2003 pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistus – tiek Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) jų gavo praėjusiais, 2022-aisias, metais.
VVKT vykdo nuolatinę vaistų saugumo stebėseną. Pagrindinis būdas, leidžiantis stebėti vaistų saugumą bei užtikrinti pacientų gydymą veiksmingais ir saugiais vaistais – tai pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į juos rinkimas ir vertinimas. Duomenys apie ĮNR yra renkami iš pacientų bei sveikatos priežiūros specialistų, pranešti apie pastebėtas ĮNR taip pat yra įpareigoti ir vaistų registruotojai.
2022 metais dėl patirtų nepageidaujamų reakcijų į vaistus, įskaitant ir vakcinas, gauti 2003 pranešimai. Didžiąją dalį gautų pranešimų, t. y., 61 proc., vis dar sudarė pranešimai apie vakcinų nuo COVID-19 ligos sukeltas nepageidaujamas reakcijas. Atitinkamai 39 proc. ĮNR pranešimų buvo gauti apie vaistus ir kitas vakcinas.
Vertinant paskutinių trejų metų laikotarpiu gautus pranešimus apie ĮNR į vaistus (išskyrus pranešimus dėl vakcinų nuo COVID-19 ligos), matyti, kad jų kasmet po truputį mažėja. 2020 metais ĮNR pranešimų skaičius buvo 1338, 2021 metais gautas 801 pranešimas apie ĮNR į vaistus, o 2022 metais – 778 ĮNR pranešimai. Bendras pranešimų skaičius 2022 metais, lyginant su 2021 metais, sumažėjo 380 procentais, t. y., 5606 pranešimais. Kodėl taip nutiko paaiškinti paprasta – 2021 metais buvo gautas itin didelis pranešimų apie ĮNR į vakcinas nuo COVID-19 ligos skaičius dėl tuo metu vykusios aktyvios vakcinacijos. 2022 metais vakcinacijos apimtys sumažėjo, todėl atitinkamai sumažėjo ir bendras VVKT gautų pranešimų apie ĮNR skaičius.
2022 metais daugiausiai pranešimų pateikė pacientai (930 pranešimų), kiek mažiau sveikatos priežiūros specialistai (679 pranešimai) bei vaistinių preparatų registruotojai (390 pranešimai). Mažiausiai ĮNR pranešimų pateikė vaistininkai (4 pranešimai). Lyginant su 2021 metais, 2022 metais taip pat vyrauja pacientų teikiami ĮNR pranešimai.
2022 metais iš viso buvo gauti 358 ĮNR pranešimai apie sunkias ir 1645 pranešimai – apie nesunkias nepageidaujamas reakcijas. Daugiausiai nepageidaujamų reakcijų sukėlė vaistai, priklausantys sistemiškai veikiančių priešinfekcinių bei antinavikinių ir imunomoduliacinių vaistų grupėms.
Didžiąją dalį 2022 metais gautų pranešimų sudarė spontaniniai ĮNR pranešimai, t. y., 1900 pranešimų. Literatūros šaltinių duomenimis yra paremti 65 gauti pranešimai, tuo tarpu 38 ĮNR pranešimai yra iš vykdomų vaistinių preparatų tyrimų.
Apibendrinant gautus pranešimus apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, galima teigti, kad 2022 metais didžioji dalis pranešimų vis dar buvo susijusi su skiepijimu vakcinomis nuo COVID-19 ligos. Kitų analizuojamų rodiklių tendencijos išlieka panašios kaip ir ankstesniais metais.
VVKT atkreipia dėmesį, kad kiekvieno ĮNR pranešimo duomenų vertinimas yra individualus. Įtariamos nepageidaujamos reakcijos priežastinis ryšys vertinamas pagal tam tikrus, Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytus, kriterijus. Ypač svarbūs įtariamos nepageidaujamos reakcijos patvirtinimui ir įvertinimui medicininiai dokumentai, kuriuose būtų nurodyta kokiomis ligomis asmuo serga, kokius vaistinius preparatus vartoja, kokie medicininiai tyrimai pastaruoju metu buvo jam atlikti bei kita svarbi medicininė informacija.