Vyresni nei 90 metų žmonės mielai pakalbėtų apie mirtį, tačiau retas kuris jų apie tai paklausia, - parodė Kembridžo universiteto tyrimas. Mokslininkai apie požiūrį į mirtį apklausė keliasdešimt vyresnių nei 95 metų žmonių arba jų giminaičių ar globėjų, - skelbia upi.com.
Daugelis respondentų gyveno ilgiau už savo bendraamžius. Daugelis manė, kad gyvena pernelyg ilgai. Jie buvo dėkingi už kiekvieną pragyventą dieną, tačiau nesijaudino dėl ateities. Dauguma buvo pasiruošę mirti.
Kai kuriems atrodė, kad jie yra našta aplinkiniams, ir laukė mirties. Daugiau jie buvo susirūpinę dėl to, kaip mirs, o ne kada, ir tikėjosi lengvos neskausmingos mirties miegant.
Susirgę gultis į ligoninę beveik niekas nenorėjo. Paklausti, kam teiktų pirmenybę – gydymui ir kovai už gyvenimą ar paliatyviajai pagalbai, kurį užtikrintų komfortišką išėjimą, daugelis rinkdavosi antrą variantą. Mirties baimė tarp šių žmonų labai reta. Kai kurie ją įveikė tapę lengvos kitų žmonių mirties liudininkais.
Pagyvenę žmonės dažniau planavo savo laidotuves negu kalbėjosi apie mirtį. Dauguma apie mirtį kalbėjosi su savo gydytojais. Tačiau šeimoje apie tai diskutuojama retai.
Tyrimo duomenys publikuoti „PLoS ONE“.