Nacionalinė metimo rūkyti telefoninė linija 1819, oficialiai pradėjusi veikti šių metų vasario mėnesį, sulaukė jau daugiau nei tūkstančio skambučių iš žmonių, norinčių atsikratyti priklausomybės nuo nikotino.
Ką laimėjo 1000 piliečių, nusprendusių mesti rūkyti?
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Elžbieta Motūzaitė į klausimą: kaip neprarasti 10 gyvenimo metų, atsako labai paprastai: „Nepradėti rūkyti, o jeigu pradėjote – mesti šį įprotį kuo anksčiau! 1000 paskambinusių į metimo rūkyti liniją 1819pasinaudojo šia galimybe, tad labai tikėtina, kad kiekvienas iš jų sutaupys nuo 3 iki 10 savo gyvenimo metų. Tai reiškia, kad šie žmonės kartu pridės visuomenei nuo 3000 iki 10 000 metų vertingos patirties, laiko su šeimomis ir aktyvaus dalyvavimo bendruomenės gyvenime. Tokius skaičiavimus pagrindžia Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) duomenys apie metimo rūkyti naudą palyginti su tais, kurie tęsia rūkymą:
Papildoma nauda: žmonės, kurie meta rūkyti po širdies priepuolio, sumažina antrojo priepuolio riziką 50 proc.
„Ir visus tuos potencialius gyvenimo metus galima pasidžiaugti sutaupytais pinigais, kurie neišleidžiami rūkalams – vidutiniškai po 1460 Eur per metus arba 14600 Eur per papildomą gyvenimo dešimtmetį“, – skaičiais dalinasi E. Motūzaitė.
Kaip linija veikia?
Primename, kad Linija veikia: darbo dienomis: nuo 11 iki 19 val. Savaitgaliais: nuo 11 iki 14 val. Numatytos 5 konsultacijos, kurias suteikia specialiai apmokyti konsultantai, dirbantys pagal Lietuvai sukurtą metodologiją. Pirmosios konsultacijos dažniausiai ir užtrunka apie 45 minutes, nes jų metu norintys mesti rūkyti žmonės papasakoja savo argumentus, kiek yra motyvuoti realiai atsikratyti žalingo įpročio. Pirmųjų konsultacijų metu dažniausiai yra sutariama ir konkreti diena, nuo kada rūkantis asmuo atsisveikins su šiuo įpročiu.
Pokalbis vyksta anonimiškai, paskambinusiajam nereikia suteikti savo asmeninių duomenų. Į liniją skambina įvairaus amžiaus žmonės, nors konsultančių teigimu, dominuoja 40–65 metų vyrai, turintys 15 ir daugiau metų rūkymo stažą. Daugelį paskambinusių lydi nerimas, kad bus labai sunku ir baimė, kad nepavyks.
„Mes džiaugiamės visais, kurie paskambina, nes jie jau turi nedidelę motyvaciją mesti rūkyti, apie tai galvoja, – dalinasi Prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė E. Motūzaitė, – todėl visiems, kurie dar nepasiryžo ar bandė, bet palūžo pakelyje, siūlome bandyti iš naujo. Atkrytis – ne pasaulio pabaiga. Sėkmingas gali būti antras ar net trečias kartas“.
Įkurdamas šią liniją Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kartu su Sveikatos apsaugos ministerija įgyvendina vieną iš Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos rekomenduojamų priemonių, skirtų priklausomybės nuo tabako nutraukimui. Projektas finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis.