Gimdyvės vaisiaus skenavimas ultragarsu paprastai atliekamas 19 – 22 nėštumo savaitę. Pagrindinis procedūros tikslas - nustatyti struktūrines anomalijas. Tuo tarpu pernai maždaug 36 procentams (23 300) gimdyvių Airijoje skenavimas nebuvo atliktas. Šalies parlamento sveikatos komitete apie tai kalbėjo viena iš žinomiausių šalyje akušerijos profesorė Louise Kenny.
Profesorė Kenny sakė: „Jei šalyje visos be išimties gimdyvės neturės prieigos prie skenavimo, tai reikš, kad mes ir toliau netinkamai ir nepakankamai prižiūrime motinas ir kūdikius. Pasekmės gali būti labai liūdnos.“
Profesorė pateikė pavyzdžius, kai kūdikiams nebuvo diagnozuotos struktūrinės anomalijos tokios, kaip širdies defektai. Iš anksto nežinant apie šiuos kūdikių sveikatos sutrikimus, nebuvo imtasi išankstinių prieš gimdyvinių priemonių ir kūdikius skubiai reikėjo transportuoti į specialias ligonines tuoj po gimimo. Tokios situacijos kai kuriems kūdikiams žymiai sumažino jų šansus išgyventi.
Kitaip atvejais ultragarsinio skenavimo neatlikimas reiškė praleistas vaisiaus terapijos galimybes ir kūdikio mirtį, kai jis turėjo potencialias sąlygas išgyventi.
Ultragarsinis skenavimas taip pat turi didelį poveikį ir motinos sveikatai.
Kenny sakė: „Moterims ir toliau bus atliekami nereikalingi Cezario pjūviai, siekiant „padėti gimti“ kūdikiams, kurie iš tikrųjų negali išgyventi. Šeimoms ir toliau bus atimama galimybė gauti išankstinę pagalbą, reikalingą kūdikio mirties pasirengimui. Akušeriai ir toliau kovos su netikėtomis komplikacijomis.“
Kodėl kai kuriose ligoninėse skenavimas atliekamas, o kai kuriose ne?
Profesorės nuomone, gimdymo namuose, kur biudžetas nėra griežtai nustatytas, tai priklauso tik nuo vadovavimo. Kita priežastis – mažas ginekologų skaičius Airijoje. Čia 10 000 gimdyvių tenka apie 3,6 specialistus. Esant dabartiniam dideliam gimstamumui šalyje būtina įdarbinti dar 100 minimos srities konsultantų – tokiu būdu būtų pasiektos tarptautinės normos.
Situacija keistoka, žinant, kad Airija rengia geriausius pasaulyje gydytojus, šiuo metu dirbančius Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje ir Amerikoje. Tačiau jie negrįžta namo dėl, Kenny žodžiais sakant, „pasibaisėtinų darbo sąlygų“.
Nepaisant aukščiau minėtų priežasčių, profesorė mano, kad ultragarsinio skenavimo problema nėra neišsprendžiama. Ji siūlo apmokyti šio „meno“ jau dirbančius akušerius, kurie galėtų atlikti įprastinius pirmojo nėštumo trimestro skenavimus.