šeši milijonai pakuočių. Kiekvienas lietuvis bent du kartus per metus gavo didesnę nei vieno gramo paracetamolio dozę. Kaip kis lietuvių paracetamolio vartojimo įpročiai, bus galima pamatyti tik kitų metų pradžioje, kai bus pateikiama metinė vaistų vartojimo ataskaita.

Dabar belieka sunerimti, išsigąsti ir aiškiai suvokti frazę „dėl vaisto vartojimo ir galimo šalutinio poveikio pasitarti su gydytoju ar vaistininku“.

Šaltinis

https://www.accessdata.fda.gov/scripts/medwatch/medwatch-online.htm

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų