Šeimą vertybe laiko kone kiekvienas lietuvis, tačiau vos paminima „daugiavaikė šeima“ dažnas suraukia nosį. Gajus stereotipas, jog turėti daugiau nei tris vaikus ryžtasi ne visai sąmoningi tėvai, gal nemokantys planuoti nėštumų, o gal gimdantys dėl pašalpų. Tokio visuomenės požiūrio įskaudintos daugiavaikės šeimos užkūrė stiprų judėjimą, norėdamos parodyti, jog tėvystė gali ir turi būti sąmoninga.
Iš kaimo į miestą
Daugiavaike šeima laikoma tokia, kurioje auga daugiau nei trys vaikai. Lietuvoje nors ir nedaug, tačiau yra šeimų, auginančių net 10 vaikų.
2009 m. iš visų vaiko susilaukusių šeimų trečdaliui tai buvo trečias mažylis. Iš viso tais metais gimė beveik 16 tūkst. vaikų, 351 moteriai gimė penktas, 186 – šeštas vaikas.
2012 m. 3326 šeimoje gimė trečias vaikas, penkto vaiko susilaukė 322 moterys.
Ilgą laiką mūsų šalyje daugiavaikės šeimos buvo daugiau periferijos kasdienybė. Tradicinė lietuviška šeima, kurioje 4-5 vaikai. Statistikos duomenimis, ši tendencija ima palikti kaimą ir traukia į miestą. 2012 m. buvo stebima mažėjančio gimstamumo kaime tendencija bei mažėjančios šeimos.
„Mieste vaikams galima suteikti geresnes išsimokslinimo, sveikatos priežiūros sąlygas. Tėvai turi daugiau galimybių susirasti gerai mokamą darbą. Jei ateityje nebus didesnių finansinių krizių, daugiavaikystės tendencija miestiečių šeimose dar labiau įsitvirtins“, - sako Daugiavaikių šeimų asociacijos MES narė Skaidrė Vainikauskaitė.
Sąmoninga motinystė
Pasak keturis vaikus auginančios mamos Skaidrės Vainikauskaitės, jos šeimai ne kartą teko išgirsti skaudinančių kalbų, kad gal jie nemoka planuoti nėštumų, jei tiek vaikų susilaukė.
„Visi mūsų vaikai buvo laukiami ir gimė iš meilės. Mes neskatiname visų gimdyti kuo daugiau vaikų. Mes norime, kad kiekviena pora sąmoningai suvoktų savo sprendimą susilaukti vaiko, nesvarbu ar jis bus pirmas, ar penktas. Mes esame laimingi būdami naujo žmogaus kūrėjais, dėkojame už tokią galimybę ir kad ji mūsų gyvenimuose buvo ne vieną kartą“, - sako daugiavaikių šeimų asociacijai MES priklausanti moteris.
Žinomas žmogus iš televizijos Jonas Radzevičius sako, jog jis irgi pavargo nuo to neigiamo visuomenės požiūrio, jog daugiavaikė šeima yra prašytoja. „Aš jau beveik turiu savo šeimoje sukūręs tokią kaip ir Jackson Five grupę, – juokauja Jonas Radzevičius. – Turėti didelę šeimą yra laimė. Parėjęs namo visuomet džiaugiuosi, nes tai mano maža valstybė ir mano džiaugsmas“.
Šeimų sambūris
Prieš keletą metų socialiniame tinkle kelios daugiavaikės šeimos susikūrė grupę. Visai greitai ta grupė ėmė didėti ir besikalbėdami žmonės suvokė, jog nori imtis veiksmų, kad sugriautų juos žeidžiančius stereotipus.
Taip gimė Daugiavaikių šeimų asociacija MES. Socialiniame tinkle ji vienija 1000 narių, iš jų aktyviai veikia apie 80.
„Mane labai džiugina, kad mums pavyko užmegzti stiprų tarpusavio santykių tinklą. Mes daug bendraujame, dalijamės patirtimi ir žiniomis. Besišnekant gimsta nauji sumanymai, labai dažnai apie kažką pasvajodavome ir gan greitai tos svajonės imdavo pildytis“, - pasakoja Daugiavaikių šeimų asociacijos pirmininkė Jurga Pocienė.
Aktyvi veikla
Per kelerius metus daugiavaikes šeimas vienijanti organizacija surengė ne vieną renginį, akciją. Prieš porą metų buvo surengtas koncertas Vilniaus Rotušėje, skirtas daugiavaikėms mamoms pagerbti.
Visus metus asociacija vykdė akciją „Draugų uogienė“. „Šia akcija norėjome parodyti, jog daugiavaikė šeima gali ne tik imti, bet ir duoti. Miestų šventėse ištiesdavome stalus, vaikai sėdėjo, pjaustė obuolius, žymūs žmonės pjaustydavo tuos obuolius kartu, o mamos virė uogienes. Vaišinome praeivius ir iš jų reakcijų supratome, jog dar ilgai turėsime laužyti stereotipinius požiūrius. Jie vis norėjo mums duoti pinigų, paremti tas „vargšes, daugiavaikes“ šeimas. Visus metus stebinome žmones neimdami pinigų ir sakydami, kad mums nieko nereikia. Kad mes norime duoti“, - šypsosi prisiminusi J. Pocienė.
Matomi vaikai
Vos tik ėmė temti ir dienos sutrumpėjo, daugiavaikės mamos suprato, jog turi minčių naujai akcijai. Taip gimė idėja apie šeimų automobilių patikrą ir vaikų „atšvaitavimą“. Buvo patikrinta pusšimtis daugiavaikių šeimų automobilių ir 15 tūkst. vaikų viršutiniai rūbai pažymėti atšvaitais.
Šią socialinę akciją „Būk matomas“ parėmė ir žinomi žmonės, ir policijos pareigūnai, ir 50 Vilniaus bei rajonų mokyklų, ir net Seimo nariai.
„Akcijos išskirtinumas yra tas, kad atšvaitai yra ne dalinami, o pritvirtinami tiesiai prie drabužio terminiu būdu. Todėl atšvaito vaikas pamesti negali, jis nepalenda po kuprinės dirželiu ar rūbu, kaip neretai nutinka. Žodžiu, dabar mes esame ramios dėl savo vaikų saugumo kelyje“, - sako daugiavaikė mama S. Vainikauskaitė.
Dantų problema
Pasak asociacijos narės Skaidrės, dažna mama prasitardavo, jog nežino, kaip išspręsti labai opų vaikų sveikatos klausimą – dantų priežiūrą. „Kai išėjo valstybinis nutarimas tikrinti vaikų dantis kasmetinio sveikatos patikrinimo metu, iš dalies apsidžiaugėme, kad gal tai padės tvarkytis su užleistomis būklėmis. Mūsų sumanymas pasitikrinti dantis vienoje klinikoje jau buvo pradėtas, tad pamaniau, jog tik „dėl viso pikto“ nuvesiu savo vaikus patikrinti. Juk vaikams dantys poliklinikoje buvo patikrinti prieš kelis mėnesius, jų dantys sveiki. Taip man buvo pasakyta poliklinikoje. Aš labai nustebau, kai po patikros (renginio „Svečiuose pas poną Dantį“ metu) man buvo pasakyta, jog mano vaikų dantys reikalauja gydymo“, - stebisi moteris.
S. Vainikauskaitė sako, kad privačios klinikos gydytojams pavyko užmegzti puikų ryšį su vaikais. „Jiems labai patiko gydytojas, jie ten taip smagiai praleido laiką, kad dabar niekaip nesulaukia, kada gi baigsis tas pusmetis ir jie vėl galės eiti pas dantų gydytoją“, - juokiasi ji.
Paskui svajones
Šiais metais Daugiavaikių šeimų asociacija žada nustebinti net pačius kritiškiausius. Nuo kovo pirmos dienos jie išsiruoš į 27 renginių karavaną po visą Lietuvą. „Su mamomis susėdusios prie arbatos puodelių ir žiūrėdamos į nuveiktus darbus vis svarstėm, kad tiek daug visko buvo nuveikta, o juk viskas prasidėjo nuo mūsų svajonių. Tai tapo startu dar vienai, grandiozinei mūsų svajonei apie Svajonių karavaną“, - sako asociacijos pirmininkė J. Pocienė.
Šį kartą daugiavaikės šeimos išsiruoš į kelionę po Lietuvos miestus ir miestelius. Norima surasti daugiavaikes šeimas, gyvenančias periferijoje – pasikalbėti, išklausyti, pasidalinti patirtimi, kartu praleisti laiką, surengti paskaitas. Tai ypač aktualu šeimoms, kurios gyvena toliau nuo didesnių miestų, joms trūksta medicininių žinių, sveikos gyvensenos įgūdžių.
„Bus mobili fotostudija, nemokamai fotografuosime daugiavaikes šeimas, vėliau iš to gims graži visos Lietuvos šeimų nuotraukų paroda. Vaišinsime sveikai paruošta grikių koše, bus galima rašyti savo svajones. Mūsų rėmėjai pažadėjo, kad įgyvendos pačias karščiausias svajones. Bus padėkos koncertas mamoms ir rengsime šeimų eiseną Vilniaus Gedimino prospektu“, - vardija asociacijos pirmininkė.
Ji sako, jog dabar daugiavaikės šeimos žino, kad svajoti būtina ir svajonės pildosi! „Esame gan liūdni ir niūrūs žmonės, gal dėl to, kad mažai svajojame? Mes kviečiame svajoti kartu“, - šypsosi J. Pocienė.